דו”ח שמחון: יצוא קנאביס לא שווה מיליארדים – חברות תרופות ישתלטו על הענף

אחרי חודשים של עבודה הגישה המועצה הלאומית לכלכלה את הדו”ח המסכם שבדק מחדש את התועלת שבאישור יצוא קנאביס רפואי לחו”ל. בניגוד לתחזיות משרד האוצר טוען ראש המועצה, פרופ’ אבי שמחון, כי לא מדובר בערך של 4 מיליארד ש”ח בשנה אלא 250 מיליון ש”ח בלבד. עוד הוא מזהיר מהשתלטות חברות התרופות. אף על פי כן הוא ממליץ שכן לאשר את המהלך.

עם הקפאת הליך הייצוא של קנאביס רפואי לחו”ל בחודש שעבר, מינה ראש הממשלה בנימין נתניהו את פרופ’ אבי שמחון, ראש המועצה הלאומית לכלכלה, כדי שזה ייבחן מחדש את הדו”חות שפירסם משרד האוצר לפיהם אישור של יצוא קנאביס רפואי לחו”ל יכניס לישראל מיליארדי שקלים מדי שנה.

הבוקר שופך פרופ’ שמחון מים צוננים על ראשם של מכיני הדו”ח, אנשי משרד האוצר ושר החקלאות אורי אריאל, שטענו כי מדובר ברווחים של 4 מיליארד ש”ח בשנה, אלפי מקומות עבודה חדשים ו”חבל הצלה” של ממש של ענף החקלאות הישראלי הכושל.

אבי שמחון, היועץ הכלכלי של ראש הממשלה
אבי שמחון, ראש המועצה הלאומית לכלכלה: “בעד יצוא – אבל זה לא יציל את החקלאות” (צילום: יונתן סינדל / פלאש90)

על פי הדו”ח החדש, שיועבר עתה לידיו של רה”מ, נראה כי התרת יצוא קנאביס רפואי מישראל לחו”ל תכניס רק 250 מיליון ש”ח בשנה בלבד ולא כפי שנטען, כמו גם כמה עשרות מקומות עבודה חדשים, עד כ-300 בלבד שמחציתם בחקלאות ומחציתם בתעשייה.

“אישור היצוא לא יעשה מהפכה דרמטית בחקלאות,” מדגיש שמחון. “החקלאות תמשיך להתבסס על גידול פירות וירקות שערכם המשמעותי נובע מקרבתם לצרכן הישראלי. קנאביס זו תוספת – והלוואי שתהיה גדולה. אבל אין כאן מהפכה”.

ההסבר לפערים הגדולים בין נתוני משרד האוצר לאלו של המועצה הלאומית לכלכלה הוא, לפי שמחון, שמחברי הדו”ח הקודם הניחו שבמדינות בחו”ל המעוניינות לייבא קנאביס מישראל שיעור המטופלים בקנאביס רפואי זהה לזה שבישראל, אולם בפועל שיעור המטופלים בישראל בקנאביס רפואי ביחס לכלל האוכלוסיה הוא הגבוה בעולם.

התועלת העיקרית שכן תבוא מהתרת היצוא היא על פי הדו”ח מפיתוח טכנולוגיות למוצרי קנאביס “תרופתי” – כלומר טבליות, כדורים וכד’ בעלי רכיבי קנאביס מדודים ומדויקים.

למרות הפער העצום והמספרים הנמוכים ממליץ הדו”ח שכן לאשר בהקדם את היצוא, זאת כדי לקבל את “יתרון הראשוניות” – כלומר להצליח להכניס לשימוש במדינות בעולם את מוצרי הקנאביס הישראליים ובעיקר את התקן החדש שהמציאו במשרד הבריאות (IMC-GMP).

“התרת היצוא וכניסה מוקדמת של גורמים ישראליים לחזית הייצור, המחקר והפיתוח העולמיים יכולה להעניק למדינת ישראל יתרון ראשוניות מובהק, שיכול לתרום למיצובו של הסטנדרט הישראלי כתקן איכות עולמי”, נכתב.

“יתרון הראשוניות משמעותי במיוחד במוצרים תרופתיים,” הם מוסיפים. “ידוע שמטופלים נוטים להמשיך בטיפול הראשוני שהתחילו ואינם ממהרים להחליף בין יצרניות תרופות שונות. יתרון הראשוניות צפוי להביא להכנסות משמעותיות לא רק מהיקף היצוא של מוצרי הקצה הרפואיים, אלא גם במשיכת השקעות זרות לתעשייה הישראלית. אלו יכולים לתרום ליצירתו של אקו־סיסטם מתקדם המשלב מדע, אקדמיה, חקלאות, בריאות ותעשיות ביו־טק, אשר בדומה לאקו־סיסטם בתחומי ההייטק והסייבר יביא להעמקת היתרונות של המשק הישראלי, קידום הייצוא ולהתקדמות התעשייה”.

ראש הממשלה בנימין נתניהו (צילום: אלכס קולומויסקי / פלאש90)
ראש הממשלה בנימין נתניהו: צפוי לתמוך בהתרת היצוא (צילום: אלכס קולומויסקי / פלאש90)

לצד זאת ובדומה למשרד לבטחון פנים והשר גלעד ארדן, מזהיר שמחון מפני מעורבות של גורמי פשיעה בתחום ומזליגה של קנאביס רפואי לשוק הפנאי. “זו בדיוק הסיבה שאחת ההמלצות שלנו היא בחינת כל המהלך תוך 5 שנים,” הסביר.

אך האזהרה החמורה ביותר מפי שמחון היא מפני השתלטות של חברות התרופות על ענף הקנאביס הרפואי: “השיטה הנוכחית מעניקה המון כוח לחברת התרופות ולא נכון להשאיר את כל הכוח בידן,” מסביר שמחון. “ייתכן שהממונה על ההגבלים העסקיים מיכל הלפרין תיאלץ להיכנס לנושא, כי זו סוגיה של תחרות.”

עוד מזהירים ברשות מפני מתן כוח מופרז למפעלי הייצור של קנאביס רפואי (נכון להיום יש שניים פעילי – ‘פנאקסיה’ ו-‘BOL’) – שכן בכדי שחקלאי יוכל לקבל רישיון לגידול קנאביס רפואי עליו להחזיק בהזמנה מהמפעל. ללא הזמנה מראש אין לחקלאים כל יכולת לפעול, כך שהכח הגדול הוא של המפעלים וממי הם יבחרו לרכוש את התוצרת.

חשש נוסף הוא מפני עליית מחירי הקנאביס הרפואי למטופלים בישראל, כפי שחשפנו לראשונה עוד בתחילת 2017 ונחשף שוב בימים האחרונים עם פרסום טבלת מחירי הקנאביס בסופר פארם.

אף על פי כן ממליץ כאמור שמחון לאשר את היצוא של קנאביס רפואי לחו”ל – נושא המתעכב בגלל פשרה אליה מנסים להגיע משרדי הממשלה מול משרד לבטחון פנים. בעוד שבט”פ דורשים שלא לתת רישיונות גידול ליותר מ-40 חוות, היועצים המשפטיים חוששים שמאחר וכבר ניתנו מספרי עוסק ללמעלה מ-300 החלטה כזו תוביל לעתירה לבג”ץ מצד חקלאים שלא יבחרו.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט