הגשת החוק לאי הפללה מתעכבת: ייתכן עד שנת 2018

“אין התקדמות משמעותית עד הודעה חדשה,” מסרו השבוע מלשכתו של שר המשטרה לאחר שלא הצליחו לעמוד בהבטחותיהם לגבש את הצעת החוק החדשה לאי הפללה עד סוף חודש יוני. על פי המסתמן ההפללה כצפוי לא תבוטל וכדי “לזכות” בקנס במקום רישום פלילי, על הקורבן יהיה להודות בעבירה – גם אם לא אשם.

5 חודשים חלפו מאז הכריז שר המשטרה גלעד ארדן על התכנית להקלה בענישה כנגד צרכני הקנאביס בישראל, במה שהוא מכנה ‘אי הפללה באחריות‘, אך למרות הבטחות מפורשות כי עד סוף יוני תגובש הצעת החוק החדשה, נראה שייקח עוד זמן עד לשינוי מהותי.

יתרה מכך, על פי לוח הזמנים הצפוי, בהחלט סביר שגיבוש התכנית יתעכב בחודשים ארוכים – אפילו עד שנת 2018. בהתחשב בכך שבעוד חודש (30 ביולי) יוצאת הכנסת לפגרת קיץ שתימשך עד 22 באוקטובר, לא נשאר לארדן וחבריו זמן רב לקדם את התכנית.

למרות עשרות פניות מסרבים מלשכתו של ארדן בתוקף לספק מידע נוסף או להשיב על שאלות קשות בדבר אופי הצעת החוק החדשה, שעל פי חששות של מטה המאבק לא תכלול שינוי בפקודת הסמים כמתבקש, לא תבטל את הרישומים הפליליים הקיימים רטרואקטיבית כנדרש ולמעשה, כפי שחשפנו לראשונה כאן – כלל לא תבטל את ההפללה.

ארדן אי הפללה

כזכור על פי המלצות דו”ח ועדת פלג, שגיבשה עבור ארדן את המתווה הראשוני, ישראלי שייתפס עם קנאביס בכמות לשימוש עצמי יוכל לצאת מהליך זה ללא רישום פלילי ועם קנס כספי של 1,000 עד 2,000 ש”ח – אך ורק אם יסכים להודות בעבירה הפלילית וכן רק במידה ומדובר בפעם הראשונה או השנייה בה נתפס וללא ‘עבירה נלווית’.

גם זה בטח יעניין אותך

כך למשל אדם שבעברו כבר רישום פלילי אחד או שניים על החזקת קנאביס לשימוש עצמי, לא יזכה ככל הנראה לכל הקלה בהתאם לחוק המתגבש, ואף יחוייב להפליל את עצמו ולהודות בעבירה שעלולה להוביל לעונש מאסר.

בדומה לכך, גם אדם שיזרוק למשל את הג’וינט הצידה (העלמת ראיות), או יעז להגיד מילה לא במקום לשוטר (העלבת עובד ציבור), ייחשב כמי שעבר שתי עבירות במקביל (עבירה נלווית) ועל כן “לא זכאי” להקלה כאמור. אותו אדם יופנה למיצוי הליך פלילי כרגיל וייתכן שאף מחמיר יותר.

למרות ביקורות קשות מהציבור על כך שלא מדובר באי הפללה אמיתית, ארדן מסרב להתפשר וממשיך לעמוד על העקרון לפיו ‘יש לשמור את האיום הפלילי בתוקף ברקע’.

על פי תשובות שבכל זאת הצלחנו לקבל ממשרדו של ארדן בשבועות האחרונים, ניתן להבין כי בסביבתו של שר המשטרה מנסים בכל הכח למצוא פתרון שיעמוד בהבטחתו לאי הפללה – אך מבלי שיידרשו לשנות את פקודת הסמים בפועל ומבלי לעבור תהליך חקיקה מסודר.

השבוע, בעקבות פנייתנו בדרישה לקבל תשובה כפי שהובטח “עד סוף יוני” (לאחר שהובטח עוד קודם שתשובה תימסר “עד תחילת יוני”) – נמסר מלשכתו של שר המשטרה כי “בינתיים אין התקדמות משמעותית עם הצעת החוק עד הודעה חדשה”.

“הנושא עדיין בעבודה, מאמינים שבזמן הקרוב יוגשו ויפורסמו המסקנות,” הוסיפו, בהתייחסות לתוצאות דיונים של הצוות הבינמשרדי שמנסה לנסח תכנית מפורטת על פי המלצות של הועדות שכבר התכנסו והגישו את הנוסח באותה מסיבת עיתונאים זכורה. יש לציין שגם כאשר תוגשנה המסקנות, ייקח זמן עד יישום תהליך החקיקה או הטמעת המדיניות בפועל.

השאלות שנותרו פתוחות אם כן הן מתי יסיים ארדן לגבש את מסקנותיו בנוגע לאופי השינוי הצפוי במדיניות, עד כמה שונה תיראה הצעת החוק החדשה מהמלצות דו”ח רותם פלג השמרניות והמלצות משרד המשפטים המתירניות, מתי תוגש הצעת החוק לתיקון פקודת הסמים אם בכלל, מה יהיה לבסוף גורלם של אלו שייתפסו עם קנאביס לשימוש עצמי, האם יבוטלו הרישומים הפליליים, האם תבוטל האפשרות לפשוט על בתים פרטיים בחיפוש אחר ג’וינט ועוד.

ממטה המאבק נמסר: “אנחנו עמדנו בקשר והעברנו את העמדות שלנו לגורמים במשרד המשפטים ומשרד לביטחון פנים. על פניו נדמה כי הכוונה בהתנהלות היא להביא פחות ‘אי הפללה באחריות’ ויותר ‘אי אחריות והפללה’ – אבל אנחנו נמתין עד לסוף חודש יולי. אם עד סוף חודש יולי לא נקבל מסקנות – נחדש ואף נגביר צעדי המאבק.”

יש לציין כי משרדו של ארדן, בהובלת יועצו המשפטי יואל הדר, הם אלו שגם מעכבים את כניסת רפורמת הקנאביס הרפואי לתוקפה, זאת עקב התנגדותם העיקשת להקמת חוות קנאביס רפואי חדשות בישראל מחשש לטענתם לזליגה של הקנאביס לשוק הפנאי.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר