ארה”ב החליטה שלא להקל על חוקי המריחואנה

למרות הציפיות החליט הממשל האמריקני שהקנאביס יישאר בינתיים “סם מסוכן מדרגה 1”. לאכזבת רבים הודיע הבוקר ראש ה-DEA כי החליט שלא לשנות את דירוג המריחואנה כפי שקיוו. “ההחלטה מבוססת על השאלה האם מריחואנה היא בעלת תועלת רפואית אפקטיבית, והיא לא,” הסביר.

באיחור של 10 ימים ולאכזבת מאות מיליוני תומכי הקנאביס בעולם, מודיע ה-DEA, הארגון לאכיפת חוקי הסמים בארה”ב, שלא ישנה את דירוג המריחואנה ברשימת הסמים המסוכנים כפי שציפו וישאיר את הקנאביס בהגדרתו כ”סם מסוכן ללא תועלת רפואית”.

כזכור לפני מספר חודשים הבטיח הארגון כי “עד סוף המחצית הראשונה של 2016” יפרסם את החלטתו בנוגע לדירוג מחדש של הקנאביס ברשימת הסמים המסוכנים ביותר. לפני מספר שבועות כבר הודלף שהחלטה רשמית של הממשל האמריקני תפורסם ב-1.8.

“הורדה” כזו לדרגת מסוכנות 2 היתה פורצת דרך ראשונה למחקר מסודר ורשמי על רכיבי הקנאביס ומאפשרת מכירתו במרשם רופא בדומה לתרופות מרשם נפוצות. כעת באיחור של 10 ימים מודיע ה-DEA כי החליט שלא לשנות לעת עתה את דרגת המסוכנות של הקנאביס.

בדיווח רשמי שפורסם בסוכנויות הידיעות נמסר כי ראש ה-DEA צ’אק רוזנברג אמר שההחלטה מבוססת על מחקרים שמראים שלמריחואנה “אין נכון לעתה כל תועלת רפואית כטיפול מוכר בארה”ב” וכי בתור הסם הנפוץ ביותר במדינה היא עלולה גם היום להוות סכנה לשימוש לא תקין (Abuse).

מריחואנה נחשבת היום בארה”ב לסם מסוכן מדרגה ראשונה, הגבוהה ביותר, לצד הרואין ו-LSD, בעוד חומרים ממכרים המשמשים כתרופות כמו אוקסיקודון, מתאמפטמינים ואפילו קוקאין, רשומים בדרגת סיכון שנייה בלבד.

“ההחלטה לא מבוססת על רמת הסיכון, אלא על השאלה האם מריחואנה היא בטוחה לשימוש ובעלת השפעה רפואית אפקטיבית,” הסביר, “והיא לא.”

למרות שההחלטה להשאיר את הקנאביס בדרגת סיכון 1 מונעת למעשה כל מחקר רשמי, טען רוזנברג כי אלו המעוניינים לבצע מחקרים יכולים כעת להגיש בקשה מסודרת לממשל ולקבל את האישורים המתאימים. “אנחנו כן מעוניינים להרחיב את הנגישות לסוגי מריחואנה שונים שיהיו זמינים לחוקרים,” אמר. “אם במחקרים אלו יימצאו תוצאות שונות, זה עשוי גם להוביל להחלטה מחדש של דירוג הקנאביס.”

ההחלטה כעת היא למעשה תשובה לעתירה משנת 2011 שהגישו שני מושלי מדינות לשעבר בארה”ב שדרשו לדרג מחדש את המריחואנה כסם בעל תועלת רפואית.

למרות החוק הפדרלי הנוקשה שישאר על כנו, בעשרות מדינות בארה”ב כבר ישנו ענף קנאביס רפואי בצורה זו או אחרת. ב-20 מדינות כבר אושרו חוקי אי הפללה של צרכנים וב-4 מדינות אושרו חוקי לגליזציה מלאים. בנובמבר לצד ההצבעה לנשיאות יבחרו תושבי מדינות נוספות האם להצביע במשאל עם בעד או נגד לגליזציה.

בישראל בימים אלו מתנהלת ועדה מיוחדת שהקים השר לבטחון פנים גלעד ארדן, שמטרתה לבחון את מדיניות הפללת צרכני הקנאביס. בעוד מספר שבועות עתידה הועדה להגיש מסקנותיה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר