האם מריחואנה ממכרת?

האם מריחואנה ממכרת?

התמכרות למריחואנה וחשיש היא אחת הדאגות הרציניות של מי שלא מכיר את העובדות בנוגע לקנאביס. השאלה האם מריחואנה וחשיש הם חומרים ממכרים היא שאלה לא פשוטה שכן תשובה רצינית צריכה להתבסס קודם על השאלה – מהי התמכרות?

מהי התמכרות?

לפי וויקיפדיה, “התמכרות מתאפיינת בהתנהגות כפייתית שנועדה להשיג את אותו גירוי, אשר ממשיכה גם כאשר היא מובילה להשלכות שליליות ובאה על חשבונם של צרכים חשובים אחרים”.

ע”פ הגדרה זו, כ-10% בערך מאלו שצורכים מריחואנה וחשיש באופן יומיומי וקבוע יפתחו סוג של התמכרות לחומר על אף שההשלכות השליליות הנובעות מהפסקה בצריכת קנאביס הינן פחותות בהרבה מאלו של סמים קשים כגון הרואין, קוקאין, אלכוהול, סיגריות ותרופות מרשם.

קפה מסוכן יותר ממריחואנה

ראוי לציין גם שמריחואנה לא יכולה להביא למצב של “מנת יתר”. צריכה מאסיבית של קנאביס עלולה להוביל להירדמות, צחוק מתגלגל ותיאבון מוגבר במקרה הטוב וייתכן שלחרדה מסויימת במקרה הפחות טוב (את החרדה יש המקשרים לעובדה שהמריחואנה אינה חוקית וכן שבמשך שנים רבות נמשכת התעמולה אשר מפחידה את מי שחושב לנסות ולצרוך מריחואנה בפעם הראשונה).
הרואין, קוקאין, אלכוהול וסיגריות, כמו גם תרופות מרשם – כולם עלולים להסתיים בנזקים תמידיים ואף מוות במקרה של מנת יתר.

האם מריחואנה ממכרת?

התפיסה המקובלת בציבור בנוגע להתמכרות היא מה שמכונה “קריז” אשר נפוץ בקרב צרכני הרואין אשר בהפסקת הצריכה חווים בחילות, הזעות, צמרמורות, הקאות ורעידות. אלו אופייניים למכורים להרואין אשר מכונים גם “ג’אנקיז” (Gunkie).
מאחר ולמריחואנה אין השפעות מסוג זה, נהוג להכליל את המריחואנה במסגרת ההתמכרות הפסיכולוגית ולא זו הפיזית.

גם זה בטח יעניין אותך

חשוב לציין שמבחינה סטטיסטית של הנתונים והעובדות בשטח – מריחואנה היא ה”סם” הנפוץ ביותר בעולם בקרב אזרחים נורמטיביים לחלוטין וכן נמצאת בשימוש קבוע בקרב אלפי מטופלים בעלי רשיון לצריכת קנאביס רפואי בכל העולם.
אם מריחואנה היתה ממכרת, היינו רואים בכל יום אנשים בקריז מסתובבים ברחובות. מאחר וזהו איננו המצב, המסקנה היא ברורה.

מכורים לפייסבוק

אנחנו כולנו הרי “מכורים” לגלידה, סוכר, קפה, “האח הגדול”, פייסבוק. (לאחרונה הוכח שנהיגה תוך כתיבה בפייסבוק בסמארטפון מסוכנת יותר מנהיגה תחת אלכוהול וכן שגלידה ממכרת ממש כמו קוקאין).

מעבר לזה, “התמכרות” יכולה אולי גם להיות חיובית? אם אני מתמכר לפעילות גופנית? זה טוב או רע?

מחקרים מוכיחים

ההתייחסות הרצינית ביותר לשאלה האם מריחואנה ממכרת ניתנה בספר שנכתב ופורסם בשנת 2008 ע”י פרופסור לסלי אייברסון מאוניברסיטת קיימברידג’ באנגליה. בספר מפרט פרופסור אייברסון מחקר בינלאומי שנערך במשך מספר עשורים וכלל בחינה במעבדות וכן הפצת סקרים ושאלונים בנושא. לפי תוצאות המחקר, בין 10 ל-30 אחוזים מאלו שצורכים מריחואנה ו/או חשיש באופן קבוע, עלולים לפתח הרגל מסויים ורק 9% יסבלו ממה שמוגדר כ”התמכרות”.

מרבית האנשים שצורכים קנאביס, אינם עושים זאת באופן קבוע ויומיומי ולעולם לא יתמכרו לקנאביס. בנוסף – ובשונה משאר חומרים – תופעות הלוואי המתלוות להפסקת עישון מריחואנה הינן מזעריות וכוללות דכאון זמני קל ובעיות בהירדמות ושינה רציפה. יש המדווחים על חלומות רעים אשר הופיעו לאחר הפסקת צריכת מריחואנה באופן יומיומי.

בהשוואה לחומרים אחרים, מריחואנה אינה ממכרת. מחקרים מראים שמעל ל-32% ממעשני סיגריות יהפכו למכורים כבדים, 23% מהמשתמשים בהרואין יפתחו התמכרות, 17% ממשתמשי הקוקאין ו-15% מהמשתמשים באלכוהול. כמו-כן, סיגריות, הרואין, קוקאין ואלכוהול – כולם חומרים מזיקים, מסוכנים וממכרים וזאת בניגוד לקנאביס אשר איננו מזיק וה”גמילה” ממנו קלה הרבה יותר.

שוקולד, גבינה, בשר וסוכר – התמכרויות פיזיות מסוכנות?

הסכנות בצריכת אלכוהול - סיגריות - קנאביס

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר