חקלאים בועדת הכלכלה: "הקפאת יצוא הקנאביס – פרשת 10,000"

בתום דיון חד-צדדי בנושא יצוא קנאביס רפואי, בו כל המשתתפים הביעו תמיכתם במהלך ואת כעסם על הקפאתו, הודיע יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל כי אם לא ייפתר הנושא בקרוב יזומן ראש הממשלה יזומן לדיון בנושא. החקלאים הזהירו מפני קריסת החקלאות והביעו חשד לאינטרסים חיצוניים המעורבים בהליך.

הקפאת הליך היצוא של קנאביס רפואי לחו"ל עמדה הבוקר (ב') לדיון בועדת הכלכלה של הכנסת, לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע לפני כשלושה שבועות על עצירה.

למרות ההבטחה הברורה של השרים אורי אריאל ואיילת שקד כי דיון המשך אצל רה"מ יערך ביום ראשון שעבר, עד כה השניים לא קיימו הבטחה זו, ייתכן ובין השאר בגלל החקירות והלו"ז הצפוף של נתניהו.

בדיון הביעו כל המשתתפים זעם על הקפאת ההליך והזהירו מפני שלל סכנות הצפויות בעקבות כך – לחקלאים, לתעשייה המקומית, לחברות הקנאביס הרפואי הקיימות, לחולים והמטופלים ולמדינה בכלל.

עו"ד המייצג עשרות חקלאים ויזמים בתחום טען כי לאור העובדות שהוצגו בדיון לדעתו מדובר בלא פחות מפרשה 10,000. "אם לא יהיה יצוא זו הכחדה של חקלאים," אמר. "ממה שאני שומע אין לי ספק שמישהו לחץ על הכפתור, לוביסט או מישהו אחר שדאג שזה לא התקדם".

בסיכום הדיון הודיע ח"כ איתן כבל, יו"ר הועדה ויוזם הדיון, כי במידה ולא יימצא פתרון לנושא בהקדם, הוא יזמן את ראש הממשלה עצמו להגיע לועדה ולהסביר מדוע הוקפא ההליך.

ח"כ איתן כבל פתח:
קנאביס רפואי מסייע למיליונים בכל העולם ויכול להציל בדרך גם את החקלאות בישראל, שממוצע הגיל שם זה מעל 60. אם זה יכניס לחקלאות חבר'ה צעירים, הקווחנו מכל הכיוונים. גם עזרנו לאנשים חולים בכל העולם ומצד שני יסייע לחקלאות הישראלית ויכניס כוחות חדשים לתחום – לעתים נדירות מוצאים דברים כאלה.

שר החקלאות אורי אריאל:
צריך למהר מאוד באישור היצוא כי זמן השתילה האופטימלי של הקנאביס הוא עכשיו. אם לא נזדרז ונאשר את היצוא ניאלץ לחכות עוד שנה. עכשיו ראש הממשלה הוא הכתובת, הוא זימן אותנו אליו ולאחר שהסברנו לו מה קורה בדיון, עלו מספר בעיות שם. בעיה אחת שעלתה היא האם יש צורך, אז אני זהיר אבל יש עשרות מיליוני אנשים בעולם שזה המרפא האחרון שלהם אחרי שכבר ניסו הכל. זה תפקידנו כיהודים. אנחנו לא מדברים על סם אלא תרופה לכל דבר. לא נייצא שום דבר גולמי, רק מוצרים שיוצרו במכון וולקני כתרופות ולאחר מכן ישווקו. למה צריך החלטת ממשלה? כי בחוק קנאביס מוגדר כסם ועל כן כדי לייצא אותו צריך אישור ממשלה. הכנו יחד עם משרדי ממשלה אחרים את הנושא, משרד האוצר הוביל את העבודה. יש פה גידול שהוא חד הגידולים העתידיים. זה יכול לתת עבודה והכנסה לרבים. הדיון אצל רה"מ נגע בכמה דברים כולל טענת המשטרה על החוות הקיימות על זליגה ש חומרים שהם אופציה לסמים. בפעם הראשונה אצל רה"מ שענו על זה בפעם הראשונה. אמרו שיש בעיות חמורות מאוד ברמה הפלילית בחוות האלה. שאלנו אם יש חקירה אמרו לא, האם יש כתב אישום אמרו לא. ביקשנו פרטים, אמרו שלא יכולים לדבר בפורום זה. עלינו לזוז מהר כי אחרת ייכנסו אחרים שיעשו את זה. הנושא השני שעלה על ידי המשרד לבטחון פנים הוא ש'לא יכול להיות שנייצא לכל מדינה', אז אמרנו שנייצא רק למדינות שחתומות על האמנה. טענה נוספת היתה לגבי ההיתכנות הכלכלית, אבל זו לדעתי לא שאלה. זה שוק חופשי. מי שחושב שזה כלכלי עבורו אז שיעה ומי שלא אז לא. למה מונה פרופ' אבי שמחון לעשות על זה בדיקה, לא ברור לי. טרם נקבע הדיון ולא בכל מקום שאומרים 'בעוד שבועיים' זה קורה בעוד שבועיים. הסיכום מבחינתי הוא שצריך להביא החלטה לממשלה בשבועות הקרובים שמאפשרת יצוא ואם יהיו על זה הגבלות מסוימות, בסדר גמור. לא היתה פנייה של טראמפ אלא אמירות של הנשיא טראמפ לכל מיני חוקים שנוגעים לשימוש הפרטי. גם המשרד לבטחון פנים הוא לא הגורם המעכב. מבחינת השר גלעד ארדן, אחרי שדיברתי איתו, יש שם הסכמה. מעולם לא היתה הבטחה ממשלתית. היתה הבטחה שלי ושל אחרים אבל לא החלטה ממשלתית. גם שר הבריאות שציטטו אותו שהוא נגד, הוא בעד.

איתן ברושי, נשיא התאחדות האיכרים:
אני מציע לומר שהייצוא של קנאביס הוא לא תנאי לקיום החקלאות בישראל כמו שנטען. בצער רב אני אומר שזמן רב לא היתה הונאה גדולה כל כך כמו שיש עכשיו. מוליכים שולל אותנו, שר החקלאות לא פיספס הזדמנות להבטיח הבטחות. יש החלטה ממשלתית, יש שר חקלאות מהבית היהודי, יש הזדמנות ליצור משבר ממשלתי ולא רק על עמונה, אבל שמונה המנדטים של הבית היהודי ידעו להשפיע על ממשלה ופתאום זקוקים לנו כדי להשפיע על משרדי ממשלה. אז גלעד ארדן אמר שהוא רוצה תקנים… נפגשתי עם גורמים בממשלה, פיזרו לנו אשליות ועכשיו זה מתפוץ בפרצוף. הנימוקים של האבטחה הם לא רלוונטיים. חקלאים הוציאו על זה הרבה כסף, תדע שר החקלאות, על הבטחה שאתה פיזרת להם. משטרת ישראל והבט"פ צריכים לזכור שגם חברות התרופות הרגילות משתמשות בסמים, ועוד סינטטיים. יש כאן נושאים קריטיים, החקלאים השקיעו ואי אפשר לזרוק את זה לפח.

עמותת הקנאביס הרפואי, דנה בר-און:
הדיון הזה הוא לא על אם נקדם את השוק או נישאר כמו אנחנו. זה דיון על להיות או לחדול. מנהלי חברות קנאביס רפואי אמרו מפורשות – אם היצוא לא יתאפשר לחברה שלו לא תהיה אפשרות להמשיך לספק את הקנאביס הרפואי בעלות הקיימת אפילו כאן בישראל. כך שהם צריכים לשאול את עצמם אם להוציא את העסקים שלהם לחו"ל או להעלות לנו החולים את המחיר. המשמעות עבורי למשל היא לחזור לכסא גלגלים. כל אחד מ-30 אלף המטופלים תלוי בהחלטה לאשר יצוא. שלחתי לכולכם מכתבים ואני מתריעה שאם חוק הייצור לא יעבור יהיו חולים שישארו ללא תרופה. אני אדאג שהם יבואו לדרוש את זה מכם.

ח"כ יהודה גליק:
אני מסתובב פה בועדות כבר למעלה משנה. אני מאוד אוהב את החקלאים אבל בטוח שהם דואגים לחקלאים. מדובר בנושא שנוגע בחיי אדם. מערכת הבריאות העולמית מכירה בעובדה שטיחפול בכאב זה טיפול רפואי לכל דבר. במהלך השנה שמעתי משרדים שמנסים לקבל תקציבים ותקנים. יש הסכמה שזה צריך להתבצע, זה פשע לאומי שמעכבים את ההחלטה בגלל דרישות תקציבים או משרד לבטחון פנים שמנסה לקבל כמה שקלים. בתקשורת פירסמו כי יש איזו פנייה של טראמפ לגבי הדבר הזה. אי אפשר לסבן אותנו. יש חקלאים שנערכו לדבר הזה.

מאיר צור מזכ"ל תנועת המושבים:
היה כאן תהליך בו הכניסו אנשים לתהליך. המדינה הנפיקה רישיונות ואי אפשר להתעלם מזה. מעולם לא הייתי בעד אנשים שעוברים על החוק. אנחנו מוכנים לעמוד בכל תקנת אבטחה שידרשו, אבל יש כאן הזדמנות. מדינת ישראל השקיעה הרבה מאוד כסף וגם הצליחה. חלון ההזדמנויות קצר כי הישראלים יצאו החוצה ומדינות אחרות ידביקו את הפער. אני מבקש שכל מי שיכול לעזור לדחוף את זה, כדי שנחזור למסלול של היצוא כדי לשרת את החולים והכלכלה.

חגי הילמן, בשם מגדלי הקנאביס הרפואי:
ענף הקנאביס הרפואי קיים קצת יותר מ-11 שנים ואנחנו עומדים לפני כניסה למסחר הבינלאומי. יש חלון הזדמנויות קצר כי יש מדינות שכבר התחילו לייצא. גודל השוק בעולם מוערך ב-55 מיליארד דולר. גם אם ניקח רק אחוז מזה זה יותר מהמיליארד שאמרו שנרוויח. הבעיה היחידה היא שלעומת הדרישה אין יכולת אספקה ולכן חברות מגיעות לכאן כדי לראות אם אפשר לקבל קנאביס מישראל. החל מלפני חודש הם הפסיקו להגיע. יש כאן פוטנציאל שמתרחש פעם ה-50 שנה. אם לא יאשרו יצוא אני לא חושב שנמשיך לעבוד כאן. ההסדרה החדשה של הענף הישראלי הקפיצה את הסטנדרטים של הייצור בכמה רמות שהעלו את העלויות. אין אפשרות לקיים את הענף בצורתו הקודמת עם הנהלים החדשים. יחד עם זה המחיר יעלה וזה לא ישתלם. אבל ההזדמנות לכלכלה היא אפילו גדולה יותר מזה. כרגע יש לנו יכולת לפתח תרופות על בסיס החומרים הפעילים של הצמח. יש כאן פוטנציאל כלכלה שגדול פי 100 מחברת 'טבע'. היו לנו מגעים עם 5 חברות מחו"ל בנושא מחקר קליני והן ניתקו מגע. לגבי נושא הזליגה – 11 שנים אני נמצא בענף ולא ראיתי אף אחד שהוקיעו אותו בגלל דבר כזה. אם יש דבר כזה אז יש לאכוף את החוק. דבר נוסף הוא שאני מלין על סביבת הרגולציה בישראל. אי אפשר לנפק מספרי עוסק לאנשים לעסוק בתחום הקנאביס וברגע האחרון כשכבר הכל בשל להגיד שזה לא קורה – וזו לא הזירה היחידה עם חוסר יציבות רגולטורית בישראל.

ח"כ תמר זנדברג:
אנחנו מלווים את הדבר הזה עוד כששרים אמרו שלא רוצים שיהיה יצוא של סמים מישראל. מהראייה הזו כבר התבגרנו, אבל כל פעם אנחנו מוצאים את עצמנו בסיטואציה בה ברגע האחרון מקימים ועדה. כל השרים תומכים. עשו את כל הבדיקות כמו שצריך ופתאום – בדיוק כמו קצבאות הנכים – זה נעצר אצל ראש הממשלה, שהטיל על פרופ' אבי שמחון שיבדוק את זה מחדש. אז את כל מה שכבר בדקו וכל הנתונים שכבר הועברו, עכשיו צריך להעביר אותו לשמחון. פתאום ישתנו הנתונים בגל שמישהו אחר שואל? אני מאוד רוצה לקוות שבאמת יש כאן זהירות עודפת ולא שיקולים זרים שזיהמו את התהליך הזה. יש עוד הזדמנות לתקן למרות שיש גורמים בממשלה שאמרו לי שזה הלך לפח.

נציג החקלאים, התאחדות החקלאים:
החקלאים הם הנפעים העיקריים. אין כמעט מה לגדל בישראל. אפילו מלפפונים כבר מביאים מחו"ל. יש כאן הזדמנות חד-פעמית לאפשר לחקלאים להתפרנס בכבוד, לייצר תרופות. אני מייצג 285 חקלאים. המידע שיש לחברות הקנאביס הרפואי בישראל הוא יקר מפז. אם לא יהיה יצוא אנחנו נמצא עצמנו מייבאים.

ח"כ חיים ילין:
העצירה של המהלך מריחה לא טוב. נעשו כבר כל הבדיקות, כל המשרדים תומכים ולמרות זאת מישהו עצר את התהליך. תסלחו לי שאני פרנואידי, אבל אני חושב שהעצירה מריחה לא טוב. לגבי הזליגה – הטענה של המשרד לבטחון פנים הוא שהצרכן גורם לזליגה. אז אני שואל, אוקיי אם לא יהיה יצוא ויהיה יבוא, הצרכן לא יוכל להמשיך למכור את הסחורה שלו? אז אין שום בסיס לטיעון הזה. אני חושש אם הכנסות מיצוא קנאביס ילך לבטחון פנים כדי לעצור את הזליגה. מה שיקרה זה שכל הכסף ייכנס לאותו בור ויחלקו מחדש. זה לא עובד. אנחנו במו ידינו הולכים להרוס ענף צמיחה ואם אנחנו לא נהיה שם מדינה אחרת תהיה שם. החומר הפעיל שהמו"פ בישראל הצליח להוציא אין לו אח ורע בעולם. אנחנו מובילים בתחום בעולם.

איתן קופרשטוך, משרד הכלכלה והמסחר:
ישראל מובילה בנושא קנאביס רפואי. יש היום מגיפה של אופיאטים ומחפשים תרופות שמחליפות אופיום. יזמים ישראלים יוצאים החוצה. אני מודיע לכם שהתחרות הבינלאומית היא תחרות של זליגה של הידע הישראלי. גם באוסטרליה הידע הוא ישראלי. לאחרונה נכנסת קולומביה לתחום עם השקעות ענק בתחום. לא יתקיים פה ענף כזה ללא אפשרות לייצא. השוק הישראלי הוא בסדר אבל קטן.

ח"כ דב חנין:
התחום הזה חשוב לפיתוח החקלאות. הענף הזה בישראל נמצא במצב קשה מאוד וצריך לחשוב איפה יש לחקלאות הישראלית יתרון ושם לתת תמיכה. בנושא הבריאות אנחנו במהלך שינוי תפיסתי. לא קל לשנות את התפיסה ביחס לקנאביס רפואי אבל השינוי נעשה ואנשים מבינים שהקנאביס הרפואי הוא פתרון למגוון בעיות. מדינת ישראל נמצאת בפני חלון הזדמנויות היסטורי ואם אנחנו לא נמצא אותו אחרים ימצו אותו. בעולם אין פרסים למאחרים. השינוי הזה מתרחש בכל העולם. השאלה היא האם עוסקים פה ביצוא מסוכן והתשובה היא שיצוא נשק הוא הרבה יותר מסוכן וגם הוא זולג. גם בתחום התרופות בישראל, שכולנו גאים בה, אבל המדינה מייצאת דברים יותר מורכבים ומסוכנים מקנאביס רפואי. יש תרופות שאם יזלגו החוצה יגרמו נזק גם כן. יש פתרונות פשוטים לנושא הזליגה. מה שמטריד אותי זה שכל מה שאני אומר כאן אמרו גם גורמי המקצוע. אז השאלה היא מדוע הממשלה בוחרת להתעלם מעמדות הגורמים המקצועיים. דברים כאלה מובילים בסוף לחקירות ביחידה לחקירות הונאה. בלי להגיע למישור של פליליות, למה כל פעם לזרוק לפח?

מנחם כהן, חברה ציבורית חדשה בתחום:
אנחנו בהליכי השקעות בעשרות מיליונים, שיובילו לרווחים של מאות מיליוני שקלים בשנה. מדברים איתנו גורמים וחוקרים שרוצים לפתח תרופות ורואים בנו עוצמה. הפרט הקטן שפספסנו הוא שאמרנו לעולם שיהיה יצוא וזה רק עניין של זמן. עכשיו שפכו את התינור עם המים. כשהוציאו את ההודעה על הזליגה עשו זאת לא נכון. אל תגידו 'עצרנו את היצוא', תגידו 'רוצים לבדוק'. לגבי זליגה – יש זליגה אבל התקנים החדשים נותנים מענה לבעיה הזו.

עו"ד המייצג חברות בתחום הקנאביס:
יש לנו הסכמים מחייבים למכירת קנאביס ביקפים של עשרות מליוני דולרים. חלקן חברות ציבוריות שמחזיקות הסכמים עם חברות בקנדה ובגרמניה. יש פה אלמנט של חזרה – אותם גורמים זרים שיקנו פה יתרגלו לסטנדרט ימשיכו ויקנו את המוצרים האלה. היינו במגעים עם מספר מאוד גדול של גורמים. ישראל נתפסת בעולם כמובילה בתחום. אנחנו מדברים על חקלאים אבל יש כאן גם מפעלים וטכנולוגיה. הרבה מאוד גורמים השקיעו עשרות מיליוני שקלים ויש חשיבות לזכור שהמדינה היא שהנפיקה את ההיתרים האלה. אם לא ימצא לזה פתרון בטווח זמן הקצר אותם גורמים יחפשו את החלופה באירופה.

עו"ד המייצג 70 חקלאים ו-10 משקיעים:
בשנה האחרונה עסקנו בעזרה לחקלאים לקבל רישיונות עוסק. מה שאני רואה זה שהחקלאים הותיקים הם כבר לא במשחק ואם זה לא יאושר היצוא, הדור החדש של החקלאים, שדוחפים את הנושא, כבר לא יהיו. הילדים של החקלאים שאנחנו מייצגים, הם שדוחפים את ההורים שלהם לנושא הקנאביס הרפואי. לדעתי מרוב כל תיקי החקירות, 3,000, 4,000, לדעתי זה תיק 10,000. זו רעידת אדמה ללא ספק. יש אנשים שכבר השקיעו 10 מיליון שקל, קנו קרקעות והמון חקלאים שלקחו גם מאיפה שאין, מכרו דברים כדי להיכנס לתחום. אם לא יהיה יצוא זו הכחדה של חקלאים. ממה שאני שומע אין לי ספק שמישהו לחץ על הכפתור, לוביסט או מישהו אחר שדאג שזה לא התקדם. ענף הקנאביס הרפואי משוועים לו רבים. לעשות את כל הפולישטיקים כאילו זה נעצר אצל טראמפ או אצל רה"מ, צריך לבדוק את זה ואי אפשר לדעת לאן זה יוביל. יש שטחי חקלאות מלאים עשבים שלא עשו איתם כלום שנים ועכשיו הכינו אותם לעבודה עם הקנאביס הרפואי. הדור הצעיר של החקלאות יבוא רק בקנאביס. צעירים חקלאים לא יתחילו לגדל כאן ירקות.

התאחדות התעשיינים:
יש כאן בשורה רעה למשקיעים, שאמרו שרוצים להאמין למדינה. שמו את הכסף שלהם והוא יורד עכשיו לטימיון. מה המסר למשקיעים בשאר התחומים? יבוא משקיע, יראה את חוסר היציבות וישקיע במדינות אחרות. ולכן זו בשורה רעה מאוד לכל התעשייה ולא רק לתחום זה. יש כאן גם פגיעה בתהליך המו"פ הישראלי. המון מחקרים ויזמויות שמתבצעות בישראל. ברגע שלא תהיה שרשרת ערך גם המו"פ לא יתקיים. נראה הרבה דוקטורנטים, העלי תארים, יעברו למדינה אחרת שכן מעודדת את התחום הזה.

התאחדות האיכרים:
הקנאביס הרפואי הוא אחד מענפי הגידול היחידים שיש לנו יתרון של ידע וגם עלויות גידול לעומת מדינות אחרות. בישראל אפשר לייצר את זה ביורו עד יורו וחצי לגרם לעומת מדינות אחרת שם זה 4 עד 5 יורו לגרם. שנתיים וחצי חילקו פה רישיונות אז מה פתאום התעוררו ונזכרו בנושא הזליגה רק בדיון אצל רה"מ. אפשר להגיד את זה על כל חברת תרופות. אם זה קורה אז יש לאכוף את זה. יש הזדמנות אמיתית למאות חקלאים ולתעשיה וחשוב שלא נבזבז אותה.

נציג משרד החקלאות:
אחרי שהוחלט שאבי שמחון יבדוק שוב את הדוח הכלכלי המצוין שכבר הוצג, ישבנו איתו והוא אמר שני דברים. כל זמן שאתם לא מביאים את הנושא לפרסום בחו"ל בשלושת המגזינים העיקריים, אז אתם לא צריכים לייצא. דבר שני, תבטיחו לי שיקנו. גם בפלפלים וגפן לא מבטיחים כלום, אבל בכל זאת העברנו לאבי חומר שמראה עסקאות ברורות של משקיעים ממדינות בכל העולם שמעוניינות.

יואל הדר, נציג המשרד לבטחון פנים, יועצו של השר גלעד ארדן:
השר לא מתנגד ליצוא, בתנאי שיקבל את כל המשאבים לא רק כדי למנוע את הזליגה אלא גם כדי למנוע השתלטות של עבריינים על התחום הזה. השר אמר שהוא רוצה לוודא לאיזה מדינות ישראל תייצא. השר גם סבור שיש להגביל את מספר החוות כדי שלא תהיה אינפלציה של חוות שיגדלו את הקנאביס.

ח"כ שרן השכל:
דיברו מספיק על נושא ההשקעות, נפגשתי עם המון מהאנשים. המצב הוא לא טוב. זה לא רק שמאיימים למשוך את ההשקעות, כבר עשו את זה. חברות עוברות לצ'כיה, לקנדה. זאת אומרת שמייצאים את המדענים והחקלאים שלנו למדינות אחרות, במקום שהאנשים הנהדרים האלה שבנו שם עולמי למדינת ישראל בתחום קנאביס רפואי, במקום להמשיך להוביל את זה אנחנו מייצאים את המוחות הטובים בעולם החוצה. ליד זה ההשקעות הם נושא שולי. ולמה? לא ברור למה. כנראה שתהיה לעוסקים אפשרות לתבוע את המדינה. אבל זה לא מהיום שאנחנו מתמודדים עם זה. כבר חלפה מעל שנה של דיונים וכל פעם אנחנו שומעים את המשרד לבטחון פנים וכל פעם זה עניין תקציבי. זה למעשה מה שתוקע כבר מעל לשנה רפורמה שאמורה להכניס הכנסות אדירות לישראל. אני מקווה מאוד שהעניין התקציבי הוא לא תירוץ. משרד האוצר אמר לי שכבר העבירו את התקציבים וכל פעם מבקשים מהם תקציב נוסף. אני שמעתי שהשר ארדן לא מעוניין שמדינת ישראל תהיה ממותגת כמדינת יצוא של נשק וסמים. אני מצטערת אבל הדבר הזה לא נתון להחלטתו של שר אחד. הסטיגמה שמנסים להדביק לקנאביס רפואי. זו תרופה, זה מציל חיים. יש ילדים שניצלים מהתרופה הזאת. מורפיום הרבה יותר מסוכן, למה עליו יש פחות אכיפה. אין אפילו חולה אחד שמת ממנת יתר מקנאביס רפואי וכל הזמן מתים ממורפיום. הדבר הזה לא נתון לפתחו של שר אחד בממשלה.

ח"כ איתן כבל סיכם את הדיון:
בתוקף תפקידי כיו"ר ועדת הכלכלה אעשה כל שניתן כדי שזה יצא לדרך. אני מודיע שאם הנושא לא יתקדם נזמן את ראש הממשלה. אני מקווה שלא נידרש לכך אבל אם הנושא הזה מונח לפתחו אז נזמן אותו כדי שיסביר למה העניין הזה לא מקודם. אני מקווה שד"ר אבי שמחון לא הופך את עצמו למי שקובר את הנושא. אני מקווה שד"ר אבי שמחון לא הופך לקברן הלאומי, כלומר שמנסים לקבור נושא ומשתמשים בו. רוב חבר הכנסת ידעו לעמוד מאחורי העניין הזה. הועדה רואה חשיבות רבה ועליונה בגידול קנאביס רפואי שייתן מזור לעשרות מיליונים בארץ בעולם. הועדה רשמה לפניה את דברי שר החקלאות על חשיבות הקנאביס כגידול עתידי בענף החקלאות ולתעסוקה, בעיקר לחקלאים צעירים. הועדה תומכת בהעמדת תקציבים למחקרים נוספים בתחום.


ערוצים מומלצים

ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button