האם וכיצד כדאי לספר להורים שאתם מעשנים קנאביס

אחת השאלות הנפוצות ביותר בקרב צעירים הצורכים קנאביס היא האם וכיצד כדאי לספר להורים על ההרגל. שיחה פתוחה וכנה עם הוריכם היא דבר חשוב שיש לפתח ולשמר, אך לא תמיד כדאי לחשוף את הכל מיד. הנה כמה טיפים לקחת בחשבון לפני כן.

צריכת קנאביס, בעיקר על ידי צעירים, היא נושא שעדיין אינו מקובל בחברה – ולמרות העובדה שהיום חיים בישראל כמיליון צרכני קנאביס אקראיים – נושא זה נתפס עדיין כטאבו חברתי. אם גיליתם את הקנאביס בשלב מוקדם יחסית של חייכם, בו אתם עדיין תלויים בהוריכם ומתגוררים אצלם, מומלץ לשקול באופן חיובי לשתף איתם את התחביב החדש שלכם.

הרצון לספר להורים הוא טבעי - ובדרך כלל זו הבחירה הנכונה לעשות
הרצון לספר להורים הוא טבעי – ובדרך כלל זו הבחירה הנכונה לעשות

בהתלבטות הראשונית האם לספר או לא לספר, חשוב לזכור כי הרצון לחלוק עם אנשים הקרובים לליבנו את הדברים שמגדירים אותנו או אפילו סתם קורים לנו, הוא אך טבעי. סודות הם דבר כבד שמוביל לשקרים ושקרים מובילים ללחץ ולפגיעה במערכות יחסים, ולכן הרצון לספר להורים ולהפסיק להסתתר הוא דבר מתבקש ולגיטימי לחלוטין.

מצד שני, יש להתייחס לשיחה זו בצורה רצינית ביותר. בתקופת גיל ההתבגרות היחסים עם ההורים הם עניין רגיש בפני עצמו, ואם בוחרים לספר על נטייה או הרגל חריגים, רצוי ואף חשוב לעשות זאת בזהירות המתבקשת – גם אם מדובר בצעירים אחרי צבא.

לכן לפני שתרוצו לצעוק בבית “אמא אני מפיל ראשים!”, כדאי שתעצרו לרגע ותעשו הכנה מקדימה – סוף מעשה במחשבה תחילה. הערה חשובה: אם אתם מתחת לגיל 18, אולי עדיף להפסיק את צריכת הקנאביס, ולחזור אליה כתיחשבו לבגירים על פי חוק.

“אפקט הבום” – התחשבו בתגובה

לפני הכל, אל תשכחו שווידוי להורים על כך שאתם צורכים קנאביס הוא בחזקת “חדשות רעות” מבחינתם, או לפחות נושא נוסף לדאוג בגללו. התייחסו אל החדשות בתור “בום” שיש להנחית ברכות, ובחרו את הדרך הנכונה לגשת להוריכם על פי ההיכרות עם האופי שלהם. אתם מכירים את הוריכם הרבה יותר טוב ממה שאתם חושבים, ובעת הצורך את השיקול רק אתם תוכלו לעשות.

גם זה בטח יעניין אותך

האם זה בסדר שמרגישים לא בנוח לספר להורים? בהחלט! אוכלוסיית העולם מונה מעל ל-7 מיליארד בני אדם ולכל אחד ואחת יש את השיגעונות שלהם. יש אנשים שיחבקו את ילדיהם בשמחה ויתמכו בהם לגבי החלטה על יציאה מהארון או עזיבה/הצטרפות לדת, אך אם אותם ילדים יספרו להוריהם כי הם צורכים קנאביס, אותם הורים בדיוק ירגישו כאילו ילדיהם בחרו לוותר על עתידם ובדרכם “להפוך לנרקומנים”.

בעיקר אם הוריכם הם אנשים קשים ושמרנים, מומלץ לחקור ולשנן תשובות למיתוסים הנפוצים
בעיקר אם הוריכם הם אנשים קשים ושמרנים, מומלץ לחקור ולשנן תשובות למיתוסים הנפוצים

בסופו של דבר, בכדי לשמור על יחסים תקינים ומוצלחים עם ההורים, ובמידה ולא מדובר בשמרנים עיקשים מהסוג הקשה ביותר, ההחלטה החכמה ביותר היא לספר להם בכל מקרה ולהתמודד עם התוצאות, אך קודם כל כדאי לשאול את עצמכם שאלה חשובה:

חלק מהשגרה או שיגעון חולף?

אחד הדברים שהכי חשוב לברר, בעיקר כשמדובר בהכנה לשיחה עם הורים שמרניים שעומדת מראש להיות קשה, היא האם צריכת קנאביס בכלל מדברת אליכם מספיק והאם שווה לתת לנושא במה כזו. אל תשכחו שהשיחה יכולה להגיע למקום רגיש בשביל הוריכם ובשבילכם ואף להוביל להתפוצצות של ממש.

על כן עליכם להתחשב בכמות ובאופן הצריכה שלכם. אם אתם קוראים ליומיים בלי ירוק “תקופת יובש”, או מבקרים אצל הכיוון יותר מאשר בסופר, אולי יהיה זה נכון לספר להורים. מצד שני, אם עישנתם בפעם הראשונה ג’וינט קטנטן, בין אם אהבתם את זה ובין אם לא, אולי שיתוף עם ההורים הוא לא הצעד הראשון לעשות.

לשם השוואה, נער או נערה שמתנסים בנשיקה עם בני זוג מאותו המין בפעם הראשונה לא רצים לספר להוריהם שהם יוצאים מהארון, אותו דבר תקף בנוגע “לארון הירוק”.

לאחר שהחלטתם כי זה נחוץ לספר להורים על כך שאתם צורכים מריחואנה, הגיע הזמן להכין את עצמכם פיזית לשיחה. הנה כמה טיפים שיעזרו לכם להגיע מוכנים:

1. בצעו מחקר מקיף

ברחבי הרשת קיימת כמות עצומה של מידע בנוגע לקנאביס והשפעותיו השונות על האדם והחברה, וכדי לשכנע את הוריכם בכך שקנאביס הוא אינו סם מסוכן ומפחיד כפי שחשבו, עליכם להצטייד במחקרים ומסקנות.

חפשו מחקרים אשר נערכו ע”י אוניברסיטאות מכובדות, קראו את ממצאי המחקרים וחשוב מאוד – בידקו על כמה נבדקים נערך המחקר. מחקרים לא אמינים שעומד מאחוריהם אינטרס, נוטים להיות מבוססים על מספר נבדקים נמוך מאד בשל עלויות כלכליות. שאלו את עצמכם את השאלות הקשות ונסו לענות עליהן. אם אתם לא מכירים מצליחים להסביר לתת תשובה טובה לשאלות קשות, אולי כדאי גם להתייעץ עם אחרים בפורום.

2. שננו תשובות למיתוסים

זכרו כי הוריכם שייכים לדור הקודם, שהושפע רבות יותר מהמידע המופץ ע”י הממשלות ובמיוחד על ידי “הרשות למלחמה בסמים”. מבחינתם, קנאביס זה בדרך כלל “סמים קשים” ובאנג זה הכלי של הנרקומן מהרחוב.

אל תפחדו גם לעמוד על שלכם - זה הגוף שלכם והזכות שלכם לחופש
אל תפחדו גם לעמוד על שלכם – זה הגוף שלכם והזכות שלכם לחופש

היו מוכנים לטיעונים מופרכים ומיתוסים, ושננו במיוחד את התשובות המפריכות אותם. ברגע שההורים יראו שהויכוח הוא חד כיווני ובצד שלהם אין עובדות כלל (או כמעט בכלל), הרושם שלהם על הנושא ישתפר כמעט תמיד.

3. הכל עניין של טיימינג

לפני השיחה עצמה בחרו היטב את הזמן והמקום בו תעלו את הנושא, ושימו לב כי זהו זמן רגוע להוריכם וכי אתם עצמכם מגיעים רגועים ושלווים יחסית לשיחה.

כמו כן העלו את הנושא רק כשיש זמן לדון עליו – חשוב שתתנו להם זמן לשאול ושיהיה לכם מספיק זמן להסביר, במיוחד אם הסברים מילוליים הם לא הצד החזק שלכם.

גם אם אתם ילדים להורים עם דעות מיושנות לגבי קנאביס או אם אתם ילדים להורים היפים וחובבי קנאביס בעצמם, חשוב להתכונן טוב לשיחה. אמנם מדובר בגוף ובחיים שלכם, אך אסור לשכוח שהם ההורים שלכם וכל דבר רע שיקרה או יכול לקרות לכם, ישפיע עליהם עמוקות. בכל שלב בשיחה אל תשכחו כי הוריכם אוהבים אתכם ותנסו שלא להיסחף לריב.

4. אל תפחדו לעמוד על שלכם

נושא השיחה הוא נושא טעון ברוב המקרים ויכול להיות שהתגובה הראשונית שלהם תכעיס או תעליב אתכם מאוד אם הם יבחרו לאסור עליכם לעשות זאת.

בסופו של יום אלו החיים שלכם, ובתוכם ההחלטה אם להשתמש בקנאביס לא שונה מכל החלטה אחרת שאתם עושים. אל תפחדו לעמוד על זכותם לדעה ולחופש מול ההורים, רק שימו לב שהכל נאמר ונעשה בטעם טוב ולא בקיצוניות שתגרום לכם לברוח מהבית.

טיפ נוסף וחשוב: מומלץ להגיע לשיחה לא מסטולים ובטח לא אחרי ישיבת עישון ממושכת. אם אתם דורשים רצינות וכבוד מצד הוריכם, עליכם לתת להם את אותה ההרגשה.

יש לכם טיפים נוספים? שתפו בתגובות מטה

ראו עוד:
איך לדבר עם הילדים על סמים
3 ספרי הסברה לילדים
5 הרגלים של צרכני קנאביס – שאפשר לוותר עליהם

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר