המומחה הישראלי להתמכרויות: “אין חברה ללא סמים”

ד”ר שאולי לב-רן, מנהל המרפאה לרפואת התמכרויות בביה”ח שיבא, מספר בראיון על התמכרות לסמים בישראל ועל היתרונות שבצמצום נזקים במקום ענישה. “לא ניצור חברה שאין בה סמים,” הוא מכריז ומציע העברת מסרים חינוכיים לנוער שיחליפו את השיטה הקיימת והלא יעילה.

ד”ר שאולי לב-רן, מנהל המרפאה לרפואת התמכרויות בביה”ח שיבא, התראיין השבוע לעיתון ‘הארץ’, בנושא התמכרות כתופעה והביטוי שלה בישראל.

ד"ר שאולי לב-רן
ד”ר שאולי לב-רן – מנהל המרפאה לרפואת התמכרויות בביה”ח שיבא

בין השאר עסק הראיון בהתמכרות לסמים בחברה הישראלית, וביניהם גם קנאביס. בנושא זה טוען ד”ר לב-רן כי הגישה הנכונה שיש לאמץ בעת ההתמודדות עם התופעה היא מזעור נזקים, באמצעות העברת מסרים חינוכיים ולא באמצעות ענישה.

“לא ניצור חברה שאין בה סמים”

“נתנו צ’אנס לאיסור המוחלט על סמים ואלכוהול, וראינו שזה לא אפקטיבי,” אומר ד”ר לב רן, “כל הנתונים מכוונים לכך שהפרדיגמה הנוכחית לא עובדת.”

כדוגמא לדבריו מציג ד”ר לב-רן את ארה”ב, בה משמשת הענישה המבוססת על הכליאה ההמונית כאמצעי שאמור למנוע מאנשים להסתכן בצריכת סמים, אך ללא הצלחה. “הרי לא ניצור חברה שאין בה סמים,” הוא מצהיר “אנחנו צריכים ליצור חברה שבה הנזקים הנלווים הם הכי קטנים.”

בניגוד לשיטת הענישה וההפחדה שקיימת היום בישראל, מציע ד”ר לב-רן שיטה אחרת המבוססת על חינוך הנוער. במקום ללמד בני נוער ש”אסור לצרוך סמים”, הוא טוען שהמסר הנכון הוא “אל תעשנו גראס בגיל 14, חכו, כי המוח שלכם פשוט עוד צריך להבשיל.”

בתשובה לשאלה איך ייתכן כי ראש מחלקה רפואית אינו יוצא כנגד שימוש בסמים, ציין ד”ר לב-רן שהוא אינו יוצא מנקודת הנחה שהטיפול הנכון על פי הספר הוא תמיד הטיפול הנכון עבור המטופל.

בתי הכלא בארה"ב אמורים לייצר הרתעה, אך יוצרים רק פגיעה באוכלוסייה
בתי הכלא בארה”ב אמורים לייצר הרתעה, אך יוצרים רק פגיעה באוכלוסייה

“יש להשתחרר מההרגשה שאני יודע מה נכון יותר עבור המטופל, עם הטראומות והחוויות שהוא עבר, ולהשתחרר מהמגלומניה שאני משוכנע שמה שאני חושב שנכון עבורו בהכרח נכון עבורו.”

בעיית סמי הפיצוציות

אחת התופעות המאפיינות את שוק הסמים הישראלי, כך לדבריו של ד”ר לב-רן, היא השימוש ההולך וגובר של חיילים ב’נייס גאי’ וסמי פיצוציות אחרים כתחליף לקנאביס.

“החיילים לא יכולים לעשן קנאביס בצבא בגלל הבדיקות, אז הם “נדרשים” או בוחרים להשתמש בסמים שמזיקים פי כמה, אבל לא עולים בבדיקות שתן.” הוא מסביר. “אני לא יכול לתאר לך כמה חיילים נכנסו אלי לקליניקה וסיפרו שהם עישנו גראס עד הצבא ובצבא הם מעשנים נייס גאי.”

לדבריו חיילים רבים נחשפים לסיטואציות קשות מאוד בשירות הצבאי, כולל החוויה הצבאית בכללותה.עקב העובדה מאחר ובצבא עושים בדיקות פתע לגילוי סמים, זה מובילסמים בעייתיים שלא עולים בבדיקות שתן.

נייס גאי, סמי פיצוציות
סמי פיצוציות במקום קנאביס – בגלל בדיקות השתן

ראו עוד:
האם מריחואנה ממכרת?
קנאביס לגמילה מסיגריות וניקוטין
קנאביס לגמילה מתרופות מרשם משככות כאבים
דוקו: “מרשם להתמכרות” – מיליון ישראלים מכורים לתרופות

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר