החוק הישראלי קובע: עישון מריחואנה עם קטין – חמור יותר מהריגה

האבסורד של החוק הישראלי ופקודת הסמים במלוא תפארתו: העונש הקבוע בחוק על צריכת קנאביס עם קטין עומד על 25 שנות מאסר בפועל, בעוד העונש על הריגה עומד על 20 שנות מאסר בלבד. "די בכך שבחור בן 18 ייצא עם בחורה בת 17 והשניים יעשנו יחד מריחואנה, על מנת שהדבר ייחשב להדחת קטין לשימוש בסמים," מסבירה עו"ד אורית חיון.

מדיניות הפללת צרכני הקנאביס כבר הוכתרה כאחת העוולות החברתיות הגדולות ביותר והאבסורד שבענישה הקשה כנגד הצרכנים כבר ברור לרוב הציבור הישראלי. יחד עם זאת, חוסר ההגיון שבמדיניות זו בא לידי ביטוי באופן חריג במיוחד בכל הנוגע לסעיף העבירה הנקרא 'הדחת קטין לשימוש בסמים'.

על פי החוק הישראלי, אדם המואשם בכך שצרך קנאביס יחד עם אזרח קטין (עד גיל 18) עומד בפני עונש מקסימום של עד 25 שנות מאסר בפועל, כשלשם השוואה, העונש המקסימלי על הריגה הינו 20 שנות מאסר בלבד.

אורית חיון
עו"ד אורית חיון

"אנחנו חיים בעידן בו קטינים, לעיתים נחזים (ואף מתחזים) להיות בוגרים הרבה יותר ממה שהם בפועל," אומרת עו"ד אורית חיון. "בדיוק כפי שקטין יכול להעמיד פני בגיר על מנת להיכנס לבר או לרכוש אלכוהול, קטין יכול להעמיד פני בגיר כדי להשתמש בסמים."

"במצב דברים זה, הרי שגם אנשים נורמטיביים יכולים למצוא עצמם מואשמים בעבירה של הדחת קטין לשימוש בסמים, וזאת מבלי לדעת כי הם עלולים לעמוד בפני אחת העבירות המחמירות בחוק," היא אומרת.

מהי 'הדחת קטין לשימוש בסמים'?

פקודת הסמים המסוכנים קובעת כמה פעולות אשר ייחשבו לפעולת 'הדחה': מתן סם מסוכן לקטין (גם מריחואנה נחשבת בעיני החוק כסם מסוכן), אדם אשר אחראי על קטין ובזמן זה איפשר לקטין להשיג סם מסוכן או להשתמש בו, שידולו של קטין להשיג סם מסוכן, או להשתמש בו. לאור זאת די בכך שבחור בן 18 ייצא עם בחורה בת 17 והשניים יעשנו יחד מריחואנה, על מנת שהדבר ייחשב להדחת קטין לשימוש בסמים.

"פקודת הסמים קובעת לעבריין גם עונש מינימום של מאסר בפועל," מסבירה עו"ד חיון. "המשמעות היא שבבואו של בית המשפט לגזור את דינו של מי שהורשע בעבירה זו, הוא איננו רשאי להקל בעונש באופן של קביעת עונש מאסר על תנאי או עבודות שירות."

עם זאת היא מציינת, "גם במקרה של הרשעה קיימות נסיבות מקלות רבות בהן בית המשפט יתחשב, ואשר יכולות להקל במידה ניכרת את חומרת העונש. כך לדוגמא, אותו בחור בן 18 אשר עישן מריחואנה עם חברתו בת ה-17, אין דינו כדין גבר בן 40 אשר נתן לנערה בת 14 סמים קשים תוך ניצול יחסי תלות בינו לבין הנערה."

ראו עוד:
ממשלת ישראל: תמות ולא תקבל קנאביס
מחקר: אלכוהול פוגע במוחם של צעירים, קנאביס לא
איך לספר להורים שאני מעשן מריחואנה?


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט