מחקר גילה: ‘היי’ של ריצה הוא כמו ‘היי’ של מריחואנה

לא אנדורפינים – קנבינואידים: מחקר חדש מגלה כי תחושת ה’היי’ הנגרמת במהלך פעילות גופנית מאומצת, נובעת מתגובת המערכת האנדוקנבינואידית, ודומה להשפעה המתקבלת מצריכת מריחואנה. “המערכת האנדוקנבינואידית היא קריטית להרגשת ה’היי’ מריצה,” אומרים החוקרים.

מחקר חדש שנערך באוניברסיטת היידלברג בגרמניה, על ידי צוות חוקרים בראשותו של המדען יוהאנס פוס (Johannes Fuss), מראה קשר בין השפעות המריחואנה וה’היי’ לו היא גורמת, ל’היי’ שמרגישים ספורטאים אחרי ריצה ופעילות פיזית מאומצת – הרגשה שרבים נוהגים לתאר כ”טובה יותר מסמים”.

עד כה נהוג היה לייחס את מקור התחושה להשפעת האנדורפינים (חומרים כימיים המצויים באופן טבעי במוח) המופרשים במהלך הפעילות הגופנית ואחראים על עמעום הכאב הפיזי ושיפור מצב הרוח, אך כעת מציג המחקר גישה חדשה ומעניינת.

יוסיין בולט ריצה מריחואנה היי מחקר
יוסיין בולט – אחד מגדולי האצנים שהודה בעבר בעישון מריחואנה

במקום אנדורפינים – אנדוקנבינואידים

צוות המחקר בדק את הקשר בין ההרגשה שמתקבלת לאחר ריצה מאומצת לבין המערכת האנדוקנבינואידית – מערכת המתקשרת עם כלל מערכות הגוף הקריטיות כגון הלב והכבד, וזאת על ידי הזרמת אותות חשמליים והורמונים הנקראים אנדוקנבינואידים. רכיבים הדומים בהשפעתם לקנבינואידים – הרכיבים הפעילים בקנאביס – רק שאלו מופקים על ידי הגוף.

בשלב הראשון במחקר נבדקו רמות הלחץ והכאב של עכברים לאחר ריצה מאומצת ונמצא כי הן נמוכות ביותר, בצורה שתואמת להשפעה המתקבלת אצל בני אדם. בשלב השני נוטרלה המערכת האנדוקנבינואידית של העכברים והם נשלחו לריצה מאומצת נוספת.

בסיום החלק השני של הניסוי בדק הצוות שוב את אותן רמות לחץ וכאב, והופתע לגלות שהן גבוהות ביותר.

משמעות הדבר היא שבזמן שהמערכת האנדוקנבינואידית של העכברים הייתה מנוטרלת, הריצה גרמה לכאבים – וזאת למרות שהפרשת האנדורפינים נמשכה כרגיל.

“מתוצאות המחקר עולה בפעם הראשונה מעולם, כי הקולטנים במערכת האנדוקנבינואידית בגוף הנם קריטיים לצורך קבלת תחושת ה’היי’ כתוצאה מריצה,” כתבו החוקרים בסיכום מסקנות המחקר.

בשל הפוטנציאל הרב הטמון בה, מעריכים מדענים כי הבנה מלאה של המערכת האנדוקנבינואידית עשויה להוביל בעתיד לפיתוח טיפולים נגד חרדה, כאב, בחילה, השמנת יתר, חבלות במוח ובעיות רפואיות רבות אחרות.

מירוץ להעלאת המודעות לקנאביס בקולורדו, ארה"ב
‘היי’ של ריצה נובע מהמערכת האנדוקנבינואידית: “תרופות אלו מרעילות את הכבד ופוגעות בגוף, שלא כמו המריחואנה”

העלאת המודעות לקנאביס בעולם הריצה

בשל העובדה שטרם נוסה המחקר על בני אדם, הרלוונטיות שלו אינה מוחלטת וכעת דרושים מחקרים נוספים בתחום, אך על פי ההערכה של ה’וושינגטון פוסט’, תוצאות המחקר המעניינות ימשכו צוותים נוספים לחקור את התחום לעומק.

בינתיים ישנם מספר גופים חברתיים ברחבי ארה”ב שכבר החלו בהעלאת המודעות לסגולותיו של הקנאביס בעולם הריצה ולאפשרות שלו להחליף משככי כאבים הנפוצים בענף. בין גופים אלו ניתן למנות את קבוצת ‘לרוץ על העשב‘ (Run on Grass) מקולורדו וצוות ‘התקווה בקנאביס‘ מטקסס, המקיימים מירוצים להעלאת המודעות.

“לאחר ריצות ארוכות השרירים מתחילים להתנפח והפרקים עשויים לכאוב מאד,” מספר ג’ף ספרבר, רץ מקצועי מלוס אנג’לס בראיון לאתר ‘עולם הריצה’. “נהוג לקחת משככי כאבים כגון ‘אדויל’ כדי להתגבר על הכאבים, אך תרופות אלו מרעילות את הכבד ופוגעות בגוף, שלא כמו המריחואנה.”

ראו עוד:
צפו: סנופ דוג באולסטאר המפורסמים של האן.בי.איי
ספורטאי לשעבר: מריחואנה היתה בשבילי כמו תרד בשביל פופאי
“משחקי הקנאביס”: סטלנים עושים ספורט – וטובים בזה
לוחם ה-UFC ניק דיאז הושעה ל-5 שנים בגלל שימוש במריחואנה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר