הצעת חוק חדשה: 50,000 אזרחים יוכלו להגיש הצעת חוק

עוד לא משאל עם, אבל קרוב: הצעת חוק חדשה תאפשר לעצומה עליה חתמו 50,000 אזרחי ישראל בעלי זכות בחירה – לעלות להצבעה בכנסת ואף להפוך בהמשך לחוק. “מדובר במהפכה,” אומר ח”כ חיליק בר, מיוזמי ההצעה. תומכי הקנאביס מקווים כעת כי ההצעה תאושר ותאפשר להם להגיש עצומה בקריאה ללגליזציה.

האם נמצאה הדרך המהירה ביותר ללגליזציה? הצעת חוק חדשה שהוגשה על ידי הח”כים חיליק בר (המחנה הציוני) ויואב קיש (ליכוד), תאפשר לעצומה עליה חתמו 50,000 אזרחי ישראל, להפוך להצעת חוק שתעלה להצבעה בכנסת – ובהמשך אף לחוק בספר החוקים של ישראל.

יואב קיש חיליק בר מגישים הצעת חוק
יואב קיש (ליכוד) וחיליק בר (מחנ”צ) – מגישים את הצעת החוק החדשה

בחוק החדש, בו תומך גם יו”ר הכנסת, יולי אדלשטיין, מוצע שהצעות חוק שיוגשו על ידי הציבור יהנו, בדומה להצעות חוק של הממשלה, מפטור מקריאה טרומית ויועברו ישירות לוועדת הכנסת.

הצעת החוק החדשה כן קובעת הגבלות על סוגי ההצעות שיכול הציבור להגיש, ותמנע הגשת הצעות חוק בנושאי חוץ וביטחון, חוקי יסוד, חנינת עבריינים, מדיניות מיסוי וכן תקציב המדינה. עם זאת החוק החדש יאפשר הגשת הצעות בכל שאר הנושאים – עניינים חברתיים, רגולציה והסדרת שווקים, אכיפת חוק, חינוך, תחבורה, איכות סביבה, ועוד, כולל כמובן – לגליזציה או אי-הפללה.

ח"כ חיליק בר
ח”כ חיליק בר

“לא רצינו ליצור הצעה פופוליסטית אלא רפורמה רצינית שתנגיש את הדמוקרטיה לציבור מבלי לפגוע בכבודה ובסמכותה של הכנסת,” אומר ח”כ חיליק בר. “הגיע הזמן שגם בישראל ישולבו בשיטת הממשל מרכיבים של דמוקרטיה ישירה. כל עוד הדבר ייעשה בצורה אחראית – מדובר בלא פחות ממהפכה.”

יחד עם בר חתום כאמור על ההצעה גם ח”כ יואב קיש, ושניהם יחד בולטים גם בתמיכתם בהפסקת רדיפת צרכני הקנאביס. השניים חתמו גם בעד הצעת חוק לאי הפללה וההצעה החדשה שלהם בהחלט תאפשר לקדם גם את נושא זה.

ח"כ יואב קיש
ח”כ יואב קיש

“כך נוכל לשתף את הציבור מבלי לפגוע בכבודה או בעצמאותה של הכנסת”, מסביר ח”כ יואב קיש. “בהצעה זו יש שילוב בין הימין והשמאל, קואליציה ואופוזיציה, שמטרתה אחת היא – לחזק את נגישות הכנסת לציבור הישראלי”.

על פי הדיווח, כדי למנוע זיופים, קובעת הצעת החוק סטנדרטים מחמירים לאיסוף החתימות. כל אזרח שירצה להצטרף להצעת חוק אזרחית יצטרך למסור בנוסף לשמו המלא גם את מספר תעודת הזהות שלו ואת חתימתו המוכרת בכתב או במדיה דיגיטלית.

בבחירות האחרונות הצביעו כזכור כ-50,000 ישראלים בעד מפלגת ‘עלה ירוק’. על פי הצעת החוק החדשה יוכלו לדוגמה אותם 50,000 לחתום על עצומה דיגיטלית – ולהפוך אותה להצעת חוק שתוגש לדיון רשמי בכנסת.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר