הניו יורק טיימס: "לבטל האיסור על מריחואנה"

במאמר מערכת מיוחד משווה ה'ניו יורק טיימס' את האיסור על קנאביס לתקופת היובש של האלכוהול וקורא לראשונה להפסקת הפללת הצרכנים והסדרה של השוק בחוק. "לאחר מחשבה רבה הגענו למסקנה כי על הממשל הפדרל לבטל את האיסור על מריחואנה," כתבו עורכי העיתון, שמתכוונים להקדיש בימים הקרובים מספר מאמרים לנושא. "שימוש מתון במריחואנה לא נמצא ככזה המהווה סכנה."

ה'ניו יורק טיימס', אחד העיתונים החשובים והנקראים בעולם, פירסם אמש לראשונה מאמר מערכת מיוחד ופורץ דרך (ומקושט בהתאם), שכותרתו "בטלו את האיסור, שוב". במאמר משווים עורכי העיתון את חוקי האיסור על קנאביס לאלו של 'תקופת היובש' של האלכוהול וקוראים להפסקת הפללת צרכני הקנאביס וללגליזציה והסדרה בחוק של השימוש בו.

ניו יורק טיימס לוגו
ה'ניו יורק טיימס' בעד לגליזציה

"הגענו למסקנה כי על הממשל הפדרלי לבטל את האיסור על מריחואנה," כתבו. "הגענו למסקנה זו לאחר מחשבה רבה ודיון עמוק בקרב חברי צוות העורכים של הניו יורק טיימס שהושפע גם מהתנועה ההולכת וגדלה של מדינות המשנות את חוקי המריחואנה שלהן."

"בעד לגליזציה – מעל גיל 21"

"אין תשובות מושלמות לדאגות של חלק מהאנשים בנוגע לשימוש במריחואנה, אבל אין תשובות כאלו גם בנוגע לטבק או אלכוהול," הסבירו, "אנו מאמינים שמכל בחינה – בריאותית, השפעה חברתית וענייני חוק ומשפט – המשקל נוטה לצד לגליזציה כלל-ארצית."

במאמר השוו כאמור עורכי העיתון את האיסור על קנאביס לזה של 'תקופת היובש', במהלכה נאסר השימוש והסחר באלכוהול ובעקבותיה שגשגו ארגוני הפשיעה. "לקח לארה"ב 13 שנים להתאפס ולהפסיק את האיסור הזה," כתבו, "13 שנים במהלכן אנשים המשיכו לשתות והפכו לעבריינים על אף שהיו אזרחים שומרי חוק מכל בחינה אחרת ושבמהלכן פרחו ושגשגו ארגוני הפשע והעבריינים."

"ישנו דיון הוגן בין מדענים בנוגע להשפעות הבריאותיות של המריחואנה, אבל אנו מאמינים שהעובדות לא מותירות מקום לספק בכך שהתמכרות [לקנאביס] היא בעיה מינורית, במיוחד בהשוואה לאלכוהול וטבק. שימוש מתון במריחואנה לא נמצא ככזה המהווה סכנה עבור אנשים בוגרים ובריאים וטענות על כך שמריחואנה היא שער לסמים קשים יותר הן דמיוניות כמו אלו של ה'ריפר מדנס' שהציגו תמונות של רצח, אונס והתאבדות."

"ישנן דאגות לגיטימיות בנוגע להשפעת המריחואנה על מוחותיהם של מתבגרים ומסיבה זו אנו תומכים במכירה רק לבני ובנות 21 ומעלה בלבד," הסבירו.

"תוצאות האיסור הרסניות"

"בשנת 2012 היו בארה"ב 650 אלף מעצרים בגין החזקת מריחואנה, לעומת 256 אלף של קוקאין, הרואין ואחרים. גרוע מזה, תוצאות האכיפה גזעניות ונופלות באופן בלתי פרופורציונלי על צעירים שחורים שחייהם נהרסים ובכך יוצרים למעשה דורות חדשים של עבריינים."

"הקמת מערכות לבקרה על הייצור, המכירה והשיווק יהיה מורכב, אבל אלו הן בעיות פתירות שניתן היה לגשת אליהן מזמן אם לא היינו נתפסים על ההחלטה להפוך את הפקת המריחואנה לעבירה פלילית פדרלית," סיכמו. "אנו מניחים שהקונגרס הנוכחי לא יעשה צעד בעניין המריחואנה כפי שעשה בנושאים חשובים אחרים, אבל מזמן הגיע הזמן לבטל את צורת האיסור כפי שהיא כיום."

בסיכום המאמר הבטיחו העורכים כי במהלך הימים הקרובים יפורסמו בעיתון מאמרים שיעסקו בשאלות הנוגעות לנושא הלגליזציה. "אנו מזמינים את הקוראים להציע לנו רעיונות ואנו נשקול ונפרסם את תגובתינו, בעד ונגד," כתבו.

מאמר מערכת זה בא כחודש לאחר מאמר תמיכה דומה שפירסם המגזין היוקרתי 'האקונומיסט' ושבוע לאחר שארגון הבריאות העולמי (WHO) פירסם לראשונה עמדה דומה בעד הפסקת הפללת צרכני הסמים. עד כה בישראל רק עיתון 'הארץ' פירסם מאמר מערכת הנוגע ללגליזציה של קנאביס, אם כי גם הוא זהיר למדי.

ראו: יאיר גלר: "קנאביס מסוכן בדיוק כמו אלכוהול"
ראו: הרשות הלאומית למלחמה בסמים: "צרכני הקנאביס פוגעים במשק"
ראו: שופט העליון של ארה"ב: "בעד לגליזציה של מריחואנה"
ראו: סוזן סרנדון: "קנאביס יעשה את העולם נעים יותר"

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט