הכנסת תדון בתכנית הקנאביס החדשה של ליצמן

בעקבות פרסום תכנית הקנאביס הרפואי החדשה יערכו שתי ועדות הכנסת – ועדת הסמים וועדת הבריאות – דיון מיוחד משותף בנושא. שר הבריאות ליצמן וכותבי התכנית מהיחידה לקנאביס רפואי ישתתפו בדיון, לצד נציגי ארגוני חולים מטופלים ומגדלים הצפויים להציג את הבעיות הנובעות מהתכנית החדשה.

השבוע פורסם המסמך המלא של תכנית הקנאביס הרפואי של משרד הבריאות לשנת 2016 ומעבר לבלבול שנוצר בקרב רבים בציבור שאינם מעורים בנבכי התכנית, נרשמה מצד אחד תקווה לאלו המעוניינים להקים עסק בתחום הקנאביס הרפואי בישראל, אך מצד שני אכזבה אצל מטופלי הקנאביס הרפואי שהזנים אליהם הורגלו בטיפול צפויים להיפסל לשימוש.

על פי התכנית יוכל כל גורם לקבל רישיון גידול, רישיון הקמת מפעל, רישיון הפצה ו/או רישיון חלוקה בעת מרקחת. לצד זאת צפויה להיערך רפורמה גם בתחום הרופאים המספקים את הרישיונות, או “המרשמים” כפי שרוצה שר הבריאות ליצמן, מה שיוביל לקפיצה במספר המטופלים מכ-20,000 היום ועד לעשרות אלפים רבים.

עם זאת התכנית החדשה לא פותרת את עיקר בעיות המטופלים שבין השאר הופכים לעבריינים אם רק יוצאים מהבית או עולים על ההגה, פוסלת כאמור זני קנאביס שפותחו במיוחד לטיפול במחלות, מתעלמת לחלוטין מממגוון הרכיבים הפעילים בקנאביס, לא מונעת את הקשר בין המגדלים למטופל – הסיבה העיקרית לרפורמה, צפויה להעלות את מחירי התרופה משמעותית, לא משתפת את הציבור ואת המומחים בתכנית ההסדרה ולא עונה להוראות בג”ץ.

כפי שכבר נטען בעבר, עקב כל הנ”ל סביר להניח שהקנאביס הרפואי לא יגיע לבתי המרקחת בשנה הקרובה, אך הנושא בהחלט מעורר דיון ציבורי ער.

יעקב ליצמן

לאור זאת, ובטרם עולה התכנית לאישור הממשלה ולאישור בג”ץ, איחדו ועדת הסמים ו-ועדת הבריאות של הכנסת כוחות, ויחדיו יקיימו דיון ציבורי בכנסת בנושא הרפורמה החדשה.

הדיון ייערך באולם הדיונים של הכנסת ביום רביעי, י’ בשבט תשע”ו, 20 בינואר 2016 החל מהשעה 9:30 וישודר בערוץ הכנסת.

לצד מנהלי יק”ר (היחידה לקנאביס רפואי), ישתתפו בדיון גם שר הבריאות ליצמן עצמו, וכן נציגי ארגונים ועמותות לקנאביס רפואי, חולים ומטופלים, וכן נציגי כל חוות הגידול בישראל, המתנגדות להסדרה כפי שהיא מתוכננת היום.

המעוניינים להשתתף בדיון מוזמנים להירשם בקישור זה.

יש לציין שהמדינה פנתה לבג”ץ בבקשה לדחות את הדיון בנושא ל-13.3.16, כאשר ניתנה לציבור אפשרות להעלות את טענותיהם בפני מארגני הרפורמה עד ל-5.2 – בפנייה לאימייל: [email protected]. טענות שלא יעלו עד למועד זה, לא יוכלו להתקבל עוד.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר