הפרקליט הצבאי היוצא: “לא להפליל חיילים שעישנו קנאביס”

“לא מדובר בלגליזציה, אלא בגישה חדשנית של אכיפה,” אומר הפרקליט הצבאי הראשי של צה”ל לשעבר שפרש לאחרונה מתפקידו וקורא לשינוי גישה בצבא בנוגע לעבירות ראשונות של שימוש בקנאביס ולכתם הפלילי המודבק על החיילים.

האלוף (במיל’) דני עפרוני, שסיים לאחרונה את תפקידו כפרקליט הצבאי הראשי של צה”ל, מספר בראיון כי הוא תומך ואף קידם בצבא תפישה חדשה הנוגעת לשימוש בקנאביס בקרב חיילים ומתנגד להעמדתם לדין של אלו שנתפסו בפעם הראשונה.

דני עפורני
אלוף (במיל’) דני עפורני – הפרקליט הצבאי הראשי של צה”ל לשעבר

עפרוני מספר בראיון על תוצאות עבודת המטה שנמשכה בנושא זה בצה”ל למרות התנגדויות בתוך הצבא, וטוען כי צה”ל בדרך להקל במעט על האישומים הקשים כנגד חיילים, בעיקר אלו שנתפסו בפעם הראשונה. כזכור 30% מחקירות מצ”ח הינה בכין עבירות של שימוש עצמי בסמים.

“המשמעות היא שלוקחים חיילים שמואשמים לראשונה בעבירות שימוש עצמי בסם מסוכן באזרחות, ומאפשרים להם להישאר בשירות מבלי להעמידם לדין,” אומר עפרוני בראיון שהתפרסם אתמול (א’) בכתב העת של לשכת עורכי הדין.”יחד עם זאת יש לסכם איתם על עמידה בתנאים מחייבים, כמו בדיקת שתן, להבטיח הימנעות מביצוע עבירות דומות, שירות תקין וכיוצא בזה”. עפרוני מוסיף כי אם יעמדו החיילים בתנאים אלו לאורך זמן, יבוטל האישום ויימנע מהם כתם פלילי.

“לא מדובר בלגליזציה, אלא בגישה חדשנית של אכיפה,” מסביר עפרוני. “החייל מקבל הזדמנות לחזור לנורמטיביות, צה”ל מקבל חזרה לשירות חייל עם מוטיבציה מוגברת להשלים שירות תקין”.

כזכור כבר ביוני 2015, לפני 7 חודשים ובעת שהיה בתפקידו כפרקליט הצבאי הראשי של צה”ל, התבטא הקצין הבכיר בעד שינוי גיש ועדכון המדיניות הצה”לית. האם לא נכון יותר לתעל את המשאבים הרבים שמושקעים בהתמודדות עם תופעה זו לכיוונים אחרים?” אמר אז.

גם זה בטח יעניין אותך

על אף שטרם גובש מסמך סיכום כלשהו, בסנגוריה הצבאית סבורים כי גישה של טיפול מפקדים בשימוש ראשון בסמים בקרב חיילים הוא עדיף על ענישה ורישום פלילי מיידי שממשיך עם החייל גם לאחר שחרורו מצה”ל ופוגע קשות בחייו ובסיכויים שלו לאורך חיים נורמטיבי.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר