"הופכים אותנו לעבריינים": למה כל כך קשה לקבל קנאביס רפואי

משרד הבריאות קיצץ במינוני הקנאביס הרפואי דווקא לחולי סרטן, שנאלצים לעבור על החוק כדי למצוא פתרון להמשך הטיפול. 'מי שמעשן 3 גרם ביום מסטול 24 שעות ביממה' קובע מנגד האחראי על התחום במשרד הבריאות. כתבתה של מיכל רבינוביץ' ששודרה הערב בחדשות השבת ('כאן').

כתבה מרתקת של מיכל רבינוביץ' בחדשות השבת של ערוץ 'כאן' המציגה כיצד חולים נאלצים לעבור על החוק על מנת לקבל את הטיפול בקנאביס רפואי.

בכתבה נראים בעיקר חולי סרטן שספגו בחודשים האחרונים קיצוצים חדים במינוני הקנאביס אליהם התרגלו – לעתים אף עד 85% פחות במינון.

עוד מופיע בכתבה ניר יופטרו ("המלאך"), צעיר הרוקח עבור חוי סרטן שמן קנאביס רפואי מרוכז (RSO) – כל זאת למרות שמשרד הבריאות טוען כי מדובר במעשה אסור.

מיכאל דור
"מי שמעשן 3 גרם ביום הוא מסטול 24 שעות ביממה" – ד"ר מיכאל דור, האחראי על הטפיול בקנאביס רפואי מטעם משרד הבריאות

מי שמביע בכתבה את עמדת הנגד לטיפול זה הוא ד"ר מיכאל דור, האחראי על התחום במשרד הבריאות. בכתבה הוא מדגיש שקנאביס איננו תרופה לסרטן ומסביר שהקיצוץ במינונים נובע מכך שלא באמת ניתן לצרוך כמויות כאלו.

"מסטולים 24 שעות ביממה"

"אין לנו מדיניות לצמצם בכמויות, אנחנו מתחילים בקטן ועולים בהדרגה עד לכמות שהגוף יכול לנצל, אבל אי אפשר להשתמש בכמויות האלה וחלקם [המטופלים] עושים דברים מוזרים," הוא מסביר. "הם לוקחים את החומר הזה ומורחים על כל הגוף כטיפול, חלקם הולכים ליזמים פרטיים לא חוקיים שאין הוכחה ליעילות שלו".

ד"ר דור מסכים כי "מדובר בתרופה שמפחיתה סבל, משפרת איכות חיים ומצאו שזנים מסויימים מעכבים התפתחות של תאי סרטן מסויימים", אך מדגיש: "אבל זה לא מרפא סרטן"

בנוגע לקיצוץ במינונים הוא טוען כי "הצמצומים הגדולים הם לאנשים שהיו עם מינונים לא סבירים של 200 גרם – אותם הורדנו ל-90 גרם ליום. המשמעות של זה היא 3 גרם ביום. אם אתם לא מבינים מה המשמעות זה אומר בעברית 'מסטול 24 שעות ביממה'."

עבריינים בעל כורחם

המטופלים כאמור מלינים שמשרד הבריאות הופך אותם לעבריינים בעל כורחם ועושה זאת מבלי לפגוש אותם או להכיר את המצב הבריאותי שלהם באמת. "קנאביס רפואי הפחית את הכאב והסבל וגרם לי לקום ולתפקד," מתארת אסנת. "לפני חצי שנה מישהו במשרד הבריאות החליט לקצץ את הכמות בלי לראות אותי, בלי לשמוע אותי, למה לעשות לי תווית של עבריינית?"

"הם הופכים אותנו לעבריינים בעל כוחנו," אומר רון צפריר, חולה סרטן מלנומה, שגם הוא ספג קיצוץ במינון. "אנחנו מבריחים קנאביס, אנחנו מגדלים קנאביס, בחיים לא חשבתי שאעשה דברים כאלה, אני אדם הגון. מושכים אותי למקום שאני לא רוצה להיות בו בכלל."

מ', שהבריחה שמן קנאביס רפואי מארה"ב למען רון, מספרת: "הבאתי כל מיני שמנים, פשוט רוקנתי את המזרקים בתוך זה ושמתי בכלי רחצה במזוודה. נכנסתי עם זה לארץ.

ד"ר ברקת שיף מצדדת בכתבה במטופלים ובסבלם, וקובעת כי חלק מהטיפול בנושא מצד משרד הבריאות גובל בפשע: "גם אם קנאביס לא מרפא סרטן אין כל הצדקה לקחת ממטופל בסוף ימיו את התרופה שהוא מאמין שמסייעת לו, גם אם הוא רק מאמין בכך. להפסיק להם את מה שנראה כתרופה היחידה שמאפשרת להם להמשיך לחיות זה לפי דעתי פשע. אי אפשר להוריד כמויות באבחת סכין. ברפואה לא מפסיקים טיפול אלא אם הוא גורם לנזק ואם יש לך חלופה. כאן לא נגרם נזק ואין חלופה."


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט