הקו האדום: מובילי המאבק לאי הפללה דורשים להיפגש עם ארדן

מובילי המאבק לאי הפללה שלחו הבוקר מכתב רשמי לשר לבטחון פנים ובו דרישה לקיום פגישה דחופה בנושא והבהרה כי רישומים פליליים על שימוש עצמי יבוטלו רטרואקטיבית, זאת לקראת ההכנות לאישור הצעת החוק החדשה בממשלה.

הבשורה על נצחון המאבק לאי הפללת צרכני הקנאביס בישראל, כפי שפורסמה במסיבת עיתונאים מיוחדת בשבוע שעבר, צפויה להציל מעתה אלפים רבים מאזרחי ישראל מרישום פלילי על שימוש עצמי בקנאביס.

בדבריו בכנס הדגיש ארדן כי מלבד תיקון החקיקה כך שהפללה תהיה מוצא אחרון ולפניה ינקטו השוטרים בעונשי קנסות כספיים, גורמי האכיפה יתמקדו בשימוש בקנאביס במקומות ציבוריים בלבד ויניחו לאלו המעשנים בביתם.

יחד עם זאת ולמרות ההצהרות, זמן רב עוד יחלוף עד שהשינוי בחוק ייכנס לתוקפו – לדבריו של ארדן אפילו עד 3 חודשים ויותר – ובנוסף אין לדעת כיצד תיראה בפועל הצעת החוק שתוגש מטעמו לאישור הממשלה והאם אכן תביא לשינוי מהותי.

מתוך רצון לוודא שלא יעשה ‘תרגיל’ ויגיש הצעת חוק שלא תשנה באופן משמעותי את המדיניות בהתאם להצהרותיו, דורשים כעת מובילי המאבק, אורן ליבוביץ’, עו”ד דקל-דוד עוזר, שלומי סנדק, גדי וילצ’רסקי ועוד, להיפגש עם השר לבטחון פנים בכדי לדון בישירות באופי ותוכנו של התיקון בחוק.

במכתב רשמי שנשלח הבוקר ללשכתו של ארדן הם מצהירים על ‘קו אדום’ מבחינתם, שכל דבר פחות ממנו לא יתקבל כהצלחת המאבק, והוא ביטול מוחלט ורטרואקטיבי של רישומים פליליים על החזקת קנאביס לשימוש עצמי.

“במסגרת מהלך החקיקה הנוכחי ברצוננו להשיג 2 מטרות, שהן בבחינת קו אדום לחקיקה של אי הפללה,” נכתב בפנייה. “אנחנו סבורים כי אנחנו רואים עין בעין איתך, אבל בכל זאת ראוי להעלות נקודות אלה על הכתב.”

לצד הבקשה לקיום פגישה בהקדם הוצגו במכתב שתי דרישות עיקריות כאמור: (1) הפסקת רדיפה והטרדת צרכנים (“הצרכן לא יתבלט, והמשטרה לא תחפש”) ו(2) מחיקה רטרואקטיבית של רישומים פליליים על שימוש עצמי.

“אנו רוצים ששינוי החקיקה שיובא יפסיק את הרדיפה וההטרדה של הצרכנים,” כתבו. “אנו מצפים שאדם שיצניע דרכיו, ויבצע את הצריכה בצנעה ו/או בביתו – לא יהיה צפוי לפניה של שוטרים לביצוע חיפוש,” נכתב. “אנו מצפים גם שדבר החקיקה החדש יהפוך את עבירת השימוש לעבירה שאין בגינה רישום במרשם הפלילי – ולפיכך כל הרישומים שנערכו בעבר יימחקו ללא צורך בתהליך ביורוקרטי.”

במוצ”ש הקרוב (4.2) תיערך בכיכר רבין הפגנת ענק לציון הצעד בדרך לאי הפללה ובדרישה לביטול הקנסות והסדרת שוק הקנאביס בחוק.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר