הכנסת החליטה: לקנאביס אין תועלת רפואית

הצעת החוק שהוגשה על ידי ח”כ תמר זנדברג ונדחתה בתחילת השבוע על ידי וועדת השרים לענייני חקיקה, נדחתה הבוקר גם על ידי חברי הכנסת ברוב של 48 מול 19.

בניגוד לכל הגיון ועל אף שמחולק כטיפול רפואי ללמעלה מ-10,000 אזרחי ישראל, החליטה הבוקר כנסת ישראל לדחות את הצעת החוק של ח”כ תמר זנדברג שקראה להגדיר את הקנאביס כחומר בעל תועלת רפואית ולהתיר את הקנאביס תחת הגדרתו כ”סם מסוכן שאינו בעל תועלת רפואית”.

לאחר שביום א’ (16.6) החליטו השר יאיר לפיד, השרה יעל גרמן, השר יאיר שמיר ושאר 11 השרים שנכחו בוועדת השרים לענייני חקיקה, להצביע פה אחד נגד הצעת החוק להגדרת הקנאביס כבעל תועלת רפואית, בניגוד מוחלט להצהרותיהם מהחודשים האחרונים כי הם “תומכים בהרחבת תחום הקנאביס הרפואי”, הצטרפו הבוקר לרשימה השחורה גם עשרות חברי כנסת.

בהצבעה שנערכה הבוקר (19.6), נדחתה הצעת החוק ברוב של 48 מתנגדים מול 19 תומכים.

48 מתנגדים 19 תומכים

בין המצביעים נגד ניתן למצוא שמות כמו גלעד ארדן, יצחק אהרונוביץ, אלעזר שטרן, יאיר שמיר, מאיר שטרית, בועז טופרובסקי, ציפי לבני וכמובן יאיר לפיד ויעל גרמן – שחלקם הצהירו בעבר על תמיכה בקנאביס הרפואי.

בין יחידי הסגולה, חברי הכנסת שהצביעו בהתאם לעובדות, למדע ולצדק, ניתן למצוא את חברי מפלגת ‘מרצ’ אילן גילאון וניצן הורוביץ, חברות מפלגת העבודה מרב מיכאלי, סתיו שפיר ומיכל בירן וכמובן תמר זנדברג, יוזמת החוק ומשה פייגלין.

לפניכם רשימת המתנגדים והתומכים המלאה:

תומכים - מתנגדים קנאביס רפואי

תמר זנדברג: “הצעת חוק הקנאביס היא הכרה במציאות”

ח”כ תמר זנדברג, יוזמת החוק, נשאה דברים בפתח הדיון. “הצעת בחוק הזו זכתה ברשתות החברתיות לכותרת ‘הצעת חוק: הכנסת תכיר במציאות’,” אמרה זנדברג.. “מדוע? מפני שהיא באה להכניס לספר החוקים מציאות שמוכרת למדע, לרפואה וחשוב מכך, לאלפי חולות וחולים.”

תמר זנדברג
ח”כ תמר – יוזמת החוק

זנדברג תיארה את סגולותיו של הקנאביס כצמח מרפא שעוזר לרבים הסובלים מתופעות בריאותיות שונות כגון טורט, פרקינסון, כאבים כרוניים, אפילפסיה, אלצהיימר ואוטיזם והלינה על נוקשות העורף של משרד הבריאות שמתעקש לספק לחולים טיפול בתרופות מרשם המכילות חומרים מסוכנים כמו הרואין וקוקאין.

“הממסד הרפואי פועל מתוך בורות, מועל בתפקידו ומונע מחולים טיפול רפואי מתאים,” אמרה. “המציאות היא שלקנאביס יש תועלת רפואית ועובדה זו ידועה גם למשרד הבריאות.”

זנדברג פנתה ישירות אל שרת הבריאות יעל גרמן וביקשה ממנה להסתכל בעיניהם של החולים שחלקם הגיעו לצפות בדיון. “תסתכלו לחולים בעיניים – מה עשיתם בשנים האחרונות כדי להקל על סבלם של חולים? כיצד מילאתם את תפקידכם – את חובתכם הרפואית – לחתור ללא לאות למציאת הטיפול המתאים ביותר?”

“הצעת החוק מציעה להעביר את הקנאביס לפרק המתאים בפקודת הסמים שקובע כי לקנאביס יש תועלת רפואית,” סיכמה. “המשמעות היא שרופא יוכל לרשום אותו כטיפול לסובלים ממגוון מחלות והדבר צפוי גם לפתוח פתח למחקרים משמעותיים יותר, ולהסרת מעטה הבורות והסטיגמות.”

צפו בדבריה של ח”כ תמר זנדברג:

יעל גרמן: “אני בעד הקלה אך מבקשת לדחות את ההצעה”

שרת הבריאות עלתה לדוכן בכדי להשיב לדבריה של זנדברג וטענה כי היא מסכימה עם עיקר הטענות. “אני סבורה כי בשנים האחרונות אנו כן מגלים שקנאביס נותן מרפא. מאז שנכנסתי לתפקידי אנחנו עושים הרבה על מנת לתת לחולים לקבל את המרשמים כמה שיותר מהר ואם יש חולה שתרופת הקנאביס יכולה לעזור לו, צריך לתת ולהקל,” אמרה.

יעל גרמן, שרת הבריאות
יעל גרמן, שרת הבריאות

“אבל מכאן ועד להצעת החוק הדרך ארוכה,” סייגה השרה את דבריה. “לא ניתן היום לבוא ולבקש מרופא לתת מרשם לקנאביס כאשר הרופא לא יודע איזו כמות לתת ולאיזו מחלה. תהליך של פיתוח תרופה ומתן מרשמים לוקח זמן ורופא לא יכול לקחת על עצמו אחריות שכזו.”

השרה התעלמה מהעובדה שיש מחקרים רבים בנושא, גם אם לא קליניים, וכי מעולם בהיסטוריה האנושית לא מת אף אחד משימוש בקנאביס. גרמן התעלמה גם מהעובדה שהסיבה לכך שאין מחקרים מדוייקים בנושא היא שלקנאביס אין לובי פוליטי ואין אינטרס כלכלי בפיתוחו ובחרה לגבות את השימוש בתרופות הקונבנציונאליות לשיכוך כאבים.

“בניגוד לקנאביס, תרופות כגון מורפיום, הרואין וקוקאין עברו בדיקות במעבדות וניסויים,” אמרה. “אני מסכימה שצריך לקדם את הקנאביס, אבל קודם כל צריך לקדם את הניסויים בקנאביס ורק לאחר מכן יהיה מקום לחוק שלך. אני מבקשת לדחות את ההצעה.”

“אין היום אדם בישראל שזקוק לקנאביס רפואי ואינו מקבל,” הצהירה שרת הבריאות והפתיעה רבים מן הצופים.

ח”כ זנדברג השיבה לדברי שרת הבריאות ואמרה כי “חוסר הרצון או היכולת של משרד הבריאות להבין שצמח יכול לעשות פעולה טובה ויעילה יותר מתרופות מרשם מעלים חשדות בנוגע לאינטרסים זרים. “כל עוד שנשאיר את הנושא בידיים הבירוקרטיות ולא נשכיל להכיר בסגולות הרפואיות של הקנאביס, החולים ימשיכו לסבול ותרופות המרשם ימשיכו לשגשג”.

זנדברג התייחסה גם לוועדת השרים שהחליטה לדחות בתחילת השבוע את ההצעה והעלתה טענות בנוגע להבטחות שניתנו לכאורה לשרים כי בכוונת משרד הבריאות לקדם חוק משלו בנושא. “אני רוצה לפנות לשר אורי אורבך ולשר אורי אריאל, שרצו לתמוך בהצעה בוועדת השרים אך נמסר להם ממשרד הבריאות כי המשרד יביא בתוך חודשיים הצעה משלו,” אמרה.

“כל עוד נשאיר את הנושא בידיים הבירוקרטיות, ואני מאמינה ברצון הכנה שלך להתוויות חדשות, כל עוד הליבה שהיא הכרה רפואית בצמח הקנאביס, החולים ימשיכו לסבול ותרופות המרשם ימשיכו לשגשג”.

צפו בדברים של שרת הבריאות ובתגובתה של ח”כ זנדברג:

בסיכום הדברים עמדה הצעת החוק להצבעה ונדחתה כאמור ברוב מוחלט של 48 מתנגדים מול 19 תומכים בלבד.

על אף החדשות הרעות, ניתן לומר כי זכינו סוף סוף לראות את פרצופם האמיתי של מקבלי ההחלטות בכנסת ישראל שכאשר נשאלים בנוגע לדעתם על חוקי הפללת צרכני הקנאביס ונושא הלגליזציה, נוהגים להצהיר כי הם אמנם מתנגדים ללגליזציה אך תומכים בקנאביס הרפואי.

כעת כל שנותר לעשות הוא להמשיך במחאה ולהמתין להצעת החוק שהגיש ח”כ משה פייגלין שתעלה להצבעה בוועדת השרים במהלך השבועות הקרובים.

אם לקנאביס אין תועלת רפואית, מה זה קנאביס רפואי?

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר