טוען...

הרשות למלחמה בסמים ממליצה על אי הפללה (עד 25 ג’)

משנה כיוון? אחרי שנים של תעמולה שקרית ורגע לפני שהיא נסגרת, מודיעה היום (ב’) הרשות למלחמה בסמים כי היא תומכת במדיניות אי הפללה של עד 25 גרם קנאביס לשימוש אישי, ומעבר למדיניות טיפול ותמיכה במכורים – בדומה למודל הפורטוגלי.

הרשות למלחמה מודיעה הבוקר (ב’) לראשונה בדיון בועדת הסמים של הכנסת בראשות ח”כ תמר זנדברג, כי היא משנה את דעתה ותומכת בהפסקת הפללת צרכני הקנאביס בישראל, אך מסרבת להודות במפורש שמדובר ב’אי הפללה’ אלא מכנה אותו ‘מודל של מניעת המשך שימוש’.

הודעה דרמטית זו באה לקראת פרסום תוצאות ‘ועדת ארדן’ שהתכנסה לדון בנושא מדיניות ההפללה בישראל ואחרי שנים ארוכות של פרופגנדה שקרית, התעלמות מנתונים ועובדות בשטח והיצמדות לסטיגמות ודעות קדומות. בעקבות הודעת הרשות יזמן ארדן את בכיריה לשיחת נזיפה.

יוסי הראל-פיש
יוסי הראל-פיש, מדען הרשות למלחמה בסמים: הציג את נתוני המודל הפורטוגלי בועדה

את ההודעה על התמיכה בהקלה על החוקים, כפי שתוצג לועדת ארדן, מסר בדיון מדען הרשות ד”ר יוסי הראל-פיש, שהסביר כי ברשות החליטו לאמץ את הגישה הפורטוגלית, שם ביטלו בשנת 2001 את הפללת כל סוגי הסמים כולל הרואין. “זה נחשב למודל המוביל באירופה,” אמר.

כפי שפרסמנו לראשונה בישראל (כאן וכאן) אחרי 15 שנים מאז אישרה פורטוגל אי הפללה לכל סוגי הסמים זכו במדינה לראות ירידה בשימוש בקנאביס בפרט ובסמים בכלל, וברשות כך נראה מוכנים ללכת בדרך זו.

הדברים הוצגו במצגת זו שהופיעה בועדה, בה סיפר ד”ר הראל-פיש כי הוא נפגש עם מנכ”ל הרשות הפורטוגזית למלחמה בסמים ד”ר ג’ואאו גואלו והציג את מסקנות הפגישה, בין השאר להפסיק את כל הקמפיינים הגדולים והיקרים שלא השפיעו ולהפנות את המשאבים לפיתוח, להתייחס לבעיה כבריאותית ולא פלילית, חיבור מחדש של המשתמשים לחברה, למקומות העבודה ולמוסדות להשכלה, הבנה שתיקים במשטרה ומאסר לא פתרו את הבעיה ועוד.

http://www.xn--4dbcyzi5a.com/wp-content/Documents/PORTUGAL-FISH.pdf

“אחד האתגרים היה איך להתמודד עם האמנה של האו״ם והתשובה הייתה (א) שהסמים עדיין נשארו מחוץ לחוק ואסורים,” הסביר ד”ר הראל-פיש. “(ב) הענישה של שימוש עצמי במינון שעומד בקריטריונים של אי ההפללה הינה ענישה אדמיניסטרטיבית, וזה לא נוגד את האמנה של האו״ם.”

“המודל הוא שהסמים עדיין מוגדרים מחוץ לחוק כחומרים מסוכנים ולכן זה לא מודל אי הפללה אלא מודל של מניעת המשך שימוש,” הסביר. “יצרנים וסוחרי סמים מטופלים ע״י מערכת אכיפת החוק בפלילים, כרגיל. האזרח המשתמש בסמים נתפס כאדם הזקוק לסיוע – להדרכה או טיפול, במטרה לסייע לו להימנע מהתמכרות, להפסיק את השימוש, או לאפשר לו, אם ממשיך לצרוך, חיבור חזרה לחברה ולמקום עבודה בדרך מתאימה.”

עוד פירט פיש כי על פי המודל החדש “האכיפה מתבצעת רק במקומות ציבוריים ואין כל אכיפה באזור פרטי“, וכן הציג טבלת סמים עם כמויות (משקל בגרמים) לכל סם, על פי המודל הפורטוגלי:

טבלת כמות שימוש עצמי מותרת בסמים בפורטוגל
טבלת כמות שימוש עצמי מותרת בסמים בפורטוגל כפי שהוצגה על ידי הרשות למלחמה בסמים

“כאשר אזרח נתפס משתמש בסמים במקום ציבורי, המשטרה שוקלת את הסם שברשותו,” ציין ד”ר פיש את המודל הפורטוגלי. “המשקל שברשותו גדול מהמוגדר בטבלה – הוא נשלח להמשך טיפול פלילי בבית משפט. אם המשקל שווה או קטן למופיע בטבלה – יש לו 72 שעות להתייצב בפני אחת מהועדות לטיפול בשימוש בסמים להמשך טיפול.”

“המטרה היא לעמת את האדם עם בעיית הסמים שלו, לבחון האם האדם מכור או משתמש מזדמן ולגבש המלצות לגבי אזהרה, הפנייה לייעוץ, טיפול, או לדרבן קשר ייעוצי עם אנשי מקצוע,” הוסיף. “זה כמו ‘כרטיס צהוב’ שמטרתו ליצור חיבור בין המשתמש לאנשי מקצוע בתחום הבריאות או הרווחה.”

התוצאות מפורטוגל מושכות את הקרקע מתוך לכל ההפחדות של הרשויות על הנזק שייגרם לצעירים בעקבות הקלה בחוק. “בסופו של דבר המודל הצליח מאוד גם בקרב הצעירים,” נכתב. “שיעורי השימוש בקנאביס בקרב של בני הנוער בפורטוגל בשנים האחרונות מסתובב ליד הממוצע של אירופה ולאחרונה אף ירד במקצת. המעבר מקנאביס לסמים קשים יותר נבלמה. וכיום בני נוער וצעירים אינם הולכים לסמים קשים כמו הרואין כפי שעשו בעבר. לבסוף, יש אהדה רבה בציבור למודל הבריאותי ויש שיתוף פעולה יעיל ורגוע בין כל הגורמים.”

“בעקבות התפתחויות בעולם אנו רואים בבעיית השימוש בקנאביס כבעיה בריאותית ולא בעיה פלילית,” אמר עו”ד איתן גורני, מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים.

כזכור בימים אלו פועל המשרד לבטחון פנים בראשותו של השר גלעד ארדן לסגירת הרשות במתכונתה הנוכחית ואיחודה עם גופים קיימים במשרד לרשות חדשה שתתמקד במאבק באלימות.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר