דיווחים: יצוא קנאביס לחו”ל יאושר בשבוע הבא

על פי דיווח הערב של ערוץ 11 צפויה ביום ראשון הקרוב הממשלה לאשר סופית את היצוא של קנאביס רפואי לחו”ל. המחלוקות בנושא יושבו לכאורה, כחודשיים לאחר שראש הממשלה הקפיא את המהלך. עם זאת תהליך היצוא יחל כנראה בפועל רק בעוד מספר חודשים ותלוי בכמה גורמים.

* עדכון (12.4 – 09:30): ההודעה על אישור צפוי של יצוא היתה מוקדמת מדי כנראה. הדיון המובטח ליום א’ אינו מופיע בלו”ז הממשלה לשבוע הבא.

רפורמת הקנאביס הרפואי מתחילה לרקום עור וגידים כשכבר בשבועות הקרובים צפוי להתחיל פיילוט של מכירת מוצרי קנאביס רפואי בבתי מרקחת, כפי שנחשף במגזין קנאביס לראשונה.

מה שבכל זאת הטיל צל כבד על התכנית היה הקפאת ההחלטה לאשר יצוא הקנאביס לחו”ל, שבלעדיה אין הצדקה כלכלית להקמת עשרות ומאות העסקים החדשים בתחום.

הערב (ב’) מדווח כתב ערוץ 11 שאול אמסטרדמסקי כי ביום א’ הקרוב (15.4) צפויה הממשלה לאשר את היצוא, לאחר הבנות בין משרד האוצר למשרד לבטחון פנים.

במסגרת ההסכמות המשרד לבטחון פנים יקבל תוספת לאכיפת ענף הקנאביס הרפואי כדי לוודא שלא תהיה זליגה של החומר לשוק הפנאי וכן תקציבים מוגדלים נוספים ככל שיגברו כמויות הקנאביס שייוצאו לחו”ל.

כזכור לפני כחודשיים הקפיא ראש הממשלה בנימין נתניהו את אישור היצוא, לאחר שבישיבה עם שרי הממשלה הוצגו בפניו טענות מצד השר גלעד ארדן על כך שבתחום מעורבים גורמים עבריינים לכאורה וכן שיש חשש אמיתי מזליגה.

מאז נפוצו שמועות כאילו נשיא ארה”ב דונלד טראמפ הוא שהורה לנתניהו שלא לאשר את היצוא, אך אלו הופרכו על ידי מומחים בענף שכעת נראה שצדקו.

עם זאת גם אם אכן יאושר היוא ביום א’, אין משמעות הדבר שמיד יישלחו אריזות קנאביס רפואי לחו”ל, שכן נדרשת הסדרה של הליך העברת הקנאביס, הנחשב לסם מסוכן על פי חוק, דרך רשויות המכס, שדות התעופה ובתיאום עם המדינות המייבאות.

בנוסף עד כה כבר דווח מספר פעמים על אישור צפוי של יצוא “בשבוע הבא”, ללא בסיס אמיתי – כך שבהחלט סביר שגם במקרה זה יתברר הדיווח כלא מדויק.

מי שבין השאר ממתין בכליון עיניים לאישור היצוא הן חברות הקנאביס הנסחרות בבורסה, שאישור שכזה צפוי להעלות את שוויין, אף על פי שבחלקן כפי שחשפנו כלל אינן מוכנות עדיין לפעילות בתחום.

יש לציין כי בכדי לייצא קנאביס רפואי לחו”ל נדרש כי חומר הגלם ממנו הופקו מוצרי הקנאביס צמח בחוות המחזיקות באישור IMC-GAP, שנכון להיום נמצא רק בידי חברה אחת. כמו כן נדרש כי המוצרים ייוצרו במפעלים המחזיקים בתקן IMC-GMP וכיום יש רק מפעל אחד העומד בתנאי זה.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר