האקונומיסט מסביר: ההבדל בין לגליזציה לדה-קרימינליזציה

המגזין היוקרתי ‘האקונומיסט’ מסביר בכתבה חדשה על ההבדלים הבסיסיים בין לגליזציה של קנאביס (הסדרה בחוק) לבין דה קרימינליזציה של קנאביס (אי הפללת הצרכנים). “הבעיה עם דה קרימינליזציה היא שמדיניות זו לא עושה דבר כדי לפגוע במונופול שמחזיקות משפחות הפשע על תעשיית המיליארדים של הסחר בסמים”.

עבור אלו שלא קראו את כתבתה של שירן גונן על ההבדלים בין לגליזציה, דה-קרימינליזציה וקנאביס רפואי, תרגמנו את הכתבה שפורסמה השבוע במגזין המוערך ‘האקונומיסט‘, בה מוסבר בפשטות מהי לגליזציה, מהי דה קרימינזליציה, מה הקשר ביניהם ומה עדיף בעצם.

האקונומיסט
האקונומיסט

ההבדלים בין לגליזציה לדה קרימינליזציה

המלחמה בקנאביס נראית כאילו היא נשרפת אט אט. ב-12 ביוני הודיעה ג’מייקה כי בכוונתה לאשר חוק לאי הפללת צרכני הקנאביס (דה קרימינליזציה) המחזיקים כמויות קטנות של מריחואנה לשימוש עצמי (עד 57 גרם). מדינות אחרות, כולל מקסיקו ופורטוגל, כבר עשו את הצעד הזה, ומדינות רבות אחרות שוקלות אותו בימים אלו ממש.

בשבוע שעבר נערכה במערב אפריקה וועדה שעסקה בנושא הסמים ואורגנה על ידי ‘קרן קופי אנאן‘, אשר קראה לשינוי המדיניות והפסקת הפללת עבירות סמים קלות. במקביל פועלות רשויות בכל רחבי העולם – בינתיים בעיקר באורוגוואי, וושינגטון וקולורדו – לקידום גישה מעט אחרת, במסגרתה במקום אי הפללה (דה קרימינליזציה) הונהגה לגליזציה מלאה של קנאביס.

רבים משתמשים במושגים ‘לגליזציה’ ו’דה-קרימינליזציה’ באופן שגוי. אז מה ההבדל בין השניים?

עסקי הסמים הבלתי חוקיים גורמים לנזק בשני מישורים. ראשית, הסמים עצמם גורמים לנזק פיזי לפחות לחלק מהאנשים הצורכים אותם, ובעיקר במדינות העשירות, אך לאחרונה גם בשווקים חדשים (ברזיל היא היום הצרכנית הגדולה בעולם של קראק-קוקאין לדוגמה). שנית, הסחר עצמו מעשיר את כנופיות הפשע, אשר מציפות שחיתות ורצח מסידני, אוסטרליה, ועד לסאו פאולו בברזיל.

במשך שנים רבות כמעט כל ממשלות העולם הניחו שהדרך הטובה ביותר להפחית את שני הנזקים הנ”ל היא להטיל עונשים קשים על אלו שקנו ו/או מכרו את הסמים. אבל לאחר מספר עשורים שחלפו בינתיים בגישה זו, עם מעט מאוד הצלחות, חלקן פונות כעת לטקטיקות אחרות.

דה קרימינליזציה (אי הפללה) אין משמעותה שאנשים יכולים להשתמש בסמים באופן חופשי וללא ענישה. מדיניות זאת קובעת כי החזקת כמויות קטנות של סמים לא ייחשבו עוד לעבירה הטומנת בחובה רישום פלילי ועונשי מאסר בפועל. ג’מייקה הציעה כאמור שאנשים שייתפסו עם עד 57 גרם קנאביס יקבלו קנס, אך לא ייעצרו ולא יזומנו לבית המשפט. בפורטוגל יכולים משתמשי הסמים להיות מזומנים לשיעורים, הדרכות ופעילויות שיקום שיעזרו להם לחזור לחיים תקינים. אלו שנתפסים עם קנאביס באיטליה ייתכן ויאבדו את רשיון הנהיגה שלהם, אך לא ייאלצו להחזיק תיק פלילי במשך שנים.

מנגד, לגליזציה משמעותה שהצרכנים לא עומדים בפני עונשים בכלל (אלא אם כן, לדוגמה, הם מעשנים במקום ציבורי). יתרה מכך, המשמעות היא שהאספקה של החומרים, השינוע שלהם והמכירה, הם כולם חוקיים. בג’מייקה מכירת קנאביס עדיין נחשבת לעבירה פלילית, בעוד שבקולורדו היא חוקית ומחוייבת בתשלום מיסים למדינה.

דה קרימינליזציה עשויה להיות יעילה כצעד ראשון בדרך לגישה שפויה יותר לשימוש בסמים. למשטרת ג’מייקה יש מספיק בעיות של רציחות במדינה כך שהיא יכולה לעסוק בדברים חשובים יותר מלעצור אנשים שנהנים להתמסטל קצת. בכל מקרה, שליחה של צרכני סמים לכלא היא בדרך כלל בזבוז יקר של זמן.

הבעיה עם דה קרימינליזציה היא שמדיניות זו לא עושה דבר כדי לפגוע במונופול שמחזיקות משפחות הפשע על תעשיית המיליארדים של הסחר בסמים. הקוקאין, שבפורטוגל אינו מהווה עבירה פלילית, עדיין מגיע מקולומביה, שם כנופיות הפשע כורתות לאנשים את הידיים. רק לגליזציה לוקחת את העסק מידיה של המאפיה. תכניותיה של ג’מייקה לדה קרימינליזציה של גאנג’ה הן כמובן חדשות טובות עבור אלו המעשנים מריחואנה להנאתם, אבל אם מהלך זה לא יוביל בסופו של דבר ללגליזציה מלאה, ישנה סכנה שמדובר גם בחדשות טובות לפושעים האלימים שמוכרים אותה.

ראו גם: האקונומיסט בחר: אורוגוואי – מדינת השנה
ראו גם: ותודה למלחמה בסמים: כך נראה ביתו של סוחר סמים מקסיקני
ראו עוד: כמה שווה לגליזציה בישראל?

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר