דרושים עובדים לקטיף קנאביס בקליפורניה

שדות ירוקים, נופים עוצרי נשימה ועשרות צמחים ירוקים וריחניים. את העובדה שאחוז ניכר מתושבי קליפורניה מתפרנסים מסצנת גידול המריחואנה רובכם כבר ידעתם, מה שוודאי לא ידעתם, זה שגם אתם יכולים לקבל עבודה בקטיף קנאביס.

מאת: טל ורטש

כשבני הנוער בישראל מסיימים את שירותם הצבאי ומגיעים לשנות ה-20 של חייהם, הדבר הראשון שעולה על הפרק, או השני במקרה של המטיילים שיוצאים לחקור את הודו ודרום אמריקה, הוא חיפוש עבודה.

רוב הצעירים יתחילו את מסעם בעבודה שוחקת במסעדה או חנות בגדים שכל מטרתה היא חסכון כסף לטיול הגדול, ללימודים או למעבר דירה. חלקם ישתלבו באחת מבין ‘העבודות המועדפות’, חלקם יגיעו עד אילת, וההרפתקנים שביניהם יטוסו למדינות שונות ברחבי העולם לעבודת מכירה ב”עגלות”.

אם גם אתם מחפשים הזדמנות מיוחדת קצת מחוץ לקופסא, ומוכנים לקחת את הסיכון הכלכלי המסויים הכרוך בה, הנה הצעה שלא תוכלו לסרב לה:

שלט דרכים על כביש 101 בקליפורניה, ארה"ב
עבודה מועדפת באמת – קטיף קנאביס בקליפורניה

עבודה בקטיף קנאביס בארץ המריחואנה

שוק הקנאביס בקליפורניה, שהיה הראשון לקום באומה האמריקאית כבר ב-1996, הוא הגדול ביותר בארה”ב ואחראי על אספקת הצמח גם במדינות רבות אחרות, למרות העובדה שאינו כולל מכירה לצרכי פנאי אלא לצרכים רפואיים בלבד.

חוות הגידול הרבות, הממוקמות בעיקר בצפון המדינה, ובעיקר במחוז הומבולדט, המכונה גם “ארץ המריחואנה“, זקוקות להמוני ידיים עובדות בעונת הקטיף שתחילתה בסוף חודש ספטמבר, לעבודה בחודשים אוקטובר עד דצמבר. בדצמבר צוות העובדים מצטמצם למינימום, הקוטפים המיומנים זוכים להישאר, ואלו ששפר מזלם יזכו להעביר את תקופת חג המולד בעבודה בגבעות.

עבודה בקטיף קנאביס בקליפורניה, ארה"ב
כך יראה שולחן העבודה שלכם – מספריים וערימות פרחים עסיסיים

הזדמנות זו תדרוש מכם להוציא ויזה ולקנות כרטיס טיסה לצפון קליפורניה, ארה”ב, לטפס כמה שעות לגבעות, למקום בו נמצאות חוות המריחואנה הגדולות של קליפורניה, ולנסות את מזלכם במציאת עבודה, תוך סיכון מסוים לחזור בידיים ריקות.

חשוב לציין: במקרה של פשיטה משטרתית על אחת החוות, כל העובדים הזמניים שאינם קשורים לבעלי החווה משוחררים באופן מיידי ולא נלקחים אפילו לחקירה, כך לדבריו של ג’יימס, מגדל מקומי שעובד באחת החוות. למרות זאת, בתור אזרחים ישראליים, עלולים לעשות לכם בעיות עם הויזה לאחר מכן.

קטיף קנאביס מסוג זה מתנהל בקליפורניה מעל לעשור ותורם רבות לכלכלה המקומית, הנחשבת לכלכלה הגדולה ביותר בארה”ב. הוא מומלץ לאנשים הרפתקניים במיוחד וזו אמנם לא הדרך הבטוחה, אך מדובר בהזדמנות לחוות חוויה מדהימה ורווחית שבהחלט עשויה להיות שווה את זה.

איך מתקבלים?

החוות הגדולות ממוקמות בגבעות הרחוקות והדרך אליהן לא קלה, אך גם לא ארוכה במיוחד – כשעה עד שלוש שעות הליכה מאחד הכבישים הראשיים של קליפורניה – דרך 101 (Route 101), שעושה את דרכו מסן פרנסיסקו דרך עמק הסיליקון ועד לוס אנג’לס שבדרום.

חוות קנאביס בבמחוז הומבולדט שבקליפורניה, ארה"ב
אחת מחוות הקנאביס הרבות הנמצאות במחוז הומבולדט

כאמור, לעבודה זו אין תהליכי קבלה רשמיים, ראיונות עבודה מסודרים או תהליך מסירת קורות חיים. לדבריו של אוריאל, שעבד באחת החוות הגדולות בשנה שעברה וסיפר לנו על התהליך כולו, ישנן שתי דרכים עיקריות בהן עליכם לפעול:

1. צאו אל הכבישים – באזורי הגבעות תוכלו למצוא נוודים והיפים מקומיים המציפים את שולי הכביש ונושאים שלטים בהם נכתב “מוכנים לעבוד בשביל עשב או כסף”. הם אמנם עלולים להקשות על סיכויי הקבלה שלכם, אך מהווים חלק בלתי נפרד מהחוויה המתחילה עוד בהשגת העבודה.

הדרך הראשונה היא בעצם לחבור לאותם היפים, “להתערבב”, ולהכיר חברים חדשים שעשויים להיות בעלי קשרים מקומיים ולדעת מתי חלים ‘גיוסי כביש’: פעמים רבות שולחות החוות שליחים שאוספים קבוצות עבודה היישר משולי הכבישים ומצעידים אותם אל החוות לצורך תחילת העבודה.

אם נאספתם משולי הדרך, אל תופתעו אם יוליכו אתכם אל ההרים עם כיסויי עיניים וטלפונים מושתקים כדי לשמור על הדיסקרטיות בחוות אלו.

2. חפשו את החוות עצמן – למרות שזאת נשמעת משימה בלתי אפשרית, חלק מהמקומיים בכפרים ובעיירות השונות שמפוזרות באזור מכירים אישית את בעלי החוות ואף מדווחים להם על צעירים חדשים המגיעים לחפש עבודה. כמו כן, צעירים המגיעים לחוות עצמן ומבקשים עבודה במקום נענים לרוב בחיוב עקב הזמינות המיידית שלהם.

לדבריו של אוריאל, המקומיים בכפרים ובעיירות עשויים לחשוף בפניכם היכן נמצאות החוות או שאתם עשויים למצוא אותן בעצמכן אם תטיילו באזורים ההרריים מספר שעות ביום. כיתות הרגליים הוא וודאי לא הדרך הקלה אך הוא מעלה בהרבה את הסיכוי שלכם לקבל את העבודה הנחשקת. כמעט כל החוות זקוקות לעובדים חדשים באופן כמעט יומי ועשויות להסכים לגייס אתכם כבר במקום.

שלט דרכים על כביש 101 בקליפורניה, ארה"ב
המשיכו על כביש 101 עד לצפון המדינה, שם נמצאות החוות

תנאי העבודה והשכר

בניגוד למה שרובנו רגילים, המשכורת בעבודת הקטיף אינה נמדדת לפי שעות עבודה אלא לפי משקל התוצר הסופי שנארז. בשנה שעברה עמד השכר הממוצע על כ-450 דולר לקילו, אך כמובן שנתונים אלו אינם מדויקים ומשתנים ממקום למקום ומשנה לשנה.

בממוצע, עבודת קציר של חצי קילו אורכת כ-8 שעות, על אף שקוצרים מנוסים יכולים לקצור עד קרוב אפילו לקילו וחצי (פי 3) במשמרת של 16 שעות עבודה רצופות. כמובן שנתונים אלו תלויים באופי הצמח, אם הוא דחוס וסבוך או שמא קטן וחוטי, אך לאחר תקופה של עבודה בחוות ניתן לראות עד כמה נהיה קל להרוויח כאלפיים דולר בשבוע.

מערך העבודה משתנה מחווה לחווה, בחלקן הוא יתבצע בבקתות או חלקות אירוח המכילים שולחנות, מספריים גדולות לקציר, תאורה ומאווררים, לשם תאלצו להביא אוהל משלכם ולהתמקם בחוץ. בחוות אחרות ישתמשו בקרוון או שניים לטובת עבודת הקיצוץ, ואזור אחד יהפוך לאתר הלינה של העובדים.

והכי חשוב: בזמן העבודה בקטיף תוכלו לעשן כמה שרק תצליחו, אך עקב כך אתם עלולים לבזבז זמן עבודה יקר ולכן כדאי לשמור על איזון ולעשות דברים בחוכמה. ישנם עובדים שבאים מראש כדי להשיג קנאביס עסיסי ולא על מנת להרוויח כסף, הם מעשנים את התוצרת במהלך העבודה, ואת שאר השלל לוקחים הביתה.

תיקים המכונים Turkey Bags - משמשים לאריזת קנאביס לאחר הקטיף
התוצר הסופי נארז בתיקים המכונים Turkey Bags

בזיעת אפכם תאכלו לחם

אוריאל מוסר לנו שעל פי רוב, במהלך הימים הראשונים העבודה מהנה מאד עבור העובדים החדשים, אך מהר מאוד היא הופכת למטלה. “אתה נדבק להכל, והכל נדבק אליך,” הוא מוסר לנו, ומציין כי לאחר זמן מה הופכים המספריים לדביקים מדי לשימוש ויש לחטא ולנקות אותם, וכי מספר פעמים בשעה תרגישו צורך לעצור ולנגב את הידיים מכיוון שהן נהיות, פשוטו כמשמעו, שחורות מ-THC, דבר המכונה בקרב העובדים “Finger hash” (אצבע חשיש).

מאחר והעבודה היא איטית, מייגעת וחוזרת על עצמה, רוב האנשים יפרשו לאחר ימים בודדים. אחרים יישרדו שבוע או שניים, אבל בכל מקרה, כולם בסופו של דבר זקוקים להפסקת מנוחה של לפחות יומיים. ברגע בו תחליטו לצאת משטח החווה תקבלו את כל שכרכם במזומן לאחר שקילת התיקים.

לאחר כמה ימי מנוחה בחוף, יצירת קשר עם חברים והתחברות למקומיים בעיירות לאורך כביש 101, רוב האנשים יחזרו “למעלה אל ההרים”, “Up to the mountains” (הסלנג של תושבי קליפורניה לעבודה בחוות הקנאביס), ויחזרו על כל התהליך מחדש.

בדצמבר נגמרת עונת הקטיף והעיירות בהרים מתחילות להתרוקן מאנשים. העובדים מקבלים את שכרם ורובם בעזרת שכר זה ממשיכים לטייל 3 או 4 חודשים באזור לפני שובם חזרה הביתה.

בחורה משתתפת בקטיף קנאביס בקליפורניה, ארה"ב
בנות: שמרו על עצמכן והיזהרו גם מהמגדלים עצמם

בנות: שימו לב!
אזהרה לבנות המין היפה שחושקות בעבודה זו: אחד הדברים שצריך להיזהר ממנו הם המעסיקים עצמם. כמובן שתמיד יש יוצאים מן הכלל, אך כדאי להיות מודעים וזהירים.

מגדלים מסוימים מעדיפים להעסיק נשים מכיוון שהם לא ראו נשים במשך חודשים, ולעיתים קרובות הם ישתמשו ב”פתיונות” כגון אלכוהול, קוקאין, או חומרים אחרים בשביל להסיח את דעתן של הבנות מהעבודה המייגעת ולקחת אותן למיטה. עוד מנהג פופולארי הוא לשלם לבנות יותר אם הן מציעות לעבוד ללא חולצה.

לא ידוע על מקרים של אונס או אלימות כנגד נשים בתחום החוות, אך כדאי לכן להיות עירניות ולעמוד על המשמר כל הזמן.

ראו עוד:
בקרוב אצלם: קליפורניה בדרך ללגליזציה
מחפשים עבודה בתחום הקנאביס? אתר דרושים חדש
צלמת נסעה ל”ארץ המריחואנה” וחזרה עם אלבום תמונות מרהיב
עבודה מועדפת: 10 משרות המריחואנה המבוקשות ביותר בארה”ב

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר