הם לא נחמדים: על השימוש ב”מיסטר נייס גאי” וסמי פיצוציות בצבא

תופעת השימוש ב’נייס גאי’ בצבא ממשיכה להתפשט, אך מה מסתתר מאחורי האריזה התמימה והחיוך המזמין? אלון ארז מסביר מה ההבדל בין קנאביס לסמי פיצוציות ומהם הנזקים להם גורם שימוש בחומרים הסינטטיים הנפוצים.

מאת: אלון ארז

באוגוסט 2011, לוחם גולני שהיה בתורנות שמירה לילית בבסיס בגבול עזה, עישן את סם הפיצוציות “מיסטר נייס גאי” יחד עם חבר שלו שבא להחליף אותו בשמירה. מיד לאחר מכן החייל נכנס להתקף זעם, התחיל לצעוק ולקלל, ואחרי כמה דקות יצא מהעמדה ורץ לעבר הגדר כשהוא יורה באוויר בצרורות. התקרית נגמרה לאחר שהמפקדים של הלוחם הצליחו להשתלט עליו והעבירו אותו לאשפוז.

אלון ארז
עו”ד אלון ארז

חלפו כמעט שלוש שנים וכוכב האירוע המטריד הזה – מיסטר נייס גאי – הוא עדיין מוצר צריכה נפוץ בקרב חיילים. לא קשה להבין למה: בין תקופת היובש המתמשכת בשוק החשיש והמריחואנה המקומי, לתקופת היובש המתמשכת שהיא השירות הצבאי – קל להתפתות למשהו שהוא זמין, זול, ומשווק על תקן “תחליף חוקי לקנאביס”. הבעיה עם הסם הזה היא שבנוסף לעשן, הוא אפוף בהרבה דיסאינפורמציה והטעיות לגבי מה שהוא מכיל, מה שהוא עלול לגרום, ומה המעמד החוקי שלו.

אז מה מסתתר מאחורי האריזה התמימה והחיוך המזמין? את השורות הבאות נקדיש להפרכת כמה מהמיתוסים הנפוצים לגבי האדון הנחמד.

מיסטר נייס גאי הוא *לא* קנאביס

בדומה לקודמיו שוכני הפיצוציות בעלי השמות הידידותיים (מבסוטון, מסטולון, סבבה) ואף הפסטורליים (חלום מתוק, לוטוס כחול, חגיגת קיץ…), גם הנייס גאי נמכר כ”תחליף קנאביס”, העשוי מ”חומרים טבעיים”, שלא לומר “חליטת צמחים”. אז זהו, שלא.

קודם כל, לא מדובר בתחליף סם, אלא בסם של ממש, ששייך לקבוצת חומרים שנקראת “קנבינואידים סינתטיים”. הם משווקים הרבה פעמים בצורה של עלים יבשים ומפוררים, ולכן אפשר בקלות להתבלבל ולחשוב שהם מבוססים על קנאביס אמיתי; אלא שהחומר הפעיל נמצא לרוב לא בעלים האלה, אלא בחומרים הכימיים שמרוססים עליהם. החומר הפעיל בסמי הפיצוציות (JWH על נגזרותיו) שונה לחלוטין בהרכבו מהחומר הפעיל בקנאביס (THC), ובנוסף לכך הוא מעורבב עם חומרים סינתטיים ותרכובות כימיות אחרות שזהותן לא לגמרי ברורה. כיוון שהחומרים האלה מיוצרים במעבדות לא חוקיות, ומן הסתם לא מפוקחות, אין שום דרך לדעת מה הם בעצם מכילים ומה אתם מכניסים לגוף כשאתם צורכים אותם.

מיסטר נייס גאי הוא *לא* נחמד

מבחינת התחושה, הנייס גאי מדמה את ההשפעה של קנאביס על הגוף, אבל בעוצמה חזקה ממנו עד פי 40. ה”היי” הוא חזק מאד אבל גם קצר מאד, מה שיוצר נטייה לצרוך אותו בתדירות הולכת וגבוהה, ולפתח תלות במהירות. המשמעות היא שמדובר בסם ממכר הרבה יותר מקנאביס, והגמילה ממנו היא קשה ומלווה בתופעות שמזכירות תסמיני גמילה מסמים נרקוטיים.

ומה לגבי תופעות הלוואי של העישון עצמו? גם הן לא נחמדות במיוחד. ברמה הפיזית זה מתחיל מהקאות, סחרחורות, רעידות ועוויתות, ועד האצה של הדופק ולחץ הדם ופגיעה בתפקוד השרירים והלב. התסמינים הפסיכיאטריים, לעומת זאת, עשויים לכלול שינויים קיצוניים במצב הרוח, דכדוך, חרדה, בלבול, עצבנות ותוקפנות, הפרעות בזיכרון ובשינה, ואפילו הזיות, פרנויות, התקפי זעם ופסיכוזה.

זוכרים את החייל בגבול עזה מתחילת המאמר? אז הוא לא לבד. בשנים האחרונות אושפזו עשרות צעירים במצב בינוני עד קשה – רובם בגילאי תיכון עד צבא – בבתי חולים, חלקם

הגדול במוסדות פסיכיאטריים, עקב שימוש במיסטר נייס גאי. וזה עוד לא הכל: במרץ 2012, חייל בן 21 מת מדום לב לאחר שבמסיבת יום ההולדת שלו חגג בעישון נייס גאי יחד עם שתיית אלכוהול. בשבוע שעבר מת גבר בן 30 לאחר שהזריק את הסם לווריד והשבוע מת גבר בן 29 מירושלים מסיבה דומה.

מיסטר נייס גאי הוא *לא* חוקי

הנייס גאי וחבריו מהווים אתגר לרשויות בכל הנוגע לחקיקה ואכיפה. על מנת שסם כלשהו יוצא אל מחוץ לחוק, עליו להיכלל ב”פקודת הסמים המסוכנים”. הפקודה מתעדכנת באופן תקופתי כך שנכללים בה מעת לעת חומרים חדשים שנמצאו כמסוכנים. במקרה של סמי הפיצוציות, המשטרה משחקת בחתול ועכבר עם היצרנים והמפיצים – בכל פעם שאחד מהסמים המוכרים מוכרז כלא חוקי, מיד צץ אחד חדש, עם שם שונה והרכב כימי מעט שונה, ונחשב ל”חוקי” עד שהרשויות יגיעו גם אליו. למרבה הצער, קהל הצרכנים – שלא ממש עוקב בדריכות אחרי העדכונים בפקודת הסמים המסוכנים – ממשיך להתייחס אל כל אותם חומרים בעלי שמות תמימים כחוקיים, גם לאחר שכבר הוצאו אל מחוץ לחוק. כך קורה גם עם ידידנו מר אדונחמד, שאמנם נמכר בתחילת דרכו ללא הגבלה, אבל הוכנס לפקודת הסמים כבר לפני שנה, ומאז הוא נחשב רשמית ללא חוקי.

הצבא, כידוע, מתייחס בחומרה לשימוש בסמים, ובמובן הזה היחס לעישון נייס גאי זהה ליחס לצריכת מריחואנה או כל סם אסור אחר. עבירה של עישון סמים מכל סוג (אפילו באופן חד פעמי), שבאזרחות לא תוביל בדרך כלל לשום ענישה – בצבא היא תגרור כמעט תמיד העמדה לדין ומאסר בפועל. בנוסף לכך, העונש יכול לכלול שלל סנקציות חמורות אחרות, בהתאם לנסיבות המקרה: רישום פלילי, הורדה בדרגה, הורדה בסיווג הביטחוני, העברה מהתפקיד, ואפילו שחרור מהצבא ושלילת רשיון הנהיגה.

במקרה של הנייס גאי – כמו שראינו, למפגש שלו עם נשק עלולות להיות השלכות קשות במיוחד, ונראה שהצבא ממש לא מעוניין לקחת סיכונים בעניין הזה. כבר בנובמבר 2012, עוד לפני שהנייס גאי נכלל בפקודת הסמים המסוכנים, חייל שהשתמש בו הואשם בשימוש בחומרים מסממים שאינם כלולים בפקודה, ונגזרו עליו 45 ימי מאסר בפועל והורדה לדרגת טוראי.

הסברה הרווחת היא שהשימוש הגובר בסמי הפיצוציות, שמעמדם החוקי מעורפל משהו, קשור באופן ישיר לאיסור על השימוש בקנאביס, או במילים אחרות – שאם המאבק ללגליזציה של הקנאביס אכן יישא פירות, נראה ירידה משמעותית בצריכה של הנייס גאי וחבריו הסינתטיים. בכל אופן, עד אז – עשו לעצמכם טובה ושמרו מרחק מהאדון הנחמד ומהשפעתו הרעה. לא שווה לסכן בשבילו את השירות הצבאי שלכם, ובטח שלא את הבריאות ואת השפיות.

הכתבה מאת עורך דין צבאי אלון ארז – בעל ניסיון רב בעבירות פליליות ייחודיות לצבא כגון שימוש בסמים בצבא, סירוב למתן שתן, עריקות, עבירות נשק ועוד. עורך דין צבאי.

ראו גם: עזבו את מיסטר נייס גאי בשקט!
ראו גם: האמת על נייס גאי וסמי פיצוציות – מהאיש שהמציא אותם
ראו גם: קניית נייס גאי באינטרנט – כל אחד יכול
ראו גם: מדריך לחייל: מה לעשות בבדיקת סמים של מצ”ח?

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר