הבהלה לירוק: הכלכלה בדנוור פורחת

מלונות באד אנד ברקפסט הצצים בכל פינה, עשרות סיורי 420 מיוחדים לתיירים בכל יום וערימות של מזכרות וגלויות לגליזציה לשלוח לחברים. עיר הבירה של קולורדו נהנית מהבהלה לזהב הירוק אשר מביאה איתה את תקופת הגאות הכלכלית הטובה ביותר שידעה העיר.

מאז שג’יימס ו’ מרשל מצא זהב בקליפורניה בשנת 1850, לא נראתה ברחבי ארה”ב גאות כלכלית כמו זו השוטפת בשנה האחרונה את דנוור, עיר הבירה של מדינת קולורדו אשר הייתה הראשונה לפתוח את שעריה למכירת קנאביס חוקי לצרכי פנאי, בשנת 2012.

למרות שגם מדינת וושינגטון אישרה את הלגליזציה בחוק באותה השנה, פתיחת המכירות בפועל נדחתה בחצי שנה ואפשרה לקולורדו לגנוב את כל התהילה והרעש התקשורתי.

בשנה וחצי שחלפו מאז, הכסף שחסר נואשות ברוב מדינות ארה”ב פשוט נוזל מכל החורים בקולורדו: תקציבי החינוך והתשתיות זינקו עקב ההכנסות ממיסוי ואלפי משרות חדשות נפתחו בשוק העבודה המקומי.

המהפכה החדשה הביאה את העיר למצב בו ישנן ארבע חנויות קנאביס על כל סניף של סטארבקס.

recreational marijuana in Colorado
דנוור – ארבע חנויות קנאביס על כל סניף של סטארבקס.

הכלכלה בדנוור פורחת

שינויים כלכליים אלו גרמו לפיתוח העירוני לזנק בעלייה חדה. על פי נתונים סטטיסטיים שסיפק האתר ApartmentList, מכירות הקנאביס בשנה הראשונה ללגליזציה העלתה את סך ההכנסות של העירייה בכמעט עשרה אחוזים.

צמיחת הכלכלה בדנוור הביאה גם לעלייה זהה בדמי השכירות הממוצעים ובמחירי הנדל”ן בעיר, אך גם המחירים הגבוהים לא מרתיעים את הצעירים החיים בעיר התוססת בה האוכלוסיה הממוצעת הולכת ונעשית צעירה מיום ליום.

“השכירות הממוצעת ממשיכה לעלות בגלל שכל כך הרבה צעירים רוצים להגיע לכאן, אבל למרות זאת אני מאד מרוצה מהלגליזציה ומוכנה לשלם יותר כדי לגור כאן” מספרת פייג’ קרג, תושבת העיר בראיון לאתר ה-Guardian.

“כל העולם ואשתו עוברים לכאן. צעירים מהחוף המזרחי והמערבי ואפילו מטקסס, שלא לדבר על כל התיירים שבאים לביקור קצר. במציאות החדשה אם אתה משכיר דירות ללילה, זה פשוט מכרה זהב”, מספר טרוויס ברטון, בעל עסק השכרת יחידות דיור במרכז העיר.

גם העובדה שמחירי הקנאביס במדינה אינם נמוכים מאחר ומכירתו מאושרת רק בתוך בתי מקחחת מיוחדים, לא מרתיעה תיירים מקנייתו. “הסחורה שווה את המחיר. כל המוכרים הם מומחים לקנאביס והתפריט כולל בין 15 ל-30 זנים עם הסברים והוראות, כך שהקנייה הופכת לחוויה וזה שווה את ההוצאות.”, מספרת פייג’.

marijuana_prices
המחירים לא נמוכים, אבל קהל הקונים מסתער

על פי עיתון הוושינגטון פוסט, שוק הקנאביס החוקי במדינה יצר עד כה רווחים המוערכים בשווי של כ-700 מיליון דולר והיד עוד רושמת, כאשר הסכום אפילו לא כולל עסקים שקמו כדי לספק גיבוי לעסקים אחרים המוכרים קנאביס, כדוגמאת חברות שילוח.

אמסטרדם של צפון אמריקה

דנוור עוברת שינוי מהותי כאשר היא הופכת ל”אמסטרדם של צפון אמריקה” וכמעט כל תחומי העיסוק במדינה קיבלו טוויסט 420:

מוניות ירוקות שלוקחות תיירים משדה התעופה ישר לבית מרקחת לפני המלון, מלונות “באד אנד ברקפסט” המאפשרים לקנאביס ללוות את התיירים עד למיטה, סיורים רגליים בין חנויות ואתרי עישון נבחרים ואפילו סדנאות יוגה מונחות קנאביס.

מלבד השינויים החיצוניים, החברה במדינה כולה ובעיקר התושבים הוותיקים בעיר הבירה, עוברים שינוי מהותי והופכים לפנים החדשות של הלגליזציה. חלק מהם בוחרים לקחת על עצמם את הנושא בתור שליחות ומרגישים מחוייבות להפיץ את הבשורה.

“אנשים באים ונהנים, אז למה לא? אני רואה בזה סוג של שליחות להראות לאנשים שעם לגליזציה יכול להיות לכולנו יותר טוב.”

למרות דעת הקהל הרווחת שמדברת על היתרונות הקיימים במצב החדש, ישנם תושבים וותיקים אשר מוטרדים מהפנים החדשות שלובשת העיר ומן המיתוג הסטלני החדש שלה:

“אנשים מוציאים לקנאביס החוקי שם רע. הם מעשנים בפרהסיה בלי להיות מועדים לתקנות ולחוקים שאוסרים על כך. חוץ מזה, הרחוב מתחיל להיראות כמו מסיבת סטלנים אחת גדולה ואני מוטרד מאיך שיסתכלו על תושבי המדינה שאינם מעוניינים בקנאביס.” מספר סטיב רוג’ר, תושב וותיק בעיר.

ראו עוד:
משטרת קולורדו מסכמת שנה של לגליזציה: “הכל בסדר גמור”
לגליזציה בוושינגטון: 334 קופי שופס ייפתחו במהלך השנה הקרובה
צפו: סיכום שנה של לגליזציה בקולורדו

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר