טוען...

התאחדות האיכרים מתגייסת לקידום הקנאביס הרפואי

התאחדות האיכרים פותחת חזית מול השר גלעד ארדן והתנגדותו לאשר יצוא של קנאביס רפואי לחו”ל. דובי אמיתי, נשיא ההתאחדות, קורא לקדם את התחום במהרה ומזהיר מפני פגיעה קשה בחקלאים אם ההליכים יעצרו.

דובי אמיתי, נשיא התאחדות האיכרים – הגוף המייצג את החקלאים בישראל – קורא לממשלת ישראל לאשר יצוא של קנאביס רפואי לחו”ל – לטובת חיזוק התעשיה והחקלאות.

אמש נחשפו לראשונה במגזין קנאביס תוצאות פגישת השרים אצל ראש הממשלה בנימין נתניהו, שבסיומה הוחלט לעצור בינתיים את אישור הייצוא של קנאביס רפואי לחו”ל – זאת לאור טענות של השר גלעד ארדן על זליגה של התוצרת הרפואית לשוק הפנאי.

הבוקר (ב’), בעקבות ההודעה, עלה אמיתי לשוחח על ההחלטה בתכנית הרדיו של רזי ברקאי בגלי צה”ל (האזינו כאן).

אמיתי, המלווה מהצד את התפתחות הענף וההצטרפות המתוכננת של מאות חקלאים לתעשייה המקומית, התאכזב מאוד מההחלטה לעצור את מה שלדבריו הוא פוטנציאל אדיר, כמו גם פגיעה קשה בחקלאים שהשקיעו ממון רב בהכנות.

“יצוא קנאביס רפואי לחו”ל שווה עד 4 מיליארד ש”ח,” פתח אמיתי. “אנחנו עובדים על הפרויקט הזה שנתיים וחצי, מאז שמשרד הבריאות העביר את הרפורמה. מדובר בכ-300 חקלאים שנמצאים על המסלול וכל אחד מהם השקיע בין 150 ל-200 אלף שקל כדי לעמוד בכל הסטנדרטים.”

“אתמול נחתה עלינו לפתע ההודעה [על עצירת הליך היצוא] כרעם ביום בהיר,” הוסיף. הוא פירט כי ככל שהוא הכיר עד כה ראש הממשלה נתניהו דווקא הביע תמיכה ברעיון וטען כי ישראל עלולה להפסיד את ההזדמנות אם תתעכב עוד.

“עד כמה שאני יודע, ראש הממשלה, בכמה שיחות בעבר, בין היתר איתי, שאל מה עם תחום הקנאביס הרפואי,” אמר. “ראש הממשלה חושב בדיוק כמוני, הבעיה היא עם המשרד לבטחון פנים ובעיקר עם היועץ המשפטי [יואל הדר]”.

“בשנת 2020 השוק הזה יהיה שווה בעולם 55 מיליארד דולר. קנדה, דנמרק, אוסטרליה כבר שם,” הוסיף. “היתרון שלנו זה בגנטיקה החקלאית ולא סתם שגרירים ממדינות מגיעים גם לראש הממשלה ומבקשים שיפתח את היצוא”.

נושא האבטחה של החוות עלה לדיון גם הוא, לאור טענות ארדן על זליגה צפויה מהחוות החדשות אם תוקמנה כאלו. “זו בכלל לא הבעיה,” השיב אמיתי. “יש כאן הזדמנות לגידול קנאביס רפואי – זה פתרון למאות אלפי חולים. לצערי אולי יש גם שיקולים אחרים.”

דבריו של אמיתי מצטרפים לדברים שמסר בנאום בסוף השבוע האחרון בועידת התעשייה 2018 (1.2.2018):

“עולם הקנאביס הולך ודוהר קדימה,” אמר. “אנחנו שומעים על מדינות בעולם ששואפות להתקדם, קנדה, אוסטרליה. אנחנו נמצאים בישראל עם הידע, המחקר והפיתוח המתקדם ביותר.”

“יכול להיות פה שילוב מדהים בין החקלאים לתעשייה. אנחנו נגדל, אתם תעסקו בייצור ונוכל לפתח את הענף הזה,” אמר.

עוד בטרם ההודעה על דחיית תכנית הייצוא קבע אמיתי כי “אנחנו תקועים, עם רגולציה, לא יודעים לקבל החלטות. היינו יכולים להיות הנהג של הקטר הזה אבל אם נמשיך להתמהמה יש סיכוי לא קטן שנישאר בקרון האחרון”.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר