החל מ-2013: הקלות לצרכני המריחואנה בקרואטיה

החל מינואר 2013, מי שייתפס בקרואטיה עם כמויות קטנות של מריחואנה לשימוש עצמי, לא יואשם עוד בעבירה פלילית לאחר שעונש ההפללה יופחת לעונש מנהלתי בלבד. החוק החדש מתייחס להחזקה של כמויות קטנות לשימוש עצמי אך לא לגידול, מכירה או קנייה של מריחואנה.

דגל קרואטיה

במילים אחרות, גידול מריחואנה בבית נשאר בגדר עבירה פלילית ואלו שייתפסו מגדלים עדיין מסתכנים בעונשים של עד 3 שנות מאסר בפועל. הוועדה שמונתה על ידי שר המשפטים בקרואטיה המליצה להפחית את העונשים על החזקת כמויות קטנות לשימוש עצמי אך לא התייחסה לעניין גידול הצמח, בין אם למטרות שימוש עצמי, רפואי או למטרות סחר.

“אנחנו לא יכולים לשנות את החוק ולבצע מהלך של רגולציה של הקנאביס והסדרתו בחוק, בגלל שזה לא באחריות משרד המשפטים לקבוע אם חומר מסויים – שמטרתו טיפול רפואי – צריך להיות מותר לשימוש או לא. כל החומרים הרשומים בפקודת הסמים המסוכנים, אמורים להיות אסורים לשימוש בסופו של דבר,” אמר שר המשפטים אורסט מילניץ’.

פרח מריחואנה

ממשלה שמרנית

החוק הנוכחי בקרואטיה דומה מאוד לחוק בישראל ואינו מבדיל בין סוגי הסמים האסורים לשימוש. הרואין, קוקאין וקנאביס עדיין נכללים תחת אותה ההגדרה של “סמים מסוכנים לשימוש” וקובע כי כל החזקה של מריחואנה – גם בכמויות לשימוש עצמי – עלולה להוביל לרישום פלילי, קנסות ועונשי מאסר בפועל.

לאחר ששר המשפטים בממשלה הקודמת הודיע באוקטובר 2010 כי לדעתו יש לשקול הצטרפות לרעיון הדה-קרימינליזציה ששוטף את מדינות אירופה, השיבה ג’דרנקה קוסור, ראש המפלגה הנוצרית הדמוקרטית בקרואטיה והאשה הראשונה בתפקיד ראש הממשלה במדינה: “דה-קרימינליזציה של כל חומר המוגדר כסם אינה באה בחשבון ולא מקובלת בחוגי המפלגה אותה אני מייצגת”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר