ד”ר ברקת שיף: “אין הבדל בין קנאביס רפואי לקנאביס רגיל”

ד”ר ברקת שיף, הרופאה המוכרת בתמיכתה במטופלי הקנאביס הרפואי, קוראת לראשונה ללגליזציה של קנאביס ולהפרדת משרד הבריאות מהקנאביס הרפואי. “מדובר במנגנון ביורוקרטי מסורבל ומעיק, שטובת החולה אינה עומדת בראש מעייניו,” היא אומרת.

ענף הקנאביס הרפואי נמצא בבלאגן מתמיד למעשה מהיום בו הוקם לראשונה לפני כ-5 שנים. נסיונותיו של משרד הבריאות להסדיר את התחום בעזרת העברתו לאחריות חברת ‘שראל’ נתקל עד כה בקשיים. לקראת סוף השנה צפויים להיערך מכרזים מסודרים למגדלי קנאביס חדשים שייכנסו לשוק עתיר הממון, אבל בינתיים, מאחורי הקלעים, מתבצעים כבר שינויים המשפיעים קשות על המטופלים.

לפני כחצי שנה שלח משרד הבריאות צו פינוי לחברת מחק”ר, החברה האחראית על חלוקת הקנאביס הרפואי בבי”ח אברבנאל וביום א’, לאחר שהעתירה שהגישה החברה לבג”צ נדחתה, הודיע משרד הבריאות כי החברה תיסגר. עובדים שנשלחו למקום אספו את כל הציוד במרכז החלוקה, כולל כמובן את הקילוגרמים הרבים של קנאביס רפואי ששכבו בכספת.

במקביל פורסם כי משרד הבריאות יחדול מחלוקת הקנאביס הרפואי כפי שהיתה מקובלת עד כה, על פי זנים, ויחל בחלוקה על פי כמות הרכיבים הפעילים בלבד (פרטים כאן). החלטה זו חיזקה את ההנחה המקובלת בקרב המומחים על כך שמשרד הבריאות אינו באמת מבין את משמעויות הטיפול בקנאביס ומטופלים רבים נותרו מאוכזבים כששמעו שיסופק להם קנאביס שיוגדר לפי שני קנבינואידים בלבד: THC ו-CBD.

בעקבות האירועים האחרונים, במהלכם אף זומנה לשיחת בירור במשרד הבריאות, ולקראת המעבר ל”שראל”, שלחה ד”ר ברקת שיף, הידועה בתמיכתה במטופלי הקנאביס הרפואי, מכתב לנציגי משרד הבריאות ובו לראשונה קראה ללגליזציה של קנאביס, ביטול המעבר ל’שראל’ ומשיכת התחום מידיו של משרד הבריאות עצמו.

ברקת שיף
ד”ר ברקת שיף-קרן

“ההחלטה על חלוקת קנאביס לפי ריכוזים של THC ו-CBD היא שרירותית,” כתבה. “חברת שראל, שמונתה לשרת את יחידת הקנאביס הרפואי ככלי מתווך בין צרכני הקנאביס לבין משרד הבריאות – היא כלי מיותר שנועד להפיק רווחי תיווך.”

ד”ר שיף אף הגדילה לומר כי יש לבטל לחלוטין את הקשר שבין משרד הבריאות לבין הקנאביס. “הפיקוח של יחידת הקנאביס הרפואי על הטיפול בקנאביס כולל בעיקר פיקוח על הרופאים מבקשי הרישיונות,” אמרה. “מדובר במנגנון ביורוקרטי מסורבל ומעיק אשר טובת החולה אינה עומדת בראש מעייניו.”

לדבריה של ד”ר שיף, בהתחשב במצב הנוכחי ובהתפתחות המדעית של מחקר הקנאביס, אין צורך להבדיל בין קנאביס לקנאביס רפואי וניתן לאפשר שימוש חופשי במסגרת החוק. “ניתן לאפשר לרופאים להמליץ על שימוש בקנאביס ולאפשר שוק חופשי של קנאביס לכל סוגיו וגווניו.”

“פיקוח צריך להיות על המוצרים שמגיעים ללקוחות – שלא יהיו בהם חומרים זרים ושהמוצר לא יהיה מזוהם, עבש או נגוע בכנימות או פטריות,” הוסיפה. “ניתן להקים גוף ‘מועצת הקנאביס’ שיפעל בדומה למועצת הלול או מועצת החלב. שוטרי ישראל יוכלו אז בזמנם הפנוי לעסוק באכיפה וחינוך.”

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר