הארכיון הסודי נחשף: כך תכננו חברות הטבק להשתלט על תעשיית הקנאביס

מסמכים סודיים שהיו קבורים עמוק בארכיון חושפים לראשונה כיצד קיוו ותכננו חברות הטבק הגדולות להשתלט על שוק הקנאביס החוקי – עוד במהלך שנות ה-70 של המאה הקודמת.

מסמכים סודיים שהיו קבורים עמוק בארכיון, נחשפים לראשונה ומגלים כי כבר לפני 4 עשורים, במהלך שנות ה-70, היו חברות הטבק עסוקות בבניית תוכנית לכניסה לשוק המריחואנה, וזאת על אף מדיניות האנטי-סמים החמורה שהנהיג הנשיא האמריקאי דאז ריצ’רד ניקסון. ללא קשר למדיניות הממשל, באותה התקופה היה גל תמיכה יוצא דופן בנושא המריחואנה, בערך כמו זה המתקיים בימים אלו, וחברות הטבק הבינו שהן עומדות על פרשת דרכים בין חזון אחרית הימים לבין אפשרות כלכלית עצומה.

לאחרונה נפתחו ארכיונים של מעל 80 מיליון מסמכים השייכים לחברות הטבק, אשר היו שמורים באוניברסיטת קליפורניה. מסמכים אלו, הנחשפים עתה לראשונה, שופכים אור על מה שהתרחש בתוך התעשייה באותה העת. מתוך הממצאים עולה כי חברות הטבק הבינו שהדרך היחידה בה הקנאביס החוקי לא יהרוס אותן, היא אם הן יהיו אלו שימכרו אותו. המחקרים המופיעים במסמכים אומתו ופורסמו בירחון הבריאות Milbank Quarterly.

ממזכר פנימי שנמצא בארכיון של חברת פיליפ-מוריס, אחת מיצרניות הסיגריות הגדולות בעולם, עולה כי היתה דרישה מצד בכירי החברה להתחיל לערוך מחקרים בתחום הקנאביס. מנסח המזכר סיכם את הנושא במילים “אנחנו עוסקים בהרגעת אנשים מתוחים, ובמציאת פתרון לאנשים משועממים או מדוכאים. האיום היחידי על עסקינו הוא שהחברה תמצא תחליף שימלא צרכים אלו”.

חברות הטבק

בהמשך למזכר הגישה החברה בקשה לממשל בארה”ב לקבלת דוגמית מריחואנה לצורכי מחקר והבטיחה לממן בעצמה את המחקר כולו ולשתף את הממשל בתוצאותיו – בתנאי שמעורבותה של החברה תישמר בסוד. מילטון ג’וף, מי שהיה ראש מחלקת המדע בתחום הסמים של הממשל השיב לחברה התחייבות לאספקת “קנאביס באיכות גבוהה”.

גם זה בטח יעניין אותך

מסמך אחר שנמצא בארכיון של חברת טבק גדולה נוספת בשם בריטיש אמריקן טבקו מעיד כי היועץ המדעי הראשי לחברה החל לנסח תוכניות לייצור סיגריות טבק ומריחואנה. במסמך נכתב כי “המריחואנה היא בסך הכל הרחבה טבעית של הרגלי העישון של הציבור. האתגר העומד בפנינו הוא ללמוד כיצב לייצר סיגריות רגילות המכילות כמות ידועה ומדוייקת של מריחואנה.” ברור כי חברות הטבק הבינו בדיוק עם מה יש להן עסק, והחלו להיערך באופן רציני מאד לקראת השוק הירוק החדש.

רונלד רייגן
רונלד רייגן

החגיגה של כולם נהרסה בתחילת שנות ה-80 בשל מדיניות הסמים הקיצונית שהנהיג הנשיא החדש רונלד רייגן, שגרמה לדחיית כל התכניות ללגליזציה ואפילו לאי-הפללה. בעקבות שינוי הכיוון מיהרו חברות הטבק לחזור בהן מהתכנית.

לפני כשנתיים, בטרם נכנסו לתוקפם חוקי הלגליזציה בקולורדו, עלו השערות בנוגע לשאלה האם חברות הטבק תיכנסנה לשוק, אך הן כולן הכחישו. בהודעה לתקשורת שנמסרה על ידי חברת “בריטיש אמריקן טבקו” נאמר כי “שנות השבעים היו לפני המון זמן, היום אין לחברות הטבק כל כוונה להיכנס לשוק המריחואנה”. ביל פלפס, דובר חברת הטבק הגדולה בארה”ב ‘פיליפ מוריס‘, יצרנית “מרלבורו”, אמר: “המדיניות שלנו קובעת שאנו לא מגיבים להשערות בנוגע לתכניות עסקיות עתידיות. חברות הטבק תמשכנה לעסוק בייצור ושיווק מוצרי טבק.” בריאן האטשל, דובר חברת הטבק השנייה בגודלה בארה”ב ‘ריינולדס אמריקן‘, יצרנית “קאמל”, “פאל-מאל” ועוד, היה פחות מסתורי: “לחברת ‘ריינולדס אמריקן’ אין תכניות לייצר או לשווק מוצרי קנאביס באף אחת מהמדינות המדוברות (וושינגטון וקולורדו),” אמר. “זה לא חלק מהאסטרטגיה שלנו.”

קשה לקחת את דבריהם של נציגי החברות הללו ברצינות, שכן אחד הממצאים שגילו החוקרים של ירחון הבריאות בארכיון, הוא כי גם בסיבוב הקודם מסרו חברות הטבק הודעות כוזבות לתקשורת, בזמן שבסתר הן תכננו להשתלט על השוק הירוק.

ייתכן שדווקא בגל הירוק הנוכחי יהפכו חברות הטבק מאויבות לתומכות וירימו את הכפפה בנושא הקנאביס, אך עד שהן תיכנסנה לשוק, חברה עצמאית כבר החלה בייצור ושיווק של סיגריות מריחואנה תחת המותג ‘קרנפורדס’. “כל הסיגריות שלנו מגולגלות על ידי מכונה אוטומטית ואנו גאים להיות מותג סיגריות הקנאביס הראשון בעולם,” אמר כריס קונורס, בעלי החברה, וסיפר כי החבילות “נחטפות מהמדפים” בקולורדו.

ראו גם: קנאביס לגמילה מסיגריות וניקוטין

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר