האם ישראל תייצא קנאביס רפואי לחו”ל?

מגדלי הקנאביס הרפואי בישראל פועלים לקבלת אישור מהמדינה לייצוא תוצרתם למדינות בחו”ל. במשרד הבריאות ובמשרד לבטחון פנים מתנגדים.

עוד סאגה בבלאגן שנקרא ‘קנאביס רפואי בישראל’ – יובל לנדשפט, מי שמונה לאחרונה לאחראי על תחום הקנאביס הרפואי בישראל במקומו של ד”ר יהודה ברוך, עורר את זעמו של מנכ”ל משרד הבריאות, פרופ’ רוני גמזו, כשנפגש עם נציגי ממשלת צ’כיה בבניין השגרירות בישראל לדיון בנושא ייצוא קנאביס רפואי מישראל לצ’כיה בניגוד להנחיות המשרד וללא הודעה מוקדמת.

קנאביס רפואי בצ'כיה
קנאביס רפואי בצ’כיה

בחודש נובמבר 2011 פורסם לראשונה כי בכוונתה של ממשלת צ’כיה לאשר חלוקת קנאביס רפואי לחולים בהתאם למתווה הישראלי. במהלך השנה סיכמו הרשויות בצ’כיה על ייבוא קנאביס רפואי מהולנד ובחודש דצמבר 2012 אושרה סופית התכנית לחלוקת קנאביס רפואי למטופלים באישור.

כעת מעוניינים גורמים בצ’כיה להמשיך את שיתוף הפעולה עם ישראל ולייבא קנאביס רפואי כחול לבן, אך במשרד הבריאות ובמשרד לבטחון פנים מתנגדים. בדיון וועדת ההיגוי הבין משרדית לנושא קנאביס רפואי שנערך ב-14.2.13 בראשותו של יובל לנדשפט, נקבע כי לא ייאושר ייצוא קנאביס רפואי לחו”ל וכי מכירת מוצרי מזון המכילים קנאביס למטופלים ברשיון תופסק החל מה-01.06.2013.

כיצד ייתכן שלנדשפט קבע פגישה בנושא ייצוא קנאביס שרק לפני חודש הורה לאסור ייצוא שכזה? גם במשרד הבריאות שואלים. “מדובר בהשתתפות נציג המשרד בפגישה שלא בסמכות ובניגוד למדיניות המנכ”ל והוראות הממשלה,” נכתב בהודעה לעיתונות מטעם משרד הבריאות שפורסמה הבוקר ב’ידיעות אחרונות’.

אירוע זה מצטרף לרשימה ארוכה של מקרים המציגים תמונת מצב עגומה בה נמצא תחום הקנאביס הרפואי בישראל וזאת על אף נסיונות להציגו כמוצלח במיוחד. מטופלי הקנאביס הרפואי בישראל ממשיכים להתלונן על קשיים בקבלת התרופה ותנאי הרשיון המגבילים בזמן שהמגדלים עסוקים בלחפש פרנסה בחו”ל, משרד הבריאות מסיר התוויות המתירות שימוש בקנאביס ומנכ”ל המשרד רוני גמזו עושה ככל שביכולתו כדי להפחית את כמות הזכאים לאישורים “על אף פגיעה אפשרית בבריאותם” לדבריו.

נראה שהתקווה היחידה לשינוי בתחום זה נמצאת כרגע בידיו של משה פייגלין שפירסם בשבוע שעבר את הצעת החוק החדשה שבכוונתו להגיש בקרוב ושתאפשר הנפקת רשיונות שימוש בקנאביס רפואי על ידי רופא משפחה או רופא מומחה.

רוני גמזו מתעלם מסבלם של חולים
רוני גמזו מתעלם מסבלם של חולים

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר