הצעת חוק חדשה: קנאביס באישור רופא משפחה

ביום א’ צפויה לעבור בוועדת השרים הצעת החוק החדשה שהגיש ח”כ משה פייגלין עוד בקיץ 2013. אם יאושר החוק החדש, יוכל כל רופא לאשר שימוש בקנאביס ללא התניות ועל פי ראות עיניו. רוצים לעזור? חיתמו על העצומה ושילחו פנייה לשרים החברים בוועדה.

ח”כ משה פייגלין ממשיך במאבקו לקידום נושא הקנאביס הרפואי בישראל. אחרי שהצעת החוק הקודמת שלו נפלה, הגיש פייגלין ב-20.5 הצעת חוק חדשה לתיקון פקודת הסמים (1242).

“מטרת ההצעה היא לאפשר שימוש בקנבוס לצרכים רפואיים על פי מרשם רופא,” נכתב בהצעת החוק. “בדיוק כפי שמותר להשתמש בחומרים מסוכנים וממכרים פי כמה כמו אופיום, רטלין וכד’, ולאפשר אספקה עצמית של התרופה הטבעית תוך פיקוח על ידי קבלת היתר לפי מינון.”

משה פייגלין
משה פייגלין – יוזם החוק

ביום א’ הקרוב תעלה ההצעה להצבעה בוועדת השרים לענייני חקיקה של הכנסת – אותה וועדה שדחתה את הצעת חוק הקנאביס הרפואי הקודמת של ח”כ תמר זנדברג. חברי ועדת השרים שיצביעו בעד ונגד ההצעה: ציפי לבני, יאיר לפיד, אורי אריאל, יעל גרמן, יאיר שמיר, גדעון סער, לימור לבנת, אורי אורבך, יצחק אהרונוביץ’, יובל שטייניץ, סופה לנדבר ויעקב פרי.

על פי החוק החדש יוכל כל רופא לרשום אישור שימוש בקנאביס “רפואי” בעבור מטופלים אשר יימצאו כמתאימים – ללא רשימת התוויות סגורה מטעם משרד הבריאות ומבלי לעבור את התהליך הביורוקרטי המתיש אותו נאלצים לעבור היום.

“זה כל כך פשוט, שקשה להאמין שצריך חוק,” אמר אתמול פייגלין. “כשרופא הבודק מטופל, קובע שעליו לקבל קנאביס, על המדינה לאשר לחולה את השימוש.”

עיקר התיקון הינו בסעיף 7א’ של פקודת הסמים המסוכנים הקובע כי “לא יחזיק אדם סם מסוכן ולא ישתמש בו, אלא במידה שהותר הדבר בפקודה זו או בתקנות לפיה, או ברישיון מאת המנהל.” אותו “מנהל” ידוע יותר בשם ד”ר יהודה ברוך – האחראי על תחום הקנאביס הרפואי בישראל מטעם משרד הבריאות ולו הסמכות הבלעדית לחתימה על אישורי קנאביס רפואי למטופלים. עד כה אישר ד”ר ברוך לכ-12,000 ישראלים לקבל קנאביס ברשיון אך הקפיד לדחות אלפי בקשות אחרות של חולים הסובלים מתופעות כמו גלאוקומה, פרקינסון, פוסט טראומה, פיברומיאלגיה, תסמונת טורט, אפילפסיה, אלצהיימר ועוד.

בדברי ההסבר של הצעת החוק נכתב כי “המצב שבו חולה זקוק לטיפול שלדעת רופאו הוא נכון וטוב, והוא לא מקבל רישיון רק משום שמחלה מסוימת לא נכנסה לקריטריונים של משרד הבריאות, על אף שלדעת הרופא השימוש בקנבוס יכול להועיל, הוא מצב בלתי סביר בעליל שנוגד את הזכות והחובה של כל אדם לעשות הכל כדי לשמור על בריאותו. פגיעה זו בזכות יסוד של עשרות ואולי מאות אלפי אנשים, הנזקקים לקנבוס לצרכים רפואיים, גורמת להפללתם של אזרחים נורמטיביים שכל חטאם הוא רצונם להקל את סבלם.”

על אף שעוד לא מדובר במה שנוגע ישירות ללגליזציה אמיתית של קנאביס, השינוי אותו מבקש פייגלין להביא יוביל לכך שלמעשה יוכל כל מי שסובל מכאבים, מחלות ותופעות בריאותיות שונות, לגשת לרופא המשפחה או לרופא מומחה ולקבל אישור לשימוש בקנאביס רפואי, בדומה לתהליך המקובל למשל בקליפורניה, ארה”ב.

שרת הבריאות יעל גרמן
שרת הבריאות יעל גרמן

כאמור, הצעת החוק צפויה לעבור ביום א’ ברוב בוועדת השרים, אך הקושי הגדול הוא התנגדותה של שרת הבריאות יעל גרמן.

השרה גרמן טענה לפני מספר חודשים כי היא רוצה לקדם את הנושא, אך מוגבלת מאחר ואין חוק בעניין. “כדי שאנחנו נעבור פאזה, שכל רופא יהיה מורשה לתת קנביס רפואי, צריך יהיה כנראה לשנות את החוק,” אמרה אז גרמן. כעת, משעולה הצעת חוק מתאימה, היא טוענת שלא צריך לתקן את החוק כי היא כבר “מסדירה את זה לבד”.

על הצעת החוק החדשה של ח”כ פייגלין (‘הליכוד’) חתומים גם ח”כ תמר זנדברג (‘מרצ’), ח”כ חיים כץ (‘הליכוד’), ח”כ אמנון כהן (‘ש”ס’), ח”כ אלעזר שטרן (‘התנועה’), ח”כ דב חנין (‘חד”ש’) וח”כ אורית סטרוק (‘הבית היהודי’).

ראו גם: קנאביס רפואי בישראל – חולים מבולבלים ורופאים מאויימים
ראו גם: מי באמת מקבל קנאביס רפואי בישראל?

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר