הממשלה אישרה יצוא קנאביס רפואי לחו”ל

פרסום ראשון: ועדת השרים לענייני חקיקה הצביעה הבוקר פה אחד בעד הצעת החוק שהגיש ח”כ יואב קיש מהליכוד לאישור יצוא קנאביס רפואי לחו”ל. ההצעה תעלה להצבעות במליאה. אם תאושר גם שם, בתוך מספר חודשים צפוי החוק החדש להיכנס לתוקפו. שווי היצוא שווה ע”פ הערכות כמיליארד ש”ח בשנה.

ממשלת ישראל אישרה הבוקר (א’) יצוא של קנאביס רפואי לחו”ל, זאת לאחר שנים ארוכות במהלכן ניסו גורמים שונים לקדם את הנושא ולאפשר מכירת מוצרי קנאביס למדינות בכל העולם.

כזכור לפני כשנה התנגד שר הבריאות יעקב ליצמן ליצוא של קנאביס רפואי לחו”ל, בטענה כי מדובר במעשה ‘לא מוסרי’ לדבריו. אך הבוקר הצביע ליצמן בעד, לצד המשרד לבט”פ ושאר החברים בועדה.

יחד עם זאת הוגדרה התניה: המתנה למסקנות ועדת מנכ”לים שהוקמה לבחינת הנושא. מסקנות ועדה זו יוגשו במהלך השבועות הקרובים וצפויות להיות חיוביות בעד.

על פי הערכות רשמיות של משרד האוצר יצוא קנאביס רפואי לחו”ל יכול להניב כמיליארד ש”ח בשנה.

ועדת השרים לענייני חקיקה דנה כאמור בנושא הבוקר, לאור הצעת חוק חדשה שהגיש ח”כ יואב קיש ועליה חתמו 23 חברי כנסת נוספים.

ההצעה אושרה בהצבעה בועדה פה אחד ובכך קיבלה את תמיכת הממשלה והקואליציה כולה.

יחד עם זאת ייקח עוד זמן מה עד אישור סופי של החוק, שצריך כעת לעבור להצבעות במליאת הכנסת ולאישור ועדת הבריאות. בעוד מספר שבועות יוצאת הכנסת לפגרה ועל כן האישור הסופי יגיע רק בעוד מספר חודשים.

יש לציין שככל הנראה מדובר יהיה ביצוא של מוצרי קנאביס בלבד: שמנים, משחות, קפסולות ומשאפים למיניהם – ולא לתפרחת קנאביס כמו זו הניתנת לחולים בישראל.

לפני כחצי שנה הצהיר שר החקלאות אורי אריאל כי היצוא יחל ‘בעוד שנתיים’ לדבריו, כלומר רק בשנת 2018 לערך.

הצעת החוק זכתה מראש לתמיכה של שר האוצר משה כחלון ושל שרת המשפטים אילת שקד שדחפו לאישורה.

“מטרת הצעת החוק היא להסדיר ולקיים הפרדה ברורה בין האיסור על כל מסחר בקנאביס כסם מסוכן על פי הגדרתו בפקודה זו, ובין ייצוא קנאביס רפואי המותר כיום בשימוש רפואי בהתאם,” נכתב בדברי ההסבר בצמוד להצעת החוק.

ההצעה עצמה קוראת לתיקון הפקודה כך שלא תבטל אף אחד מהחוקים הקיימים, אך תגדיר מושג חדש בפקודת הסמים: “קנאביס רפואי”.

על פי הגדרה זו “קנאביס רפואי” יהיה “צמח הקנאביס בצורתו הטבעית כתפרחות או מעובד לכדי תכשיר, שכולל את כל החומרים הקיימים בו באופן טבעי, אשר גודל, הופק או עובד בידי עוסק שהורשה לכך, לצרכים רפואיים, בהיתר מאת המנהל.”

בנוסף יוגדר סעיף חדש נוסף בשם “ייצוא קנאביס רפואי” ועל פיו “הוראות סעיף 13 [האוסרות על ייצוא קנאביס] לא יחולו על ייצוא של קנאביס רפואי.”

על פי הערכות מדובר במהלך שיאפשר בעיקר לתאגידים גדולים כדוגמת ‘טבע’, שנכנסה לאחרונה לשוק עם המשאף החדש שלה, לחלוש על ענף הייצוא המשגשג. החשש של אותם תאגידים הוא שאיחור האישור לייצוא יביא מדינות אחרות להקדים את ישראל בדרך להתעשרות.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר