האם בטוח יותר לקנות סמים באינטרנט?

האם שוק הסמים האינטרנטי המפורסם “דרך המשי” היווה למעשה אלטרנטיבה בטוחה יותר לשוק הסמים ה’מסורתי’? מסמכים חדשים מבית המשפט חושפים כי מנהל האתר העסיק באופן קבוע רופא מומחה לסמים והתמכרות שנתן ייעוץ רפואי בחינם ללקוחות האתר – כולל עזרה בגמילה.

“שוק הסמים האחראי ביותר בהיסטוריה”

המנהל של ‘דרך המשי’ (Silk Road), שוק הסמים האינטרנטי הידוע לשמצה בהיסטוריה, שילם לרופא באופן קבוע כדי לעזור לשמור על הלקוחות שרוכשים סמים באתר בריאים יותר, בטוחים יותר, ומודעים יותר – גם אם זה אומר להפסיק לצרוך סמים לחלוטין – כך לפי מסמכים חדשים שהוגשו לבית המשפט בסוף השבוע (18.5)

רוס אולבריכט, שנעצר על ידי ה-FBI באוקטובר 2013 והורשע בחודש פברואר השנה בניהול האתר תחת שם המשתמש Dread Pirate Roberts, שילם לד”ר פרננדו קאודווילה 500 דולר בשבוע עבור הייעוץ הרפואי שסיפק בחינם לכל משתמש באתר שהיה מעוניין בו. ד”ר קודווילה, רופא ספרדי שמתמחה בסמים והתמכרות, הפסיק לקבל את התשלומים רק לאחר מעצרו של אולבריכט, שעכשיו מחכה לגזר דינו שעשוי להיות מאסר עולם.

מנהל אתר 'דרך המשי', רוס אולבריכט, בתמונה מתוך הפרופיל שלו באתר ההכרויות OkCupid.
מנהל אתר ‘דרך המשי’, רוס אולבריכט, בתמונה מתוך הפרופיל שלו באתר ההכרויות OkCupid.

בעוד שתאריך מתן גזר הדין של אולבריכט מתקרב, המסמכים החדשים שהגישה ההגנה טוענים כי “בניגוד לטענות הממשלה שאתר ‘דרך המשי’ היה גרסא מסוכנת יותר של שוק הסמים ה’מסורתי’, האמת היא שאתר ‘דרך המשי’ היה, במובנים רבים, שוק הסמים האחראי ביותר בהיסטוריה.”

“אולבריכט מעולם לא צינזר את הדעות שלי או העצות שלי בשום דרך”, אמר ד”ר קאודווילה בתצהיר תחת שבועה לבית המשפט. “גם כאשר הפצתי אזהרות חמורות בהן אמרתי מפורשות לכלל הלקוחות לא לקנות סמים מסויימים שנמכרים באתר, בעיקר כימיקלים מחקריים – סמים שלא נוסו על בני אדם ועשויים להיות מזיקים בהרבה מהסמים ה’ותיקים’. הוא גם לא צינזר אותי או הביע ביקורת כלשהיא כשהטפתי נגד שימוש בסמים בכללי, או כשעזרתי ללקוחות האתר להפחית או להפסיק לחלוטין את השימוש שלהם בסמים,” הוא אמר.

מומחים להתמכרות מתגייסים לטובת ההגנה

הסניגור הראשי של אולבריכט, עו”ד ג’ושואה דראטל, טען כי על השופטת שתחרוץ את גזר דינו בעתיד הקרוב להתחשב בכך שהאתר “הפעיל באופן מכוון, מסיבות אידיאולוגיות ומוסריות, אמצעים שהוכחו במחקרים רבים כיעילים למיזעור נזקים (Harm Reduction) משימוש בסמים – כמו בדיקות סמים לכל המוצרים באתר שווידאו שבאתר, בניגוד לרחוב, לא נמכרים סמים מזוייפים ומדוללים שעשויים להיות מסוכנים בהרבה – וגם ייעוץ רפואי ללקוחות. כל אלו הפכו את רכישת הסמים ב’דרך המשי’ לבטוחה משמעותית לעומת רכישה ‘מסורתית’ של סמים בלתי חוקיים בשוק השחור.”

גם זה בטח יעניין אותך

בנוסף, ההגנה הביאה שני חוקרים מומחים בתחום, אחת מהן מהמרכז הלאומי לחקר סמים ואלכוהול באוסטרליה, שהעידו תחת שבועה בפני המשפט. שני החוקרים טענו שרכישת סמים באיטרנט דרך אתר ‘דרך המשי’ הייתה בטוחה משמעותית עבור המשתמשים בהשוואה לרכישת סמים בכל דרך אחרת.

ד"ר פרננדו קאודווילה, הרופא של אתר 'דרך המשי'.
ד”ר פרננדו קאודווילה, הרופא של אתר ‘דרך המשי’.

למנהל של ‘דרך המשי’ היו גם תוכניות גדולות יותר: “הוא רצה לשלוח את כל הסמים שנמכרים ב’דרך המשי לבדיקות מעבדה מתקדמות, כדי לוודא שלא נמכרים באתר סמים שמדוללים עם חומרים רעילים,” מסביר ד”ר קודווילה. בניגוד לנוזלי בדיקה שיכולים רק לזהות או לשלול נוכחות של סמים, בדיקות מתקדמות יותר שנעשות במעבדה יכולות לספק ניתוח מעמיק גם של החומרים הלא פעילים בסם. אך אולבריכט נעצר לפני שהוא וד”ר קאוודילה הספיקו ליישם את הפרוייקט.

המסקנה, כפי שד”ר קאוודוילה אמר מוקדם יותר השנה, היא ברורה: סמים שנרכשים ב’דרך המשי’ הם “באיכות גבוהה בהרבה” מאלו שניתן להשיג ברחוב. זה אומר שהם מספקים ‘היי’ יותר טוב, כמובן, אבל החלק החשוב מבחינת ד”ר קוואדוילה – הוא שהם גם בטוחים יותר, משום שבניגוד לרוב המוחלט של הסמים בשוק השחור, הם אינם מדוללים עם תוספי לוואי מסוכנים.

ההגנה של אולבריכט מקווה שעדויות מהסוג הזה יגרמו לשופטת להקל במידה מסויימת בגזר הדין שלו. עברו כמעט שנתיים מאזר שרוס אולריכט נעצר ואתר ‘דרך המשי’ נפל, ולמרות שהתרחשו מאז הרבה מעצרים של שווקי סמים אינטרנטיים גדולים אחרים, השוק הזה ממשיך לצמוח.

יהיו תוצאות המשפט אשר יהיו, דבר אחד בטוח – אולבריכט אמנם עמד בראש שוק הסמים הגדול ביותר אינטרנט – אבל הוא אינו סוחר הסמים הסטריאוטיפי. מבחינתו, אתר ‘דרך המשי’ תמיד היה יישום של האידיאולוגיה הליבטריאנית בה הוא מאמין באדיקות, שקוראת למיסוד ופיקוח על שוק הסמים, ולא רק אמצעי לייצור כסף.

ראו עוד:
נסגר אתר “דרך המשי” – שוק הסמים באינטרנט
אתר הסמים “דרך המשי” – עכשיו הסרט
אתר שמכר סמים ב”דארקנט” נעלם – ביחד עם מיליוני דולרים של לקוחות

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר