הגיע הזמן: קמפיינים לאי הפללה – גם במדינות ערב

העולם הערבי מראה סימנים של התקדמות תודעתית בכל הנוגע לאיסור הפלילי והעונשים הקשים נגד צרכני מריחואנה וחשיש. בראש הקמפיינים הציבוריים צעירי לבנון ותוניסיה, מהמדינות האיסלאמיות הליברליות יותר יחסית. צפו בסרטונים.

לפני חמש שנים נתנו הצצה קטנה לקמפיין הלגליזציה של פעילי דור האינטרנט בתוניסיה, שבהשראת “האביב הערבי” ובמקביל למחאה החברתית בישראל שהובילה את קמפיין האי הפללה גם כאן, העיזו אז לפרסם קריאה פומבית ראשונה מסוגה בנושא זה במדינות ערב.

לפני כשבועיים דיווח רועי קייס כתב ‘וואינט’ כי לקמפיין של צעירי תוניסיה הצטרף לא אחר מאשר נשיא תוניסיה בן ה-90, ולצדו גם ראש הממשלה. “לא למאסר” הוא שמו של הקמפיין שמתנהל בימים אלו במדינה וקורא לביטול חוק בן 25 שנה המחייב שופטים להטיל מאסר בפועל על צרכני מריחואנה.

“התחייבתי להגיש הצעת חוק, שלפיה אם צעיר מעשן פעם אחת – הוא לא ייענש,” אמר הנשיא והבטיח כי העונש יכלול נזיפה או קנס אבל לא מאסר בפועל. “אם הוא ייכנס לכלא, העתיד שלו הלך.” ראש הממשלה הצהיר: “מדוע להכניס לכלא? צריך להחמיר את הענישה נגד סוחרי הסמים”.

אז רוח הקמפיין לאי הפללה ממשיכה להתפשט גם במדינות ערב, ו”אך טבעי וברור שיגיע קודם כל לביירות, לבנון,” אומר צביקה יחזקאלי שדיווח על הנושא בתכנית ‘הצינור’ אמש (ב’) בערוץ 10.

באיסלאם, בו האלכוהול אסור, אין כל אזכור לאיסור על שימוש בחשיש והעניין נחשב לנפוץ למדי בחברה למרות שלא חוקי. בשטחים נרחבים אף כעיסוק המממן כפרים ושבטים שלמים.

“זה יכול לקרות רק בלבנון כי כאלו סמים נחשבים לחתרניים במדינות אחרות, או בשטחים, אבל בלבנון הליברלית זה אפשרי,” מסביר יחזקאלי ומציג קטע וידאו מהקמפיין החדש בו נראים לבנונים טוענים שקנאביס עדיף על אלכוהול.

“יש מלחמות, קיצוניות דתית, עוני, זיהום,” אומר הקריין בסרטון שהופק במסגרת הקמפיין לאי הפללה שם. “דווקא החשיש מציק לכם? מה עם האלכוהול, בכל שנה מתים 37 אלף איש מאלכוהול. כמה אנשים מתו מחשיש? אף לא אחד.”

בשאלון רחוב שערך בביירות הבירה הוא שאל את העוברים ושבים מה דעתם על חשיש, כולם כאחד הביעו תמיכה ברעיון וטענו שאלכוהול מסוכן הרבה יותר: “חשיש גורם למעשן לצחוק, אין לו חסרונות, מדובר בתרופה,” אלו ההסברים העיקריים שניתנו.

מנגד סיפר יחזקאלי על ההתנגדות הנוקשה של דאע”ש לקנאביס, שם מעדיפים את הסם הממריץ שלהם ‘קפטגון‘, ומציג קטע מתוך שריפת מריחואנה פומבית שפורסמה לפני כשנתיים.

ראו גם:
עובדות מעניינות על קנאביס באיראן
בין שאכטה לסאטלה: ערבית בסלנג הקנאביס

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר