האם מריחואנה מובילה לשימוש בסמים קשים (סם שער / סם מעבר)?

על אף מחקרים רבים שכבר הוכיחו מעל לכל ספק כי מריחואנה אינה מהווה “סם שער” לשימוש בסמים קשים יותר, זהו עדיין אחד המיתוסים הנפוצים ביותר בקרב חלקים באוכלוסיה אשר אינם מודעים ומכירים את הנתונים. בפוסט זה אנסה לפרט מנסיוני האישי כמי שצורך מריחואנה וחשיש כבר מעל ל-30 שנה.

מאת: דניאל ארז

מריחואנה היא סם מעבר?
זה ש”מעבירים”, לא אומר שזה “סם מעבר”

אין חכם כבעל נסיון

אחד הטיעונים הבולטים אותם אני שומע מצד המתנגדים לקנאביס – ובמיוחד מצד פוליטיקאים – הוא הטיעון כי שימוש בקנאביס (מריחואנה או חשיש), מוביל בהמשך לשימוש בסמים קשים יותר כגון קוקאין והרואין. חבל רק שהטיעון הזה חסר כל ביסוס מדעי ואינו הגיוני בשום צורה…

מנסיוני האישי אני יכול לומר שזה פשוט לא נכון. אני מעשן מריחואנה כבר מעל ל-30 שנה, ומעולם לא היה לי שום חשק לנסות סם אחר. גם בסקר קטן שעשיתי בקרב חבריי המעשנים, המסקנה הברורה (אמנם לא מדעית אבל עדיין…) היתה שאין שום קשר בין צריכת קנאביס למעבר לשימוש בסמים אחרים קשים או חזקים יותר. במהלך שנות ה-60 העליזות, אשתי ניסתה כל סם שניתן להעלות על הדעת לפני שניסתה מריחואנה ורבים מחבריי מעולם לא ניסו שום דבר אחר מלבד חשיש.

חשוב גם לציין שהיום, לאחר שכבר אלפים בישראל מטופלים בקנאביס רפואי, ניתן לבדוק את הסטטיסטיקה בשטח ולבחון כמה מאותם אלפי מעשנים קבועים, עברו לשימוש בסמים קשים יותר.

גם מחקרים מוכיחים

עם זאת, מאחר ונסיוני האישי איננו מספיק כדי לקבוע נחרצות האם שימוש במריחואנה מוביל לשימוש בסמים קשים, ערכתי מחקר קצר על בסיס נתונים מדעיים. המסקנות לא הפתיעו אותי – אין שום בסיס מדעי למיתוס לפיו שימוש במריחואנה או חשיש מוביל לשימוש בסמים אחרים.

בסקר שערכה ד”ר פטרישיה מורגן מאוניברסיטת קליפורניה, נמצא כי מספר רב של צרכני מריחואנה בהוואי עברו לשימוש במת’אמפטמין בעקבות החרפת המלחמה בשימוש בקנאביס. תופעה דומה התרחשה בעקבות פשיטה של ה-DEA על קמפוס בקליפורניה בחיפוש אחר מריחואנה, אשר הובילה לעלייה בצריכת קוקאין באזור. שני אירועים אלו מראים כי דווקא חוסר השימוש במריחואנה הוא שמגביר את השימוש בסמים אחרים.

במחקר נרחב שנערך בשנת 1999 ע”י המכון הרפואי הראשי בארה”ב, נמצא כי מריחואנה אינה מובילה לשימוש בסמים אחרים.
החוקרים סיכמו: “התבניות של שימוש בסמים במהלך המעבר מגיל ההתבגרות לגיל הבגרות הן נורמליות לחלוטין. מאחר וקנאביס הוא הסם הנפוץ ביותר, הוא גם הראשון בו משתמשים אלו המחפשים שינוי תודעתי או נסיון ל’משהו אחר’. לא מפתיע גם שע”פ המחקר, רוב מוחלט מאלו המשתמשים בסמי הזיה שונים, התנסו עם אלכוהול וניקוטין לפני שניסו מריחואנה ולרוב לפני הגיל המותר.”

בשנת 2006 פרסמה אוניברסיטת פיטסבורג מחקר אשר נערך על קבוצת אנשים ומסכם 12 שנות מעקב – מגיל ההתבגרות ועד לגיל בגרות.
החוקרים מצאו כי לא רק שהמיתוס לפיו קנאביס מהווה “סם שער” או “סם מעבר” לסמים קשים הוא אינו נכון, אלא שהוא מזיק במיוחד לנסיונות המלחמה בשימוש בסמים: “ההתמקדות של רשויות האכיפה בסמים עצמם במקום בעניינים אחרים הקובעים את התנהגותו של אדם בחברה, פוגעת בסופו של יום ברעיון המניעה. בכדי להשיג את התוצאות הרצויות – הפחתת השימוש בסמים קשים – עלינו להתמקד בשיפור החינוך ובלימוד הורים כיצד עליהם לגדל את ילדיהם”, סיכם ד”ר טארטר, מנהל המחקר.

לסיכום

אני מאמין שמעבר להוכחות המדעיות והמחקרים, ההוכחה הבולטת ביותר לכך שמריחואנה היא איננה סם שער או סם מעבר לסמים אחרים, היא העובדה שרוב מוחלט של צרכני הקנאביס, כולל אני עצמי, לא משתמשים בסמים אחרים מלבד מריחואנה או חשיש. אך כדי לבסס עוד יותר את הטענה, ניתן לקרוא את הדברים שפרסמה הנהלת המשרד לבריאות הנפש האמריקאית: “יותר מ-100 מיליון אמריקנים ניסו שימוש במריחואנה במהלך חייהם. 14.4 מיליון מתוכם – בחודש האחרון. אף על פי כן, ישנם רק קצת מעל ל-2 מיליון צרכני קוקאין (בחודש האחרון) וכ-153,000 ניסו הרואין בחודש האחרון.”

אם מריחואנה אכן היתה מובילה לשימוש בסמים קשים, היינו רואים מספרים גדולים משמעותית של משתמשי קוקאין והרואין.

לסיכום, אני חושב שהסיבות לכך שאדם מתמכר לסמים קשים הן מגוונות ושונות מאדם לאדם, ולרוב נובעות מתסביכים פיזיים, רגשיים ו/או סביבתיים. אך אין שום קשר בין שימוש במריחואנה למעבר לסמים קשים.

קיראו עוד: “גראס הוא לא סם מעבר. כאילו שלא ידענו…” מתוך MAKO.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר