וועדת הסמים: “אין דבר כזה סמים קלים”

בוועדה בראשותו של ח”כ מוחמד ברכה, אשר התכנסה בכדי לדון בנושא הפסקת הפללת צרכני הקנאביס בישראל, סיכם היו”ר ואמר כי מדיניות הוועדה עומדת על כנה וקובעת כי “אין דבר כזה סמים קלים”. זאת על אף שחברי הכנסת הביעו תמיכה בהפסקת ההפללה

וועדת הכנסת למלחמה בנגע הסמים התכנסה היום לדיון בנוגע למדיניות הפללת צרכני הקנאביס. חברי הכנסת משה פייגלין, משה מזרחי, תמר זנדברג ודב חנין השתתפו בדיון, יחד עם פרופ’ רפאל משולם, ד”ר ברקת שיף, נציגי השב”ס, המכס, רשויות הרווחה ומשרדי הממשלה השונים.

ח”כ דב חנין פתח את הדיון ואמר כי בעולם יש מודלים חדשים להתמודדות עם בעיית השימוש בסמים וכי יש לשקול מדיניות חדשה. “יש הרבה דברים שאיננו רוצים שיהיו בחברה ועדיין אנו לא משתמשים בחוק הפלילי כדי להתמודד איתם,” אמר.

“יש בעיה בישראל,” המשיך חנין. “מצד אחד קיימות הנחיות של היועץ המשפטי לממשלה שהנחה לחדול מלהאשים את אלו הנתפסים ומואשמים בהחזקת סמים המוגדרים כקלים – זאת במטרה לא לייצר גזרה שהציבור אינו יכול לעמוד בה – ומצד שני ישנה אינפלציה בהטרדות המשטרה כלפי האזרחים. אלפי ישראלים עם תיק פלילי שלא יצמח ממנו כתב אישום – הם הופכים להיות בני ערובה של המשטרה.”

ח”כ משה פייגלין הציג נתונים לפיהם במדינת ישראל נפתחים תיקים פליליים ללמעלה מ-20,000 אזרחים ישראלים בכל שנה. “לפי מכון ירושלים לחקר שווקים, ההתעסקות הזאת של הרשויות עולה לנו 1.6 מיליארד ש”ח בשנה,” אמר.

“סמים זה דבר רע. התמכרות זה דבר רע. אף אחד לא רוצה לעודד שימוש בסמים. אבל דברים יוצאים מפרופורציה והמדינה לא מצליחה להפריד בין לגיטימי לבלתי לגיטימי,” אמר. “עד שנת 1961 עדיין היה חוק בספרד שקרא לגירוש היהודים מהמדינה. על פי החוק באנגליה חוק דומה עדיין קיים. האם צריך לאכוף אותו?”

“הרדיפה אחרי צרכני הקנאביס גורמת ליותר נזק מתועלת ועולה הון תועפות למדינה,” סיכם.

ח”כ משה מזרחי פתח ואמר כי הוא אינו תומך בלגליזציה, אך אמר כי יש לפעול להקלה על הצרכנים. מזרחי חזר על דבריו של מנכ”ל המשטרה ואמר: “אני קורא למשטרת ישראל, בייחוד בימים אלו בהם היא נאלצת להתמקד בנושאים אחרים, לחדול מפעילות יזומה כלפי אלו המשתמשים בחומרים אלו בשקט בביתם.”

“משטרת ישראל צריכה למזער את האכיפה ולהפסיק את הפשיטות, גם אם השכן מסר מידע שהשכן השתמש בקנאביס,” הוסיף. “ישנה הפליה וחוסר אחידות בפעילות המשטרה כנגד הצרכנים באזורים שונים בארץ וזה לא תקין.”

מזרחי העלה את אחד הנושאים הרגישים בתחום הסמים והוא חוסר המעקב של המשטרה אחר הנתונים “אני לא מבין למה משטרת ישראל לא מסוגלת לתת נתונים על תיקים שאינם נוגעים לסמים קלים,” אמר. “מדוע אין הפרדה בין סמים קלים לסמים קשים בסטטיסטיקות המוצגות. אני מבקש שיוצגו נתונים אלו בגלוי.”

ח”כ תמר זנדברג הסבירה: “עלינו לשאול את עצמנו האם מי שמשתמש בסמים הוא עבריין או אדם שצריך להיות מטופל. שאלה שנייה היא האם קנאביס הוא סם מסוכן? עישון קנאביס הוא פעילות נורמטיבית של אנשים מתפקדים ולגיטימיים בישראל. ההפרדה בין הקנאביס הרפואי ובין הקנאביס ‘הרגיל’ פוגעת גם במטופלים ובחולים וגם באלו הצורכים קנאביס להנאתם.”

“מאמצי האכיפה עולים למדינה הון תועפות והמשטרה מבזבזת כח אדם ומשאבים בזמן שיש לה דברים אחרים לעשות,” הוסיפה. “מעבר לבזבוז, יש כאן הפסד של מיסוי עצום של כמיליארד ש”ח למדינה.”

עדנה טנא, נציגת המשטרה, השיבה לטענתו של ח”כ מזרחי על הבעיה בהצגת הנתונים ואמרה כי “מבחינת הנתונים שנמצאים ברשותי חלה ירידה בכמות כתבי האישום שהוגשה בגין החזקת סמים לצריכה עצמית.”

“איננו יכולים לפלח מיהו נאשם בפעם הראשונה, מיהו נורמטיבי ומי לא ולכן קשה להציג נתונים ברורים,” הוסיפה. “זה שמדובר בקנאביס לא אומר בהכרח שהנאשם הוא אדם נורמטיבי. זה לא מבטיח שמדובר בסיפור תמים.”

“אינני מבינה מדוע מצפים ממשטרת ישראל שלא תאכוף את עבירות הסמים הקלים,” סיכמה.

נציג הרשות למלחמה בסמים, יוסי הראל-פיש, מדען הרשות, אמר: “כולנו מסכימים שצריך לעשות הכל כדי להסדיר את השימוש בקנאביס רפואי ורוצה להזכיר שזה שעושים שימוש רפואי במורפיום לא אומר שצריך לעשות לגליזציה לאופיום. אני מקווה שמה שיעמוד לנגד עיניה של הוועדה זוהי טובת אזרחי ישראל.”

“אני מאוד מודאג ממה שקורה בעקבות השיח הציבורי הליברלי מסביב לנושא הקנאביס,” המשיך. “השיח הליברלי הזה כולל הצהרות שאינן מבוססות על ידע מדעי וגורם לירידה בתפיסת המסוכנות של הסם – בעיקר בקרב בני נוער.”

“מדינת ישראל רשמה הצלחה מדהימה – במשך 30 שנה נשאר שיעור השימוש בקנאביס על שיעורים מאוד נמוכים. בכיתות ו’ עד י”ב – רק 6% אחוז שימוש בלבד. זה נשאר ככה בגלל שלא שיחקנו עם המסר. רק 4 מדינות מתנסות עם הלגליזציה ואנחנו לא צריכים להיות שפני נסיונות.”

“זה שאומרים שהחומר הזה לא מסוכן, אני לא אוהב את זה. ארגוני הבריאות בכל העולם טוענים שמדובר בסם מאוד מסוכן.”

פרופ’ רפאל משולם סיפר על וועדת הכנסת שהתכנסה בשנת 1995 לדיון על הפללת הצרכנים. “המסקנה היתה שהנזק החברתי של ההפללה הוא אדיר,” אמר.

על אף התמיכה באי רדיפת הצרכנים, משולם התנגד ללגליזציה. “החברה שלנו היא שמרנית ולכן צריך לעשות את הדברים בזהירות. כך או כך – יש להפריד את הקנאביס מחומרים אחרים. הוא לא זהה לקוקאין, הרואין וחומרים דומים – אך אין הדבר כך. איני חושב שיש מקום ללגליזציה אך כן יש מקום לליברליזציה.”

“הוכח שאין מעבר בין סמים קלים לסמים קשים,” ענה משולם לשאלתו של ח”כ מזרחי. “המלצתי הישירה היא שתוקם וועדת מומחים, לא רק מדענים, אלא גם מומחים בצד החברתי שתבחן את הנושא לעומקו.”

אסף, פעיל למען לגליזציה, סיפר: “אני מתכנת היי טק, מנכ”ל חברה ויוצא יחידת 8200. אני משתמש בקנאביס וכאן כדי לשבור את הסטיגמה ולקחת אחריות על הנושא.”

אסף סיפר על ידיעה שפורסמה בתקשורת לפיה נער מהצפון נעצר בהחזקת גרם אחד של חשיש, נשלח לבית הסוהר ונאנס באכזריות. “מי לוקח על אחריות על דבר זה?” אמר. “על כולנו מוטלת האחריות לכך שהוא נאנס. האשמה היא על מדיניות ההפללה. רק השבוע התבשרנו על מעצרים של צעירים. אני מדבר בשם כל צרכני הקנאביס ואנחנו מעדיפים קנאביס על פני אלכוהול, ניקוטין וכד’.”

איילת מאליס כהן, נציגת ארגון “עולם ללא סמים”, אמרה כי “קנאביס הוא סם מסוכן באופן חד משמעי. למחוקק יש אחריות לשמור על בטחונו של האזרח. מסיבות אלו חובה על המחוקק לעצור את השימוש. מדינה היא לא עסק שמטרתו רווחים ולכן הוצאות האכיפה הרבות אינן רלוונטיות.”

נציגת משרד המשפטים דרשה גם היא מהמשטרה: “ישנו פער גדול בין כמות התיקים שנפתחים לבין אלו במוגשים עליהם כתבי אישום. ביקשנו מהמשטרה שיתבצע פילוח של הנתונים והפרדה בין הקנאביס לבין סמים אחרים.”

יו”ר הוועדה ח”כ מוחמד ברכה סיכם את הדיון וקבע: “הסיכום הוא שאין הכרה במושג סמים קלים. עמדתה של הוועדה היא עמדתה של הרשות למלחמה בסמים.”

עוד הוסיף כי “הנחיות היועץ המשפטי צריכות להיות נר לרגלינו ונראה כי יש פער מסויים בין ההנחיות לבין המציאות בשטח. בנוסף יש פער של שמיים וארץ בין הנתונים שהוצגו על ידי המשטרה לבין מה שהוצג בכנסת. אני רואה טעם לפגם בכך שהמשטרה אינה מציגה נתונים ברורים ובדוקים.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר