הוגשה עתירה לבג”ץ: עצרו את רפורמת הקנאביס הרפואי

מחר (1.4) אמורה להיכנס לתוקף רפורמת הקנאביס הרפואי במסגרתה מעבר לחלוקה בבתי מרקחת, עלייה חדה במחירים, קיצוץ בכמויות למטופלים ועוד. הבוקר הוגשה עתירה לבג"ץ ובה דרישה לעצור את הטמעת הרפורמה ולחשוף את הרקע המקצועי שהוביל לניסוחה.

רפורמת הקנאביס הרפואי (“מדיקליזציה”) מהווה סכנה לשלום הציבור בכלל ולשלום אוכלוסיית החולים הקשים המטופלים בקנאביס רפואי בפרט וביניהם ילדים חסרי ישע וקשישים.

במילים אלה נפתחת עתירה דחופה למתן צו על תנאי שהוגשה הבוקר (א’) לבג”ץ בדרישה לעצור את הרפורמה במסגרתה צפויה עליית מחירי הטיפול בעד מאות אחוזים, קיצוץ בכמויות הקנאביס הניתנות לחולים ומעבר לאספקה בבתי מרקחת.

את העתירה הגישו ומנהלות בהתנדבות עו”ד יסמין מזרחי ועו”ד מרים בריינין, בשם עמותת הקנאביס הרפואי בראשות דנה בר-און המטופלת קנאביס רפואי בעצמה ומי שמובילה את המאבק במשרד הבריאות וברפורמה הנ”ל כבר שנים.

הרפורמה עצמה אמורה להיכנס לתוקף כבר מחר (1.4) לאחר פיילוט שנמשך שנה שלמה ובמסגרתו סופק קנאביס דרך בתי מרקחת לכמה עשרות מטופלי קנאביס, אם כי ממידע ראשוני שהגיע למערכת מגזין קנאביס מסתמן כי תחילתה בפועל עשויה להידחות בכמה חודשים נוספים, אפילו עד 30.9.19.

לעתירה מצורפות חוות דעת מומחה מטעם ד”ר אהרן אלן פליישמן, פסיכיאטר המטפל בכ-500 בילדים הסובלים מאוטיזם קשה באמצעות קנאביס רפואי, פרופ’ אורי קרמר, נוירולוג, מומחה בטיפול בילדים הסובלים מאפילפסיה עמידה לתרופות באמצעות קנאביס רפואי, ד”ר דניאל מישורי, מומחה לפילוסופיה, וד”ר ברקת שיף-קרן, מבכירות רופאות הכאב וההרדמה בישראל – ומותיקות המטפלים בקנאביס רפואי.

על פי העתירה “פגיעה זו בטיפול הרפואי עליו נשענים המטופלים, טיפול המוגדר כ’טיפול קו אחרון’ הניתן לאחר שמוצה כל טיפול קונבנציונאלי אחר, יש בה כדי להוות סכנה ממשית לשלומם של חולים קשים אלו, ולכן יש להורות על מניעת יישומו של מתווה ההסדרה (הרפורמה) שעתיד להיכנס לתוקף ב-1.4”.

עיקרי הטענות בעתירה נחשפו במגזין קנאביס לראשונה כבר לפני כשבועיים (כאן). מעיון במסמך העתירה הרשמי שהוגש הבוקר נראה שעורכות הדין דאגו לרדת לפרטי הפרטים של הרפורמה עצמה ושל השימוש בקנאביס רפואי בכלל, רכיביו ואופן אספקתו.

כך למשל מלבד הקיצוץ בכמויות, העלייה במחירים והפגיעה ברצף הטיפולי של חולים, עוסקת העתירה גם בפרשת ההדברות והשימוש בחומרים אסורים בענף הקנאביס הרפואי, כפי שזו נחשפה גם כן לראשונה במגזין קנאביס בשנת 2016.

עוד דורשת העותרת כי בית המשפט יורה למשרד הבריאות לחשוף את כלל הפרוטוקולים, ניירות העבודה, זהות המשתתפים וחוות הדעת השונות אשר שימשו לגיבוש שורת נהלי היחידה לקנאביס רפואי בבואה לתקנן את הרפורמה החדשה, זאת מתוך הנחה שאלו התבססו על נתונים שגויים או ללא גיבוי מקצועי מספק.

מעורכות הדין יסמין מזרחי ומרים בריינין נמסר כי “לאור הסכנה הממשית המרחפת מעל ראשם של עשרות אלפים של החולים הקשים ביותר במדינת ישראל, ובמיוחד לאור התנהלות היק”ר המיישמת רפורמה מנותקת מכל יסוד מדעי ומתעלמת מחובות משה”ב על פי חוק – כמו גם מביקורת ציבורית נוקבת שהוטחה בה מכל עבר, נראה כי הדרך היחידה לשמור על זכות חייהם של החולים – המטופלים בקנאביס רפואי היא לבקש את בית המשפט העליון בשבתו כבית משפט עליון לצדק (בג”צ) לאכפם. “

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר