מפעל הקנאפיס: האם לגליזציה היא הפתרון למשבר הנכים?

הנכים בישראל זכאים לקצבה ששווה פחות ממחצית שכר מינימום ודרישותיהם להעלותה באופן משמעותי לא צולחות. “אין מספיק כסף,” אומרים בממשלה, אבל מה אם יימצא מקור כלכלי עצום שיוכל לעזור? למה לא לפתוח את ‘מפעל הקנא-פיס’?

מאת: שירן גונן

בימים אלו מתחולל בישראל אחד ממאבקי הנכים העוצמתיים ביותר שנראו בישראל, בודאי בשנים האחרונות. חסימות כבישים ראשיים, כולל הגישה לנתב”ג, הפגנות שבועיות וקמפיינים באינטרנט – כל אלו הם רק חלק ממה שהנכים מתייחסים אליו כמאבק על החיים ממש.

המצב הוא די מורכב, אך בפשטות ניתן לומר שהנכים בישראל, המקבלים קצבה חודשית נמוכה למדי בגובה פחות מחצי שכר מינימום, דורשים מהמדינה להשוות את סך הקצבה הזו לשווי שכר המינימום המלא בישראל, העומד על 5,000 ש”ח בחודש.

חצי בן אדם

מתוך סך כל הזכאים לקצבת נכות, 230 אלף אזרחים, 80% מהם מקבלים 2,343 ש”ח בחודש (בעלי נכות חמורה), בעוד 20% הנותרים, אלו עם אחוזי נכות נמוכים יותר, מקבלים עד 1,733 ש”ח בחודש בלבד.

מאחר וגם הסכום הגבוה מבין שני הסכומים הנ”ל אינו מגיע אפילו למחצית משכר המינימום, בהחלט אפשר להבין את מצוקתם של הנכים ולתמוך במאבקם להכרה ציבורית בטענה ש”נכה הוא לא חצי בן אדם”, כשמו של דף הפייסבוק שמוביל את מאבקם.

ואכן, גם בכנסת, בממשלה, בציבור וכמובן בקרב הנכים עצמם – ישנה הסכמה מלאה לגבי הצורך בהעלאה כלשהי של הקצבה – כזו או אחרת, ללמעלה ממחצית שכר המינימום. אבל לאחר שהוסכם שנדרשת העלאה, השאלה העומדת כעת על הפרק היא מה יהיה גובה התוספת אותה יקבלו הנכים לקצבה החודשית.

אין מספיק כסף

בעוד הנכים דורשים כאמור השוואה לשכר המינימום, ‘ועדת שמחון’, שמונתה על ידי ראש הממשלה לבדוק את הנושא ובראשה עומד הכלכלן פרופ’ אבי שמחון, ממליצה להעלות את הסכום ב-900 ש”ח בלבד – עד לגובה של 3,200 שקלים בחודש.

הפערים בין הדרישה להמלצות הועדה נובעים כמובן ממחסור בכסף ותקציבים פנויים: “זה לא שיש אינסוף כסף ומישהו מתוך רצון רע לא נותן את זה,” מסביר שמחון. “אנחנו נותנים לבריאות, נותנים לחינוך, חייבים לתת לביטחון – אז אין מספיק כסף.”

כלומר הסיבה לכך שלא ניתן למלא אחר דרישות הנכים במלואן היא שכל סכום כסף שיתווסף להם, יילקח בהכרח ממקורות אחרים, שהם כנראה, לגישת קובעי המדיניות, לא פחות חשובים.

אך מה אם נמצא איפשהו מקור אחר שלא משתתף היום בעוגת הכלכלה הישראלית וממנו אפשר לשאוב תקציבים? מיד נגיע לכך, אבל לפני כן חשוב להבין מהו אותו סכום כסף שנדרש עבור השוואת קצבת הנכות לשכר המינימום.

כמה כסף צריך?

קשה להעריך את הסכום הכולל הנדרש כדי שהנכים יקבלו קצבה חודשית קבועה של 5,000 ש”ח כפי שהם דורשים, אך הוא בודאי איפשהו בין ההערכה של ח”כ אילן גילאון המבוססת על נתוני ביטוח לאומי (7 מיליארד ש”ח בשנה) לבין זו של הכלכלן פרופ’ ירון זליכה המבוססת על ניתוח שערך בעצמו (15 מיליארד ש”ח בשנה).

ועדת שמחון מעריכה את שווי תוספת התקציב הנדרש מבחינתה (3,200 ש”ח) בכ-4 מיליארד ש”ח בשנה, כלומר שכדי להגיע לקצבה בגובה שכר מינימום נדרשים עוד 3 מיליארד ש”ח בשנה (לפי גילאון) או עוד 11 מיליארד ש”ח (לפי זליכה).

והנה, במקרה, ישנו דווקא מקור כלכלי לא קטן ושוקק למדי, שכלל לא נלקח בחשבון ויכול להיות (לפחות חלק מ)הפתרון – הסדרת שוק הקנאביס הבלתי חוקי.

מקור כלכלי חדש

על פי מחקר שערך בשנת 2013 מכון ירושלים לחקר שווקים לבקשת מגזין קנאביס, הסדרה של שוק הקנאביס הישראלי באופן חוקי, מה שמכונה ‘לגליזציה’, שווה למדינה לפחות 1.6 מיליארד ש”ח בשנה (מחיסכון בהוצאות ומרווחי מיסוי). נתון זה מבוסס על סקר רשמי שפורסם בשנת 2008 ולפיו מספר צרכני הקנאביס בישראל הוא 8.9%.

אבל סקר רשמי חדש יותר שערכה הרשות למלחמה בסמים, שפרטיו דלפו השנה לעיתונים, הראה שמספר צרכני הקנאביס בישראל זינק עד פי 3 ויותר. לפיכך מעריכים כלכלנים כעת כי שוויה של לגליזציה של קנאביס בישראל תגיע עד 5 מיליארד ש”ח בשנה ואף יותר.

סכום זה לבדו יכול בודאי לעזור במשהו למימון קצבאות הנכים, אך אם נוסיף לסכום זה את הרווחים האפשריים גם מייצוא קנאביס רפואי לחו”ל (מיסוי ומכירת ידע מקומי), המוערכים על פי ועדה ממשלתית בכ-1 עד 4 מיליארד ש”ח בשנה, אנחנו מגיעים לסכום שקרוב ל-10 מיליארד ש”ח בשנה.

10 מיליארד ש”ח שכאלה, יחד עם 4 מיליארד ש”ח שהמדינה כבר הסכימה להוסיף לתקציבי הנכים במסגרת ועדת שמחון, מביאים אותנו קרוב מאוד להערכתו הגבוהה ביותר של פרופ’ זליכה שעמדה כאמור על 15 מיליארד ש”ח בשנה.

וכך, תיאורטית כמובן ומבלי לקחת בחשבון גם את מקומות העבודה הרבים שייפתחו ויתרונות נוספים, יכולה לגליזציה והסדרה של שוק קנאביס חוקי, לכסות לפחות בחלקה את הוצאות הממשלה על עזרה לנכים.

מפעל הקנא-פיס

בקולורדו וב-7 המדינות הנוספות בארה”ב שכבר אישרו לגליזציה מלאה של קנאביס, אין תכנית לביטול הלגליזציה ולא מתכננים שם מאז להחזיר את המצב לקדמותו – וכנראה יש לזה סיבה. שם הגדירו מראש שהרווחים שהמדינה תקבל ממיסוי שוק הקנאביס החוקי החדש, יופנו לשיקום שכונות ובתי ספר, עזרה לנזקקים ונכים והקמת תכניות חינוך ומניעת התמכרויות בקרב אוכלוסיות חלשות.

ומה אנחנו נוכל לעשות עם הכסף הזה? עזרה לנכים ומשפחות במצוקה זו רק ההתחלה. תקציבים לבתי ספר, פיתוח תכניות חינוך והסברה, מניעה וטיפול בהתמכרויות לנפגעים, בקרת איכות, פירוק השוק השחור מעוגן כלכלי בולט שלו, הפסקת מימון של גורמי טרור, אלפי מקומות עבודה חדשים ועוד…

אם מפעל הפיס, ענף הימורים חוקי ופורה המתנהל כאילו לא מדובר באחד המסממים הממכרים ביותר, יכול לעשות את זה, אז מדוע לא מפעל הקנאביס?

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר