האו”ם ימליץ על אי הפללה של כל סוגי הסמים – מסמך סודי נחשף

מסמך סודי שהיה עתיד להתפרסם על ידי האו”ם ביום ראשון, ובו קריאה לדה קרימינליזציה של כל סוגי הסמים, נחשף מוקדם מהצפוי על ידי המיליארדר הבריטי ריצ’רד ברנסון שפירסם אותו באתרו. לפי המסמך ממליץ האו”ם לשים סוף למלחמה בסמים. תגובת האו”ם שפורסמה זמן קצר לאחר מכן מכחישה את מטרתו של המסמך.

נציגים במשרד האו”ם לסמים ופשיעה (UNODC) ממליצים במסמך סודי שנחשף על מהלך של אי הפללה כלל עולמית (דה קרימינליזציה) של כל סוגי הסמים לצריכה עצמית – מהלך שיסיים למעשה את המלחמה בסמים, כך על פי הודעה שפורסמה באתרו של המיליארדר הבריטי ריצ’רד ברנסון, חבר הועדה שהחליט להדליף את המסמך מוקדם מהצפוי.

ריצ'רד ברנסון - המילארדר הבריטי שחשף את המסמך הסודי
ריצ’רד ברנסון – תומך לגליזציה ותיק. חשף את המסמך הסודי

ברנסון, הבעלים של רשת התקשורת הענקית Virgin, שהונו האישי מוערך בלמעלה מ-7 מיליארד ליש”ט,פירסם את המסמך הסודי היום (ב’) בצהריים בבלוג האישי שלו, בצירוף פוסט המפרט את תוכנית האו”ם החדשה לקידום המהלך, שכאמור נחשפת כעת לראשונה.

לדבריו של ברנסון, המסמך המקורי חובר על ידי ד”ר מוניקה בג (Monica Beg), מנהלת המחלקה למחקר HIV ואיידס של משרד האו”ם בוינה, והיה מיועד להתפרסם לציבור בוועדה שתיערך ביום ראשון הבא במלזיה.

דה קרימינליזציה עולמית במודל הפורטוגלי

כפי שפרסמנו לפני מספר חודשים, לקראת ועדת הסמים של האו”ם שתיערך בחודש אפריל הקרוב, החלו נציגיו לבחון מחדש את המלחמה בסמים ולשקול אפשרויות אחרות לטיפול במצב הקיים שהוגדר ככישלון כבר בדו”ח שפורסם בשנת 2011.

לפי הדברים הכתובים במסמך שהודלף, מתכננים נציגי האו”ם לנקוט בגישה “בריאה והומנית” כלפי המלחמה בסמים, ולהמליץ לכל ממשלות העולם על מהלך גורף של אי הפללה של כל סוגי הסמים לשימוש עצמי, כפי שנעשה בפורטוגל לפני 14 שנה.

מסמך סודי של האו"ם
“דה קרימינליזציה של החזקה ושימוש עצמי בסמים מותר על ידי הועדה הבינלאומית לבקרה על סמים.”

“דה קרימינליזציה של החזקה ושימוש עצמי בסמים מותר על ידי הועדה הבינלאומית לבקרה על סמים,” נכתב בכותרת המסמך, שלאחר מכן ממשיך ומפרט את נזקי ההפללה ואת החוק הבינלאומי. המסמך היה אמור להתפרסם ביום ראשון הקרוב כאמור, וזאת ככל הנראה כהכנה לקראת ועידת הסמים הבינלאומית שעתידה להיערך בחודש אפריל 2016.

בועידה זו, הנערכת אחת ל-10 שנים בלבד, צופים רבים כי האו”ם “ישחרר” את המדינות מחובת אמנת האו”ם משנת 1961 האוסרת על סחר ושימוש בסמים ומחייבת הפללת צרכניהם. “בזמן שמרבית צרכני הסמים הקלים כגון קנאביס לעולם אינם נתקלים בבעיות רפואיות, צרכני הסמים הקשים ראויים לקבל את הטיפול הרפואי לו הם זקוקים, ולא מקום בכלא.” ציין ברנסון.

המסמך שדלף - נציגי האו"ם קוראים לאי הפללת כל סוגי הסמים
המסמך שדלף – נציגי האו”ם קוראים לדה קרימינליזציה (לחצו להגדלה)

בנוסף ציינו נציגי האו”ם במסמך כי ההפללה הנהוגה כיום כרוכה בעלויות רבות וכוללת פגיעה בזכויות אדם. עוד הם קבעו כי חסרונותיה עולים על יתרונותיה באופן משמעותי הדורש התייחסות מיידית.

“מרגש לשמוע שמשרד הסמים והפשיעה של האו”ם מצהיר חד משמעית כי ההפללה גורמת נזק ואינה חיונית,” כתב ברנסון. “כעת מוקדשת תשומת הלב לעלויות הכלכליות והאנושיות הגבוהות שגובה המלחמה בסמים.”

אי הפללה: למען בריאות הציבור

הסיבה העיקרית העומדת מאחורי הקריאה לאי הפללה, היא הגנה ותרומה לבריאות ורווחת הציבור הכללית.

ד"ר מוניקה בג - מנהלת המחלקה למחקר HIV ואיידס של האו"ם בוינה
ד”ר מוניקה בג – מנהלת המחלקה למחקר HIV ואיידס של האו”ם בוינה

הורדת מספר המעצרים האלימים, שיפור תוכניות הגמילה והטיפול, הורדת עלויות מערכת המשפט והקדשת כוחות משטרה לטיפול בפשעים חמורים, הם חלק מהיתרונות של מהלך עולמי של אי הפללת כל סוגי הסמים.

אחת המטרות הרפואיות המוצהרות של המהלך הוא הגברת הגישה לטיפולים רפואיים עבור חולי איידס, שרבים מהם מכורים לסמים קשים שנדבקו ממחטים מזוהמות, ומפחדים לקבל טיפול רפואי בשל אופיה הפלילי של התמכרותם.

מכחישים: “מדובר בתפיסה כללית ולא בתוכנית”

הדברים שפורסמו במסמך באים כמובן בניגוד גמור לאמנת האו”ם משנת 1961, המחייבת הפללת השימוש בסמים, ועל כן משמעותם רבה מאוד.

עם זאת, בתגובה לאירוע מסרו מקורות ב-UNODC מסרו לכתב ה-BBC כי המסמך המדובר הוא “תפיסה כללית” של המצב וכי אין מדובר בתוכנית ממשית המיועדת ליישום.

כתב ‘הטלגרף’ שקיבל עותק של המסמך שהודלף, טוען כי שינוי מדיניות נרחב כגון זה המתואר במסמך, אינו קורה בתקופה קצרה וצף כך לפתע יש מאין, אלא אורך שנים רבות. עצם ההכרזה על שינוי מדיניות שכזה במסמך ולא בהצהרה רשמית של אחד מבכירי הארגון, הוא טוען, היא מוזרה, וזאת מאחר ומעולם לא קרה אירוע כזה בתולדות האו”ם.

לפי הסבר אחר של אתר ‘DrugPolicy’, נהוג כי בעת הפרת איסור פרסום ושחרור מוקדם של מידע, נציגי האו”ם הקשורים לנושא יכחישו כל קשר לאירוע. ייתכן מאד, כך הם טוענים, כי זו גם הסיבה לתגובה בעקבות הפרסום המוקדם.

ראו עוד:
זוכי פרס נובל לכלכלה: “המלחמה בסמים נכשלה”
דו”ח הסמים השנתי: איפה מעשנים הכי הרבה מריחואנה?
המלחמה בדראגו: סרטון אנימציה מציג את כשלון המלחמה בסמים

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר