האם לוחמי ‘צוק איתן’ יקבלו קנאביס רפואי?

חוויות קשות תלוונה כפי הנראה רבות את חלק מלוחמי צה”ל שהשתתפו במבצע ‘צוק איתן’, אך למרות מחקרים שמצאו כי טיפול בקנאביס בסמוך לאירוע הטראומתי הינו יעיל ביותר להקלה על תסמונת פוסט טראומטית, החיילים ייאלצו להמתין 3 שנים לפחות עד שיוכלו לקבל את הטיפול בקנאביס רפואי. הפסיכיאטר ד”ר אהרון פלשמן זועם על החלטת המשרד – וכותב על זה.

מחקרים שנערכו במהלך השנים האחרונות, בין השאר גם כאן בישראל, מצאו שקנאביס הוא כפי הנראה הטיפול היעיל ביותר להתמודדות עם תסמונת פוסט טראומטית (PTSD). יתרה מכך נמצא כי ככל שהטיפול בקנאביס נעשה קרוב יותר לאירוע הטראומתי, כך יעילותו גדולה יותר.

לדוגמה, במחקר ישראלי שפורסם לפני כשנתיים נמצא כי שימוש במריחואנה לאחר אירוע טראומתי מונע התפתחות של תסמינים פוסט-טראומתיים. “הממצאים מעידים על כך שישנו ‘חלון זמנים’, שרק במהלכו מתן המריחואנה אפקטיבי,” הסבירה אז עורכת המחקר ד”ר אירית עקירב.

ראו: מריחואנה לטיפול בפוסט טראומה
ראו: 75% פחות פוסט טראומה לאחר שימוש בקנאביס

על אף האמור, ובמקום למהר ולטפל בפגועים מיד לאחר הטראומה, החליט משרד הבריאות לאשר שימוש בקנאביס לסובלים מפוסט טראומה רק בתנאי שיעמדו בהגבלות דרקוניות ובלתי אפשריות כגון וותק של 3 שנים לפחות של טיפול בתרופות קונבנציונאליות, 30% נכות נפשית מביטוח לאומי ועוד.

כלומר, הקנאביס יעיל ביותר כטיפול בפוסט טראומה – בעיקר במועד הקרוב ככל הניתן לאירוע הטראומתי עצמו. מה שמשרד הבריאות קבע כאמור מונע למעשה את הטיפול המיידי – והיעיל יותר – ומכריח את הנפגעים לעבור טיפול קודם בכדורים ותרופות מרשם ממכרות לפני כל טיפול בצמח הקנאביס.

קנאביס לפוסט טראומה, אבל…

לוחמי צה”ל שהשתתפו ומשתתפים ברגעים אלו בלחימה במבצע ‘צוק איתן‘ וחווים אירועים טראומתיים במיוחד, ייאלצו אם כן להמתין 3 שנים לפחות עד שיוכלו לנסות ולקבל את הטיפול הטבעי היעיל – עובדה שמרגיזה מאוד את ד”ר אהרון פלשמן, פסיכיאטר מומחה בעל 30 שנות נסיון בתחום.

אהרון פלשמן
ד”ר אהרון פלשמן

“אין צורך לומר שכל המגבלות הללו אינן מבוססות ראיות כלל ועיקר,” הוא מסביר. “הן נגזרות מהקישים מתוך ספרות מדעית לא ברורה שכמעט כל המימון שלה היא נגד קנאביס, כמובן, כדי ‘להגן’ עלינו – ולמנוע מהרופאים שלנו לפגוע בנו.”

“בימי לחימה והפגזות, לצערנו ייפגעו מספר מסוים של חיילים ואזרחים בתסמונת בתר-חבלתי (PTSD),” כתב ד”ר פלשמן בטור דעה שפירסם הבוקר (ד’). “היינו רוצים להאמין שהנפגעים הללו יזכו לטיפול מהיר ויעיל על מנת להחזיר אותם במהירות האפשרית למסלול של תפקוד נפשי תקין ורגוע, אבל עלי להודות, בלב כבד ומלא תסכול, כי הצפי לטיפול כזה הוא יהיה מנת חלקם של חלקם בלבד של הנפגעים. לחלק לא מבוטל מהנפגעים לפי הניסיון שלי, מחכה דרך חתחתים, חישוקים וביורוקרטיה אטומה.”

“נדפקת ב-PTSD? חכה, עכשיו המדינה תדפוק אותך”

“אם נפגעת במבצע ‘צוק איתן’, תכוון את השעון, תתחיל לעבור טיפולים עם תרופות, אל תיגע בקנאביס, ומה לעשות, תהיה כמו קפיץ מתוח,” הוא מוסיף. “אתה לא תישן, תתרגז על הסובבים אותך, אולי תתגרש או תאבד פרנסתך, תנסה לעבור טיפול פסיכולוגי למרות שאין לך סבלנות לזה, ותתפלל שמישהו יאתר את הטופס הסמוי במשך שלוש השנים הקרובות.”

“הדבר שלדעתי צריך לקומם את הנפגעים הוא שלא משנה מה חושב הפסיכיאטר שלך – נגיד שהוא אומר שבניסיון שלו יש מקום לאשר רישיון מיד, כדי לקצר את הנזקים המשניים מהסבל ב-PTSD , שהוא חושב שהטיפול הפסיכולוגי יחכה בתור, שהתרופות לא יועילו כמו הקנאביס, זה לא משנה. מישהו (שמו ד”ר בועז לב, סמנכ”ל משרד הבריאות, החתום על התקנה ואחראי לה) יודע יותר טוב מהרופא שלך והוא מחליט בשבילך מה טוב לך. כמובן שאינו מטפל בך ואינו לוקח אחריות על הנזק שנגרם כאשר אתה עובר טיפולים שאינם מתאימים לך. אבל הוא קובע את טיפולך, ולא הרופא שלך. אין למצב זה אח ורע בעולם הרפואי, חוץ מאשר בהחלטות שהן כלכליות לגבי מימון טיפולים מסוימים בסל התרופות או בקופות. אז השיקול פה כלכלי? למי?”

צפו: ד”ר אהרון פלשמן על פוסט טראומה וקנאביס רפואי

ראו: חשיש תמורת קסאם: המלחמה בקנאביס מממנת את החמאס
ראו: ממשלת ישראל: תמות ולא תקבל קנאביס
צפו: לוחם צה”ל סובל מפוסט טראומה ולא מקבל קנאביס רפואי

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר