הרשות למלחמה בסמים: "18% מהצעירים מאושפזים בגלל קנאביס"

בהודעה שפירסמה הרשות למלחמה בסמים נכתב כי 18.7% מהצעירים בני 15-25 אושפזו בגין שימוש בקנאביס. עוד נמסר כי 60.9% מהצעירים אושפזו בגין שימוש בסמי פיצוציות סינטטיים. רק לאחר בדיקה הסתבר כי הנתונים קצת אחרים

לפני דקות אחדות פרסמה הרשות למלחמה בסמים הודעה בדף הפייסבוק שלה ובה נכתב כי 60.9% אחוז מהצעירים בני 15 עד 25 אושפזו בגין שימוש בסמי פיצוציות סינטטיים וכי 18.7% אושפזו בגין שימוש בקנאביס.

יאיר גלר, מנכ"ל הרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול, אמר בכנס כי "מחובתנו לפעול כנגד הניסיונות להמעיט ברמת מסוכנתו של הקנאביס ולהציג בפני בני הנוער את הסכנות הרבות הטמונות בסם, המאוד לא תמים הזה."

"העובדה שאחוז המאושפזים כתוצאה משימוש בקנאביס עומד על 19% בלבד, הינה רק פועל יוצא של אי חוקיותו," הוסיף גלר. "לגליזציה של קנאביס, עלולה לגרור עוד נערים ונערות למעגלי המשתמשים ולהגדיל לאין שיעור את אחוזי המאושפזים, הגדולים בין כה וכה."

הרשות למלחמה בסמים: 18 אחוז מהצעירים מאושפזים בגלל קנאביס

אך כיצד ייתכן ש-18% מהצעירים אושפזו בגלל קנאביס בעוד על פי סקרים של אותה הרשות למלחמה בסמים ישנם פחות מ-10% צרכני קנאביס בגילאים אלו?

פנינו אל דוברות הרשות כדי להבין במה מדובר:

ש: "18% מכלל הצעירים בני 15 עד 25 אושפזו בגלל קנאביס?!"
ת: "18% מכלל הצעירים שאושפזו, לא מכלל הצעירים בכלל."
ש: "18% מכלל המאושפזים הצעירים בארץ אושפזו בגלל קנאביס?!"
ת: "18% מאלו שאושפזו בכפרי גמילה… אם זה לא היה ברור מההודעה, נתקנה מיד."

כעבור מספר דקות תוקנה ההודעה. ניתן לראות אותה כאן.

בהודעה "שכחו" כמובן דוברי הרשות לספר שהצעירים המואשמים בשימוש אישי בקנאביס נשלחים ל"גמילה" על ידי בית המשפט כתנאי לכך שלא יוטל עליהם עונש מאסר – ולא מרצונם החופשי או מרצון משפחותיהם.

מבדיקה נוספת שערכנו מסתבר כי על פי נתוני הרשות מדובר בסך הכל ב-550 צעירים ישראלים ה"מאושפזים" (כל מי שנכנס למכון גמילה מכונה 'מאושפז'), מתוכם כאמור 18% בגין שימוש בקנאביס – משמע, סה"כ 99 ישראלים "מאושפזים" בגין שימוש בקנאביס.

ראו גם: 10 סרטוני תעמולה גרועים במיוחד
ראו גם: הרשות למלחמה בסמים: "ויקיפדיה טועה – קפה זה לא סם"
ראו גם: הרשות למלחמה בסמים מציגה: עובדות או בדיות?
ראו גם: יאיר גלר: "לא נוח לי מכך שנפתחים תיקים פליליים לצרכני קנאביס"

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט