הומבולדט, קליפורניה – ברוכים הבאים לארץ המריחואנה!

כיצד קרה שמחוז קטן ושקט בצפון קליפורניה הפך להיות אחד מספקי הקנאביס הראשיים בכל החוף המערבי של ארה”ב, ומדוע באופן מפתיע הצביעו רוב תושבי המחוז דווקא נגד הלגליזציה, למרות שאחוז ניכר מהאוכלוסיה במקום מתפרנסים מגידול הצמח?

חקלאי מביט לאופק בשדה קנאביס בהומבולדט
חקלאי מביט לאופק בשדה קנאביס בהומבולדט

הומבולדט, מחוז מרהיב ביופיו בצפון מערב קליפורניה אשר מפורסם בעיקר בזכות שמורות הטבע רחבות הידיים שלו (ביניהם יערות ה-Redwood המפורסמים), מטעי הגפן ומוצרי החלב, הפך ב-15 השנים האחרונות לספק המריחואנה הראשי בכל אזור החוף המערבי של ארה”ב ובמדינת קליפורניה בפרט. יחד עם המחוזות טריניטי ומנדוצ’ינו (מנדוסינו) הם יוצרים את מה שנקרא “משולש האמרלד” (“Emerald triangle”) – שלושה מחוזות בצפון קליפורניה שכלכלתם מתבססת באופן מוצהר על גידולי מריחואנה. עם אוכלוסייה קטנה יחסית של כ-135,000 איש, ניתן להעריך כי במחוז הומבולדט נמצא את האחוז הגבוה ביותר בעולם של אזרחים העוסקים במלאכת גידול קנאביס לפרנסתם. לא לחינם הפך השם “הומבולדט” למילה נרדפת עבור קנאביס איכותי בארצות הברית ואכן כל מי שביקר באחת מחוות הגידול הרבות שבמחוז הומבולדט יוכל להעיד על כך שבעלי החוות מתייחסים לגידול קנאביס כאל מקצוע לכל דבר.

שנת 1996– הצעת חוק 215 עוברת

שנת 1996 הייתה ללא ספק שנה היסטורית עבור צרכני הקנאביס ברחבי ארצות הברית ובמיוחד במדינת קליפורניה. בשנה זו הפכה קליפורניה למדינה הראשונה בארה”ב שאישרה בחוק את השימוש בקנאביס רפואי לחולים בעלי אישור. זו הייתה יריית הפתיחה לתעשייה שהולכת וגדלה מידי יום ובכל רחבי העולם כמו גם בישראל. אם זה רופאים ליברליים במיוחד שלא חוששים לחלק אישורים לכל חולה שיחפוץ, “מועדוני קנאביס” מסודרים אליהם יכולים להגיע הצרכנים ולבחור מבין מבחר גדול של מוצרים (עשרות זנים שונים של קנאביס, חשיש, שמן, עוגיות, טיפות, דגני בוקר ואפילו גלידה…) וכמובן – מגדלי קנאביס חדשים שצצים מכל עבר כמו פטריות אחרי הגשם.

גם בעסקי גידול הקנאביס כמו בכל תחום בעולם העסקים, הגברת התחרותיות בשוק גורמת לרוב לירידת מחירים תלולה. ואכן, תושבי הומבולדט מדווחים כי מאז “חוק 215” חלה ירידה תלולה במחיר הממוצע בכמעט 50%. נכון להיום נחשב אזור “משולש האמרלד” לאחד המקומות הזולים ביותר בארצות הברית בהם ניתן לרכוש מריחואנה.

שנת 1996 לא הובילה לשינוי רק במחיר הקנאביס באזור אלא גם לשינוי באיכות המוצר עצמו. עד אמצע שנות ה-90 נהגו קרטלי הסמים ממקסיקו להבריח כמויות גדולות של מריחואנה באיכות בינונית פנימה לארצות הברית. אותה מריחואנה בינונית היוותה אחוז נכבד משוק הקנאביס המקומי, אולם בחלוף השנים, ובמיוחד לאחר העברת “חוק 215”, השתנו פני הדברים בקליפורניה והצרכנים הפכו להיות “אניני טעם” בכל מה שקשור לגראס שלהם. תושבי קליפורניה זכו להכיר את עולם ה”קנאביס גורמה” עם היצע עצום של זני קנאביס איכותיים זמינים בכל רגע ובמחירי רצפה. כשזה קרה, אף אחד כבר לא היה מעוניין בחומר המוברח ממקסיקו, והקרטלים נאלצו לשנות טקטיקה (בין היתר על-ידי שיפור תנאי גידול המריחואנה במקסיקו או לחילופין בהשקעה במימון גידולים בתוך ארצות הברית).

הומבולדט - הפצה לאומית
הומבולדט - הפצה לאומית

כל-כך נוח לגדל כאן מריחואנה…


כבר בשנות ה-60 הייתה בהומבולדט קליפורניה סצנה חזקה של גידול קנאביס שכללה בין היתר פסטיבלים לחגיגות הקציר (אותם פסטיבלים היו ההשראה העיקרית מאחורי פיתוח הקונספט הקיים היום באמסטרדם של תחרות גביע הקנאביס). נוכחות גדולה של היפים (נוכחות שקיימת עד היום) ואווירה כללית של ליברליות וחופש הפרט מהווים בסיס מצוין לצמיחתה של תרבות חקלאות הקנאביס במחוז. תוסיפו לכך גם את האקלים הנוח השורר באזור ואת אלפי הדונמים של שמורות טבע וקיבלנו מתכון לאימפריית קנאביס בהתהוות.

תושבי הומבולדט המעוניינים לגדל קנאביס יכולים לבחור בין גידול פנים לגידול חוץ. במידה והם יעדיפו גידול פנים הם ייהנו ממבחר עצום של חנויות מקצועיות לגידול ביתי אשר מספקות את כל הציוד הנדרש על מנת לגדל קנאביס איכותי (כולל כמובן יעוץ והכוונה), ובנוסף הם ייהנו גם מהשירות של מועדוני הקנאביס – שם יוכלו המגדלים לרכוש ייחורים של זנים מובחרים מוכנים לשתילה.

במידה וליבם חפץ דווקא בגידול קנאביס בחוץ תחת קרני השמש, יזכו המגדלים לנצל את מזג אוויר המעולה ואת אלפי הדונמים של שטחים פתוחים. אותם שטחים פתוחים נמצאים לרוב בתוואי שטח הררי ביותר שללא ספק תורם רבות לפיתוח התעשייה באזור. השטח ההררי המדובר (שמכסה כאמור שטחים נרחבים בהומבולדט) הוא למעשה חסר תועלת עבור רוב שוק הנדל”ן מאחר שקשה מאוד לבנות עליו ברצף וגם מטעי חקלאות שונים לא ממש מתאימים לתוואי שטח שכזה. לגידול מריחואנה לעומת זאת – זה מעולה.

מאחר ומשטרה היא לא המטרד הרציני ביותר עבור מגדלי הקנאביס במחוז הומבולדט אלא דווקא שודדים – מיקום שדה של גאנג’ה באזור הררי גבוה יוכל להבטיח לבעל החווה תצפית טובה אל עבר כל מי שמתקרב לאזור. פרטיות היא נקודה מאוד חשובה עבור החקלאים המקומיים ורובן המוחלט של חוות הגידול נמצאות במקום כל-כך נידח שניתן להגיע אליהן רק דרך שביל גישה יחיד – וגם זה רק ברכב שטח. יתרון נוסף של מיקום החוות באזור ההררי הגבוה הוא העובדה ששוטרים לא אוהבים לטפס, וכך הם תמיד יעדיפו לערוך פשיטה על בתים באזורים המיושבים של המחוז (במיוחד באיורקה – “העיר הגדולה” של הומבולדט עם 27 אלף תושבים) מאשר לטפס קילומטרים רבים או לחילופין לשלוח מסוק שיתור אחר מטעי קנאביס.

לא רוצים לגליזציה!

הדוגמא הטובה ביותר שיכולה כנראה להמחיש לנו עד כמה נוח לגדל קנאביס במחוז הומבולדט הגיעה בנובמבר 2011 כאשר מדינת קליפורניה ערכה משאל עם בסוגיית הלגליזציה של הקנאביס. הכרעה חיובית הייתה בעצם קובעת שברמת המדינה גידול, אחזקה ומכירה של קנאביס ותוצריו הינו חוקי לכל דבר עבור אזרחים מעל גיל 21 – הפעם ללא כל צורך באישור רפואי. פעילי קנאביס מכל העולם מצאו עניין באותה הצבעה וכולם תלו תקוות שקליפורניה תמשיך להוביל את תהליך הלגליזציה המתרחש בארצות הברית. בסופו של יום הם נחלו אכזבה מרה כשהתברר התוצאות הסופיות של משאל העם היו 54% נגד ורק 46% בעד. קרוב – אבל לא מספיק.

כרזת הסרט - HUMBOLDT COUNTY
כרזת הסרט - HUMBOLDT COUNTY

צרכני קנאביס רבים בקליפורניה התמרמרו לגלות שדווקא ב”משולש האמרלד” – מעוז גידול המריחואנה של אמריקה – ההצעה נחלה הפסד בבחירות. כיצד יתכן שדווקא במקום כמו הומבולדט שכל-כך הרבה תושבים מתפרנסים מהתעשייה סביב הצמח הצביעו נגד הלגליזציה? פשוט, הם כבר ממזמן לא צריכים אותה. מבחינת אותם מגדלי קנאביס הלגליזציה היא סתם עוד כאב ראש עבורם מאחר ובמצב הנוכחי היום, הם מגדלים קנאביס ללא הפרעה, ונהנים מהכנסה גבוה מבלי לחטוף נגיסות במשכורת מכיוון מס ההכנסה.

בספר “ארץ המריחואנה” (MarijuanaLand) מתאר כותב הספר, ג’ונה רסקין, ביקור באחת מחוות הגידול בהומבולדט שבמהלכו התפתחה שיחה בינו לבין אחד העובדים במקום:

שאלתי את נומו, אחד מהעובדים בקציר האם הוא הצביע בעד או נגד ‘הצעה 19’ (ההצעה להפוך את הקנאביס לחוקי בקליפורניה). “אני אוהב את המצב כמו שהוא עכשיו,” הוא ענה לי… “אין לי עניין שגידול המריחואנה יהפוך לתאגיד אחד גדול, אני לא רוצה להיות חלק ממערכת מזדיינת שתיקח לי מיסים על היבול! תעיפו את המיסים מהמריחואנה, תעיפו את הממשל מהמריחואנה. גם אם ההצעה הזאת תעבור בקליפורניה, עדיין הדוד-סם ימשיך לדפוק לנו על הדלתות, יעצרו אותנו ויגזלו מאיתנו את היבול – זין על זה אחי!”

ג’ונה רסקין על מריחואנה (אנגלית):

בספטמבר 2008 יצא לאור הסרט “Humboldt County”. הסרט מתאר את החיים במחוז הומבולדט דרך נקודת מבטו של סטודנט לרפואה שנקלע במקרה לאזור.

לצפייה ישירה בסרט Humboldt County:
Humboldt County

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר