לקראת 2016: האו”ם החל לבחון מחדש את המלחמה בסמים

היסטוריה בהתהוות? השבוע החלו בניו-יורק הדיונים המקדימים לקראת ועידת הסמים הבינלאומית של האו”ם שתתקיים באפריל 2016, בפעם הראשונה מזה שני עשורים, ועשויה להוביל לשינויים היסטוריים בחוקי הסמים הבינלאומיים.

שני עשורים מאז הועידה הקודמת, וכלום לא השתפר

השבוע החלו בניו-יורק הדיונים המקדימים לקראת הכינוס המיוחד של ועידת הסמים הבינלאומית של האו”ם באפריל 2016, שעשוי להוביל לשינוי דרמטי בחוקי הסמים הבינלאומיים.

(לחצו להגדלה) צילום של ה'פליירים' שחולקו למשתתפים בועידת הסמים המיוחדת הקודמת של האו"ם ב-1998, עם הסלוגן "עולם ללא סמים - אנחנו מסוגלים לעשות זאת".
(לחצו להגדלה)
צילום של ה’פליירים’ שחולקו למשתתפים בועידת הסמים המיוחדת הקודמת של האו”ם ב-1998, עם הסלוגן “עולם ללא סמים – אנחנו מסוגלים לעשות זאת”.

הפעם האחרונה שבה האו”ם ערך כינוס מיוחד של האסיפה הכללית (UN General Assembly Special Session, או UNGASS) כדי לדון במדיניות הסמים העולמית הייתה לפני כמעט שני עשורים, ב-1998. הכינוס ההוא נערך בשל נתונים שהצביעו כבר אז על חוסר ההצלחה של המלחמה בסמים בהורדת שיעור השימוש בסמים.

המסקנה שאליה הגיעה הועדה אז הייתה שכדי שהמלחמה בסמים תעבוד צריך פשוט להילחם בה חזק יותר – זה התבטא בהמלצות להחמרת הענישה על עבירות סמים, גם כאלו של שימוש עצמי, והקצאת משאבים נוספים לאכיפה וכליאה, עם החזון ליצור “עולם ללא סמים”.

כעת, לקראת הכינוס הבא של הועדה, מדינות רבות משמיעות קול שונה לחלוטין – ודורשות מהאו”ם רפורמה בטענה שהמלחמה בסמים במתכונת הנוכחית שלה לא רק נכשלה אלא גם הרסה את חייהם של מיליונים.

סיכוי אמיתי לשינוי היסטורי בחקיקה

בכנס המקדים הראשון לקראת הועידה של 2016, שנערך באו”ם השבוע (יום חמישי), נציגים ממספר רב של מדינות, בעיקר מדרום אמריקה, נשאו נאומים ארוכים נגד המלחמה בסמים. בין היתר נאמו נציגים מג’מייקה, ארגנטינה, קולומביה, אקוואדור, מקסיקו, גוואטמלה, ואורוגוואי. בסדרת הכנסים הקרובים שמהווים הקדמה לועידה הגדולה, צפויים לנאום בפני האו”ם גם נציגים ממדינות נוספות, בין היתר מדינות בארה”ב שעשו לגליזציה.

גם זה בטח יעניין אותך
מארק גולדינג, שר המשפטים של ג'מייקה: "אמנת הסמים הבינלאומית חייבת לתת יותר אוטונומיה למדינות אינדיבידואליות לקבוע את חוקי הסמים שעובדים הכי טוב עבור האוכלוסיה שלהן, במיוחד כאשר מדובר בקנאביס"
מארק גולדינג, שר המשפטים של ג’מייקה: “אמנת הסמים הבינלאומית חייבת לתת יותר אוטונומיה למדינות אינדיבידואליות לקבוע את חוקי הסמים שעובדים הכי טוב עבור האוכלוסיה שלהן, במיוחד כאשר מדובר בקנאביס”

אחד מהנואמים הבולטים באו”ם ביום חמישי היה מארק גולדינג, שר המשפטים של ג’מייקה, שעשתה בחודש שעבר אי-הפללה. תחת החקיקה החדשה בג’מייקה, העונש על החזקה של עד 56 גרם קנאביס או גידול של עד 5 צמחים בבית הוא קנס של 5$ בלבד.

בנאום שלו קרא גולדינג להקים ועדה של מומחים רפואיים, סוציאליים ומדינתיים, שתנסח מחדש את אמנת הסמים של האו”ם. “אמנת הסמים הבינלאומית חייבת לתת יותר אוטונומיה למדינות אינדיבידואליות לקבוע את חוקי הסמים שעובדים הכי טוב עבור האוכלוסיה שלהן, במיוחד כאשר מדובר בקנאביס”, הוא אמר.

ארגוני זכויות אדם מצטרפים למאבק

המדינות האלו קיבלו השבוע תמיכה נוספת – קואליציה רחבה של 100 אירגונים רפואיים, אקדמיים, וחברתיים, בין היתר אירגוני זכויות האדם הבולטים בעולם כמו Human Rights Watch ו-American Civil Liberties, חתמו השבוע על מכתב פתוח שדורש מהאו”ם לעשות רפורמה במדיניות הסמים, וטוען כי “מדיניות הסמים הנוכחית בארה”ב ובעולם, אשר שמה דגש כבד על הפללה של שימוש בסמים, החזקתם, הפקתם, והפצתם, אינה עולה בקנה אחד עם הסטנדרטים הבינלאומיים של זכויות אדם, וגרמה להפרות של זכויות אדם בקנה מידה רחב ברחבי העולם.”

בנוסף נטען במכתב כי “ההתמקדות באכיפה וענישה פלילית של מכורים לסמים מונעת מהם לקבל עזרה רפואית חיונית, ותורמת רבות להתפשטות מגיפות כמו HIV והפטיטיס ברחבי העולם. המשאבים שמושקעים בטיפול, שיקום ומניעה הם מזעריים בהשוואה לאלו שמושקעים בענישה ואכיפה פלילית, שממילא אינה משיגות תוצאות.”

אירגון זכויות האדם המפורסם Human Rights Watch: "הפללה [של משתמשי סמים] אינה מתיישבת עם העקרונות הבסיסים של זכויות אדם, ועם העקרונות הבסיסיים של חופש הפרט שעומדים בבסיס כל הזכויות שלנו."
אירגון זכויות האדם המפורסם Human Rights Watch: “הפללה [של משתמשי סמים] אינה מתיישבת עם העקרונות הבסיסים של זכויות אדם, ועם העקרונות הבסיסיים של חופש הפרט שעומדים בבסיס כל הזכויות שלנו.”

דוברת מטעם ארגון זכויות האדם הבולט שמבקר את ישראל לעיתים קרובות, Human Rights Watch, אשר חתום על המכתב, אמרה בתגובה לעיתון ה-Washington Post כי “הפללה [של משתמשי סמים] אינה מתיישבת עם העקרונות הבסיסים של זכויות אדם, ועם העקרונות הבסיסיים של חופש הפרט שעומדים בבסיס כל הזכויות שלנו. אנו מבינים כי לעיתים אנשים שמשתמשים בסמים פוגעים באנשים אחרים. אבל בדיוק כמו עם אלכוהול, הפיתרון הוא לאכוף את החוקים כנגד ההתנהגות המסוכנת – לא כנגד השימוש בסם בפני עצמו”.

תומכי לגליזציה של קנאביס בפרט ותומכים ברפורמה של מדיניות הסמים בכלל כבר סימנו מזמן את אפריל 2016 כתאריך גורלי במיוחד. בפעם הראשונה מזה עשרים שנה, יש להם הזדמנות להציג את הטיעונים שלהם בפני האו”ם – וגם דעת הציבור השתנתה באופן דרסטי בעשרים השנים האחרונות. האם הועידה באפריל 2016 תיכנס לספרי ההיסטוריה עם הישגים כמו לגליזציה של קנאביס? נותר רק לחכות ולראות, אך בינתיים מתוכננים מספר כנסים באו”ם בתור הקדמה לועידה הגדולה, ולפי התור הארוך של נציגים ממדינות שונות ואירגונים שונים שמחכים לנאום בהם – נראה כי זה עשוי להיות הקש שישבור סוף כל סוף את הגב של המלחמה העולמית בסמים.

ראו עוד:
דו”ח: המלחמה בסמים נכשלה – המחירים יורדים והאיכות עולה
ארה”ב קוראת לשינויים גדולים בחוקי הסמים הבינלאומיים
אורוגוואי מגיבה לאו”ם: “אתם מיושנים; אנחנו ננצח”
ממשלת דנמרק: “תופסק העברת כספים לאו”ם עבור המלחמה בסמים”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר