הרשות למלחמה בסמים: “ויקיפדיה טועה – קפה זה לא סם”

הרשות למלחמה בסמים טוענת כי ויקיפדיה טועה וקפאין הוא איננו סם. “ויקיפדיה אינה מקור מוסמך ולצערינו הם טועים ומטעים,” כתב נציג הרשות, על אף שבאתר האינטרנט שלהם עצמם מופיע הקפה תחת הגדרת “סם”.

האם קפה הוא סם? לכאורה יגידו רוב האנשים כי אכן קפה הוא סם. כל מי שצורך קפה באופן קבוע יודע היטב מה קורה כאשר אינו מקבל את מנת הקפאין היומית שלו. אך כאשר פנה גולש לעמוד הפייסבוק של הרשות למלחמה בסמים בנסיון להבין מדוע הם לא נלחמים “בכל הסמים”, כדוגמת קפאין, השיבה הרשות כי קפאין הוא אינו סם. “הוא אכן ממכר אך סם הוא חומר הנלקח שלא לצורך ריפוי או הזנה ומשנה מצב תודעה. קפה אינו משנה מצב תודעה.”

האם קפה הוא סם?

כאשר הפנו הגולשים את נציג הרשות לבדוק את הגדרת הקפאין בויקיפדיה, שם נכתב בבירור כי “קפאין (Caffeine) הוא סם פסיכואקטיבי ממריץ ממשפחת הקסנטינים”, השיבו ברשות כי “ויקיפדיה היא אינה מקור מוסמך ולצערינו האתר טועה ומטעה. קפאין אינו סם.”

האם קפה הוא סם?

כדי להבין האם קפאין הוא אכן סם או לאו, ראשית עלינו לבדוק מהי ההגדרה של “סם”. על פי ההגדרה המקובלת, סם פסיכואקטיבי הוא “חומר המשפיע על מערכת העצבים המרכזית וגורם לשינוי בתפקוד המוח, וכתוצאה מכך נגרמים שינויים זמניים בהכרה, בתפיסה, במצב רוח או בהתנהגות.”

אז אם ויקיפדיה איננה מקור מוסמך, בדקנו מה אומרים באנציקלופדיית ‘בריטניקה’ הותיקה. “לקפאין ישנה השפעה ממריצה על מערכת העצבים המרכזית, הלב, עורקי הדם והכליות,” נכתב באתר האנציקלופדיה – תיאור שבהחלט עונה על הגדרת “סם”.

אבל אולי לרשות למלחמה בסמים גם ‘בריטניקה’ זה לא מספיק. אז בדקנו עם ה-FDA, הסוכנות הממשלתית האמריקנית הרשמית למזון וסמים, וכך הם כותבים במסמך רשמי מטעמם: “בין אם קפה נצרך כמזון או כתרופה, הוא משנה את האופן בו המוח והגוף עובדים ומשנה את ההתנהגות וההרגשה. קפאין הוא ממריץ של מערכת העצבים המרכזית, הכוללת בין השאר את המוח, עמוד השדרה ועצבים אחרים בגוף. השפעתו העיקרית של הקפאין על הגוף היא הרגשת עירנות, אך הוא עלול גם לגרום לבעיות…”

אך שיא האבסורד הוא שאפילו באתר הרשות למלחמה בסמים עצמו, מופיע הקפאין ברשימת הסמים הממריצים.

האם קפה הוא סם?

באתר ה-NIH, סוכנות הבריאות האמריקנית, נכתב אף כי קפה עלול להוביל למנת יתר שעלולה לגרום לבעיות נשימה, בלבול, סחרחורת, הזיות, צמא, קצב לב בלתי סדיר, עוויתות שרירים, בעיות שינה, הקאות ועוד.

לדברי מנהל חדר המיון בבית החולים איכילוב, ד”ר פיני הלפרין, “עודף קפאין ממשקאות אנרגיה מסוכן בעיקר ללב כי הוא מעלה את לחץ הדם ועלול לגרום לפרכוסים ולדימום תוך-מוחי”.

באתר BEOK נכתב כי “קפאין הוא הסם הנמכר ביותר בעולם, אך כמו בכל סם, צריכה מוגזמת של קפאין עלולה להוביל להרעלה ולתופעות לוואי לא נעימות בעליל ואף לסכנת מוות במקרים קיצוניים.”

וזה לא צחוק – אמנם צריך לשתות לא מעט קפה בשביל זה, אבל כן, מקפה אפשר למות. למעשה ישנו אתר בו ניתן לבדוק כמה כוסות קפה יהרגו אותך (על פי סוג השתייה ומשקל הגוף). לדוגמה, אדם השוקל 70 ק”ג ימות במידה וישתה 136 מנות אספרסו או 186 כוסות קפה נמס. בדקו בעצמכם.

האם קפה הוא סם?

על פי כל ההגדרות המקובלות, קפאין בהחלט עונה על הגדרת “סם פסיכואקטיבי”, אך כאמור, כל מי שצורך למעלה מ-2 כוסות קפה ביום יכול לבדוק את העניין בעצמו ולבחון מה קורה לו ואיך הוא מרגיש כאשר באחד הבקרים לא ישתה את כוס הקפה שלו כפי שהוא רגיל. סחרחורות, בחילה וחוסר ריכוז הן רק חלק מהתופעות עימן הוא צפוי להתמודד – תופעות מוכרות של גמילה מחומר ממכר.

אז מדוע מתעקשים ברשות שקפאין הוא אינו סם? פנייתנו למנכ”ל הרשות יאיר גלר, למדען הראשי של הרשות ד”ר יוסי הראל-פיש ולדובר הרשות, כולן עלו בתוהו ועד לרגע פרסום שורות אלו טרם נתקבלה כל התייחסות לטענות.

חשוב לציין כי אין בדברים שנכתבו כאן כל התנגדות לצריכת קפאין וכמו בכל חומר שמכניסים לגוף, רצוי לבחון ולבדוק את ההשפעות שלו באופן אובייקטיבי ולשקול האם להשתמש בו או לא, וכמה. בוודאי שלא ראוי ולא רצוי לרדוף אחר צרכני הקפה המכורים, לרשום להם תיקים פליליים ולהכניס אותם לכלא.

למי להאמין?

ראו גם: האם מריחואנה ממכרת?
ראו גם: מחקר: עוגיות ‘אוראו’ ממכרות כמו קוקאין
ראו גם: מחקר: גלידה ממכרת כמו קוקאין

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר