הסוף ללגליזציה בארה”ב? שר המשפטים רוצה לבטל את ‘מזכר קול’

האם ארה”ב תבטל את הלגליזציה שאושרה כבר ב-8 מדינות ותחזור לפשוט על מגדלי קנאביס גם במקומות בהם זה כבר אושר במשאל עם? שר המשפטים האמריקני המתנגד הגדול לקנאביס מתכוון לבטל את ‘מזכר קול’ של הנשיא אובמה, שאיפשר את הלגליזציה במדינות עד כה.

8 מדינות בארה”ב כבר אישרו בשנים האחרונות לגליזציה של קנאביס – כולן בתקופת כהונתו של הנשיא לשעבר ברק אובמה ועל בסיס “מזכר קול” (Cole Memo).

מזכר קול הוא הנחיה שנכתבה על ידי סגן שר המשפטים לשעבר ג’יימס קול וקבעה כי הממשל הפדרלי לא יתערב במדיניות הקנאביס הפנים-מדינתית, למרות שמדובר בסם מסוכן על פי ההגדרה החוקית הרשמית.

ג'ף סשנס
ג’ף סשנס – התובע הכללי (שר המשפטים)
של ארה”ב – מתכוון לבטל את ‘מזכר קול’

הבוקר (ה’) מדווחת סוכנות הידיעות AP כי שר המשפטים האמריקאי, ג’ף סשנס, מתכוון לבטל את ‘מזכר קול’ ובכך לעצור את התפשטות הלגליזציה ברחבי מדינות ארה”ב.

מלבד עצירה של חוקי הלגליזציה יאפשר ביטול מזכר קול גם החזרה של מדיניות הפשיטות של ה-FBI על בתים ועסקים שיגדלו קנאביס – גם אם עושים זאת בהתאם לחוק המדינתי המקומי.

ההחלטה באה ימים ספורים לאחר חגיגות פתיחת חנויות הקנאביס החוקיות לראשונה גם בקליפורניה – שצפויה להפוך לבירת הקנאביס העולמית – ושנים לאחר שעשו זאת וושינגטון, קולורדו, אלסקה, אורגון, נבדה, מיין ומסצ’וסטס.

מאז מונה סשנס לתפקיד נשמעו אזהרות אודות כוונותיו לא פעם, אך עד כה לא נעשה כל שינוי רשמי. בהחלט ייתכן כי גם עכשיו מדובר באזעקת שווא, אבל ארגוני הלגליזציה בארה”ב לא רגועים.

“סשנס מחזיק באובססיה בכל הנוגע לאיסור על מריחואנה – אובססיה שמנוגדת להגיון, מאיימת על רפורמות מצליחות ומתכחשת לתמיכה ציבורית רחבה בלגליזציה,” אומרת מריה מקפרלנד סאנצ’ז, מנהלת בארגון ‘איגוד מדיניות הסמים’ האמריקאי הפועל להסדרת שוק הקנאביס בחוק.

מניות קנאביס ארהב
מניות חברות הקנאביס בארה”ב צנחו בעקבות ההודעה

בינתיים 64% מהאמריקנים מביעים תמיכה בלגליזציה, כך לפי סקר אחרון שפרסם לפני שלושה חודשים מכון הסקרים המוערך ‘גאלופ’.

החששות מהתנהלותו של סשנס בנושא הלגליזציה עלו כאמור כבר עם ההודעה שמסר הנשיא דונלד טראמפ על מינויו לתפקיד התובע הכללי – תפקיד המקביל לשר המשפטים בישראל. סשנס הוא מתנגד ותיק לקנאביס ואחד הלוחמים הידועים נגד לגליזציה.

בתחילת 2017, מספר חודשים לאחר מינויו, התייחס לראשונה סשנס לנושא הלגליזציה, אך נשמע ליברלי מעט יותר: “אני בודאי לא אוהד של השימוש הנרחב במריחואנה, אבל המדינות, הן יכולות להעביר כל חוק שירצו,” אמר, אך סייג: “רק אומר שהפצת מריחואנה בכל מקום ברחבי ארה”ב זו עדיין עבירה על החוק הפדרלי, בין אם המדינות עושות לגליזציה או לא.”

“אני לא חושב שאמריקה תלך למקום טוב יותר אם יותר אנשים מכל הגילאים ובמיוחד בני גילאים צעירים יעשנו גראס,” הוסיף אז. “אני מאמין שזה הרגל לא בריא ושכמויות ה-THC במריחואנה כיום גבוהות בהרבה מאלו של עד לפני כמה שנים.”

באתר Ynet כבר פורסם חד משמעית כי “ממשל טראמפ מבטל את מדיניות המריחואנה של אובמה”, אך יש לציין כי זה עדיין לא סופי.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר