הסטאטוס החוקי של המריחואנה במדינות ארה”ב

הסטאטוס החוקי של המריחואנה במדינות ארה”ב

ארה”ב היא כנראה המדינה המובילה בעולם בכל הנוגע למלחמה בסמים. אף על פי כן, ואולי בגלל, אזרחי ארה”ב הם גם אלו הנאבקים יותר מכולם למען לגליזציה. עם זאת, ישנו פרדוקס מובנה בשיטת הממשל האמריקאית לפיה החוק הפדרלי (של ממשלת ארה”ב) חזק יותר מחוקי המדינות עצמן (States) מה שיוצר התנגשות חוקתית מוזרה. מספר מדינות בארה”ב כבר העבירו חוקים אשר ניתן להחשיבם כ”דה-קרימינליזציה” (הפסקת הפללה) אך בפועל, מאחר והחוק הפדראלי הוא זה שקובע, המריחואנה איננה חוקית לחלוטין. במרבית המדינות בארה”ב בהן התרחש מהלך של דה-קרימינליזציה השתמשו המחוקקים בשיטות יצירתיות בכדי לעקוף את החוק הפדרלי החד-משמעי הקובע כי מריחואנה הינה סם מסוכן וכל שימוש בו מוביל לענישה כבדה. בחלק מהמדינות החליפו את עונשי הכליאה בעונשים קלים יותר כגון קנס כספי, השתתפות בשיעורי הסברה בנוגע למריחואנה ו/או הגדירו את המריחואנה בתחתית סולם העדיפויות של רשויות אכיפת החוק והמשטרה.

מפת ארה”ב בחלוקה למדינות אשר ביצעו מהלך של דה-קרימינליזציה

מדינות ארה"ב בהן עבר מהלך של דה-קרימינליזציה

אלסקה

עוד בשנת 1975 הסירה מדינת אלסקה את כל העונשים בנוגע להחזקת קנאביס בכמות שמתחת ל-28 גרם (1 אאונץ – יחידת המדידה בארה”ב) ותחת מעונו של המחזיק.
מכירה של פחות מ-28 גרם נחשבת לעבירה שהעונש המקסימלי בגינה הינו שנת מאסר אחת ועד ל-5000$ קנס. באותן שנים (1975).
בשנת 2006 עברה החלטה אשר מתירה לאדם להחזיק בביתו עד 25 עציצי מריחואנה אך מכירה או סחר במריחואנה עדיין נחשב כפשע.

ארקנסו

בחודש נובמבר 2006 עברה בארקנסו החלטה להורות לרשויות השיטור והאכיפה במדינה לשים את הקנאביס סתחתית סדר העדיפויות שלהן במסגרת אכיפת החוקים.
מי שבכל זאת הצליח למשוך את תשומת ליבה של המשטרה והגיע לבית המשפט, כנראה שיקבל עונשים קלים יחסית כגון קנס כספי, עבודות שירות ו/או השתתפות בשיעורי הסברה וחינוך אך לא ייקבל עונשי מאסר בפועל.

קליפורניה

ב-01.01.1975 עברה בקליפורניה הצעת החוק שקובעת כי על החזקה של פחות מ-28 גרם יוטל עונש של קנס כספי אשר לא יהיה גבוה מ-100$.
עונשים כבדים יותר יוטלו על מי שהחזיק יותר מ-28 גרם או על מי שהחזיק מריחואנה בשטח בית-ספר ועל סחר וגידול מסחרי. כמו-כן, במידה והנאשם הינו קטין מתחת לגיל 21, יישלל רשיון הנהיגה שלו לאלתר ועד לשנה אחת.
בחודש נובמבר 2000 עברה הצעת חוק (36) שקבעה שנאשמים אשר הגיעו לבית המשפט בפעם הראשונה או השנייה על עבירות מינוריות יוכלו לקבל טיפול גמילה מסמים במקום עונשי מאסר.
בפברואר 2009 הוגשה הצעת חוק אשר טרם אושרה וקובעת לגליזציה מלאה של מריחואנה בקליפורניה. הצעת החוק גם קובעת שיוטלו מסים על כל סחר במריחואנה. נציגי רשות המסים העריכו את הרווח הכלכלי למדינה בכ-1.3 מיליארד דולר בשנה לא כולל הרווחים הנובעים מצמצום מספר העבריינים המוחזקים בבתי הכלא במדינה.
בספטמבר 2010 חתם מושל קליפורניה, ארנולד שוורצנגר, על שינוי בחוק אשר מתיר להחזיק עד 28 גרם של מריחואנה. השינוי קובע כי גם מי שנאשם בהחזקה לא יצטרך להופיע בפני בית משפט ויוטל עליו קנס של עד 100$ לתשלום עצמאי ממש כמו כל קנס הנוגע לתחבורה למשל.

קולורדו

שנת 1975 היתה שנת המפנה גם בקולורדו כאשר הוחלט כי החזקה של פחות מאאונץ אחד (28 גרם בערך) תיחשב לעבירה קלה שבגינה יוטל קנס של עד 100$. עונשים כבדים יותר יוטלו על כל מי שהחזיק מעל 28 גרם או על מי שהואשם בסחר, גידול או שימוש בקנאביס בציבור.
בבחירות בשנת 2000 העבירה קולורדו החלטה לפיה הוטלה על הרשות לבריאות וסביבה להכין תכנית הטמעה של מריחואנה רפואית בקולורדו. בחודש יוני 2001 החלה בקולורדו תכנית קנאביס רפואי אשר אישרה למטופלים לקבל קנאביס רפואי ממה שנקרא אז “מועדוני חמלה” אשר להם ניתנו רשיונות חלוקת קנאביס לעד 5 מטופלים.
בשנת 2007 הסיר בית המשפט את ההגבלה של 5 מטופלים בלבד ואז החלה מה שלימים נקראה בקולורדו – “הבהלה לירוק” (The Green Rush) – זינוק בעסקי הקנאביס הרפואי. בין השנים 2000 ל-2008 חולקו בקולורדו אישורים לכ-2000 מטופלים. במהלך שנה אחת בלבד לאחר מכן – עד סוף שנת 2009 – חולקו בקולורדו כ-60,000 אישורים.

ברוב של 54% מול 46%, בחר מצביעים בקולורדו ב-6/11/12 לאשר את “הצעת חוק 64″ (Amendment 64), הקוראת לאשר בחוק החזקה של עד 30 גרם מריחואנה לשימוש עצמי וגידול ביתי של עד 6 שתילי קנאביס לבוגרים מעל גיל 21. בטווח הארוך קוראת ההצעה למיסוד ממשלתי של ייצור והפצת קנאביס לבעלי עסקים שיחזיקו ברשיון מתאים.

קונטיקט

בחודש יוני 2011 העבירה קונטיקט חוק דה-קרימינליזציה בנוגע להחזקת כמויות לצריכה אישית. מי שעובר על החוק עלול להיענש בקנס של עד 150$ בגין עבירה ראשונה ובין 200$ ל-500$ לעבירה שנייה.
רשיון הנהיגה של מי שעבר עבירה וגילו מתחת ל-21 יישלל לתקופה של כ-60 ימים וכן עונשים כבדים יותר יוטלו על מי שהחזיק או השתמש בקנאביס באזור בתי-ספר.

הוואי

בנובמבר 2008 הצביעו אזרחי הוואי במשאל-עם שנערך בעד השמת המריחואנה בתחתית סדר העדיפויות של רשויות האכיפה והמשטרה.
במסגרת החוק החדש רשאים אזרחים בוגרים לגדל ולהחזיק מריחואנה בכמות של עד 24 עציצים או עד 24 אאונץ (670 גרם בערך) במעונם הפרטי בלבד.

אילינוי

במדינת אילינוי לא עברה דה-קרימינליזציה בחוק אך בערים שונות הגישה הינה להטיל קנסות של בין 100$ ל-500$ על החזקה עצמית של בין 2.5 ל-10 גרם.

קנזס

הקנאביס עדיין איננו חוקי בקנזס.

לואיזיאנה

בתחילת 2011 הועבר בלואיזיאנה חוק דה-קרימינליזציה בנוגע להחזקה של מריחואנה.

מיין

במיין ישנה דה-קרימינליזציה בחוק ולפיה יוטל עונש של בין 200$-600$ בגין עבירה ראשונה של החזקה של פחות מ-56 גרם מריחואנה. עבירות נוספות עלולות לגרור קנסות נוספים של עד 550$.
החוק במדינה מפרט בדיוק רב את הקנסות אשר יוטלו על כל כמות של מריחואנה אך אינו כולל רישום פלילי או עונשי מאסר.

מסצ’וסטס

בפברואר 2006 הוחלט במסצ’וסטס להגדיר את ההחזקה של עד 28 גרם מריחואנה כעבירה קלה בגינה יינתן קנס של עד 250$.
בנובמבר 2008 הצביעו אזרחי מסצ’וסטס בעד דה-קרימינליזציה של קנאביס לפיה החזקה של פחות מ-28 גרם מריחואנה, חשיש, שמן חשיש או עישון בציבור יוגדר כעבירה אשר בגינה יינתן קנס בסך 100$ בלבד.

ברוב של 63% מול 37%, בחרו הבוקר (06/11/12) מצביעים במסצ’וסטס לאשר את “הצעת חוק 3″ (Question 3), הקוראת להסיר את ההגדרה הפלילית ו/או הענישה האזרחית בכל הנוגע להחזקה ושימוש עצמי של קנאביס למטרות רפואיות. ההצעה גם קוראת למדינה להסדיר ולפקח על הקמת 35 מתקנים לייצור והפצת קנאביס למטופלים בעלי רשיון רפואי. בנוסף, תאפשר ההצעה למטופלים לגדל בביתם שתילי קנאביס בהתאם לעמידה בתנאים מסויימים. ההצעה כאמור – עברה.

מישיגן

קנאביס במישיגן לא עבר תהליך של דה-קרימינליזציה בחוק אך בנובמבר 2008 עברה הצבעה אשר מתירה גידול, החזקה ושימוש עצמי למי שהגיש בקשה רשמית לרשויות המדינה וקיבל אישור לצריכת מריחואנה רפואית לפי רשימה של מחלות וכאבים העומדים בתנאי הקבלה.

ברוב מוחץ של 65% מול 35% בחרו הבוקר (06/11/12) מצביעים בדטרויט בנוגע ל”הצעה M (Proposal “M), אשר מסירה את ההגדרה הפלילית מהחזקה של עד 30 גרם קנאביס לשימוש עצמי.

מינסוטה

החזקה ו/או מכירה של פחות מאאונץ וחצי (42.5 גרם) של מריחואנה הינן עבירות אשר בגינן יוטל קנס כספי בסך 200$.
עונשים כבדים יותר מוטלים על מי שנתפס נוהג תחת השפעת מריחואנה או על מי שמכר מריחואנה לקטין מתחת לגיל 21.

מיזורי

מיזורי טרם העבירה חוק בנוגע לדה-קרימינליזציה אך מאז 1999, כל מקרה של עבירה הנוגעת לסמים בכלל וקנאביס בפרט מגיע לבית משפט ייעודי לענייני סמים ולא לבתי משפט רגילים וכן העונשים המוטלים מוגדרים כעונשים טיפוליים ומשקמים ולא עונשי מאסר.
אף על פי כן, לפי החוק היבש במיזורי, החזקה של פחות מ-35 גרם עלולה להוביל תיאורטית לקנס של עד 1000$ או עד שנת מאסר אחת.

מיסיסיפי

קנאביס במיסיסיפי עבר דה-קרימינליזציה וכל החזקה של פחות מ-30 גרם תוביל לקנס של בין 100$ ל-250$. החזקה של אותה כמות בעת נסיעה ברכב עלולה להוביל לקנס של עד 1000$ ואף למאסר בפועל.
למרות ההחלטה שעברה, ערים במדינה החליטו להיות פחות סבלניות ומטילות עונשים כבדים על מי שנתפס כשברשותו מריחואנה.
בכל מקרה, החזקה של יותר מ-30 גרם הינה עבירה פלילית במיסיסיפי.

מונטנה

קנאביס טרם עבר דה-קרימינליזציה במונטנה.
בנובמבר 2006 עברה החלטה הקובעת כי על רשויות האכיפה והשיטור במדינה לשים את עבירות מריחואנה בתחתית סדר העדיפויות.

ברוב של 57% מול 43%, בחרו הבוקר (06/11/12) מצביעים במונטנה לאשר את ”הצעת חוק 124″ (Referendum 124) אשר תאפשר שימוש בקנאביס למטרות רפואיות בלבד כך שאזרח המעוניין לצרוך קנאביס יוכל לעשות זאת בתנאי שיקבל אישור רפואי מרופא מומחה. ההצעה כאמור – עברה.

נברסקה

החזקה של פחות מאאונץ אחד (28 גרם) עלולה להוביל לקנס כספי של עד 300$. עונשים כבדים יותר יוטלו על עבירות כבדות יותר.

נבאדה

בשנת 2002 הוחלט במדינת נבאדה להטיל קנס של עד 600$ בגין החזקה של כל כמות של מריחואנה למי שגילו מעל ל-21.
עונשים כבדים יותר יוטלו על מי שיעבור עבירות כבדות יותר כגון סחר, מכירה לקטינים, נהיגה תחת השפעה וכיוצ”ב.

ניו-יורק

החזקה של עד 25 גרם מריחואנה נחשבת לעבירה אזרחית בניו-יורק ועלולה להוביל לקנס כספי של עד 350$. עונשים כבדים יותר יוטלו על סחר, גידול מסחרי או עישון במקומות ציבוריים.

צפון קרוליינה

החזקה של עד 15 גרם מריחואנה בצפון קרוליינה עלולה להוביל לעונש של 30 ימי מאסר בפועל וקנס כספי של כ-200$. החזקה של יותר מ-15 גרם ועד ל42 גרם, גידול מסחרי או מכירה יובילו לעונשים כבדים יותר.

אוהיו

בשנת 1975 הגדירה אוהיו את ההחזקה או הגידול של פחות מ-100 גרם מריחואנה כעבירה שולית אשר בגינה ייתכן ויוטל קנס כספי של כ-100$, בין 6 חודשים ל-5 שנות שלילת רשיון נהיגה וביטול של כל רשיון מקצועי. לפי הקוד שנקבע באוהיו – על אף שהחזקה של פחות מ-100 גרם קנאביס נחשבת לעבירה שולית – סחר בכמויות גבוהות יותר נחשב לעבירה פלילית לכל דבר.

אורגון

בשנת 1972 הפכה מדינת אורגון למדינה הראשונה בארה”ב אשר העבירה בחוק מהלך של דה-קרימינליזציה לקנאביס. העונשים על מי שנתפס כשברשותו קנאביס הופחתו אף עוד יותר בשנת 1995.

פנסילבניה

באפריל 2010 העבירה פילדלפיה חוק הקובע דה-קרימינליזציה של קנאביס. החזקה של עד 30 גרם עלולה להוביל לקנס של עד 200$ לפעם הראשונה ועד ל-300$ לאחר מכן.

טקסס

בתיאוריה, שוטר בטקסס יכול לתת קנס למי שנתפס כשברשותו פחות מ-4 אאונץ (112 גרם) במקום לגרור אותו למעצר. בפועל, ברוב ערי טקסס, מסתיימים על האירועים הנוגעים לקנאביס בקנס כספי אשר מוטל ע”י בית משפט במדינה.

וושינגטון

החזקה של פחות מ-40 גרם מריחואנה נחשבת לפשע אשר בגינו יוטל עונש מנדטורי של בין יום אחד ל-90 ימי מאסר בפועל.
בפברואר 2009 הוגשה הצעה לסדר אשר ביקשה להנמיך את רמת הגדרת העבירה של החזקה של מתחת ל-40 גרם. הצעה זו לא עברה.

ברוב של 55% מול 45%, בחרו מצביעים בוושינגטון ב-06/11/12, לאשר את ”הצעת חוק I-502″ הקוראת למיסוד של ייצור ומכירה של קנאביס לשימוש עצמי למבוגרים. ההצעה גם מסירה את ההגדרה הפלילית מהחזקה של עד 30 גרם קנאביס לשימוש עצמי. ההצעה כאמור – עברה.

וויסקונסין

בוויסקונסין טרם עברה החלטה בנוגע לדה-קרימינליזציה של קנאביס.

לצפייה בנתונים המעודכנים ביותר לחצו כאן (אנגלית).

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר