מגלגל...

דו”ח חדש: צריכת קנאביס לא מגבירה את הסיכון לתאונות דרכים

דו”ח ממשלתי חדש שהתפרסם בוושינגטון ביום שישי האחרון קובע: אין ראיות לכך ששימוש בקנאביס מגביר את הסיכון למעורבות בתאונת דרכים.

הלגליזציה המתפשטת לאיטה ברחבי ארה”ב, מעלה בעיה חדשה על סדר היום: מה עושים עם הנהגים שלא פסחו על השאכטה לפני היציאה מהבית? עד לאחרונה, סברו יועצי בטיחות מומחים כי ישנה סכנה ממשית בנהיגה לאחר עישון הקנאביס, אך דו”ח חדש שפורסם בשבוע שעבר מעלה מידע חדש.

הנתונים המפורסמים בדו”ח (קובץ PDF להורדה) נאספו משני מקורות עיקריים. הראשון מביניהם הוא סקר רחב היקף, הגדול מסוגו שבוצע מעולם – אשר מטרתו הייתה לבדוק האם שימוש בקנאביס בקרב נהגים מגביר את הסיכון למעורבות בתאונה. הסקר נערך בשיתוף פעולה עם הרשות האמריקאית למחקר פגיעות סמים (NIDA) והסוכנות האמריקאית לבטיחות הדרכים (NHTSA).

מקור הנתונים השני הוא הסקר הלאומי בכבישים, שאוסף מידע מנהגים מתנדבים מ-300 נקודות בדיקה הפרוסות ברחבי ארה”ב. הסקר נערך במשך 20 חודשים במהלך השנים 2013 ו-2014 וסקר מאות נהגים. בסך הכל, הדו”ח כולו מכיל עובדות וסטטיסטיקות שנלקחו מלמעלה מ-9,500 נהגים, מתוכם כ-3,200 היו מעורבים בתאונה.

הדו”ח קובע כי בזמן ששתיית אלכוהול מגבירה דרמטית את הסיכוי לתאונת דרכים, אין שום ממצאים המראים כי שימוש בקנאביס קשור בצורה משמעותית לעליה בסיכון לתאונות דרכים, למרות העובדה שאחוז הנהגים אשר בגופם נמצא קנאביס, עלה מ-8.6 אחוז בשנת 2007 ל-12.6 אחוז בזמן עריכת הסקר.

קריאה ראשונה של הנתונים מראה כי משתמשי הקנאביס היו בסיכון גבוה ב-25 אחוז להיות מעורבים בתאונה מאשר נהגים שאינם משתמשים בקנאביס, אז מדוע שתי הסוכנויות הלאומיות קבעו כי אין לקנאביס כל השפעה שלילית בנושא?

גם זה בטח יעניין אותך

ניתוח מעמיק של הנתונים מראה כי גורמים אחרים – במיוחד גילם הצעיר של הנהגים המעורבים בתאונה, הם המשפיעים על ההבדל שנמצא. “לאחר סינון כל הגורמים הנוספים, השימוש בקנאביס כשלעצמו הוא אינו הגורם לעליה בסיכון לתאונה”, כך כתב מומחה הבטיחות של הרשות בסיכום הדו”ח. מידע זה עולה בקנה אחד עם מחקר שנערך בשנת 2013 והראה כי התמותה הכללית מתאונות דרכים פחתה לאחר הכנסת הקנאביס הרפואי לחוק.

דיויד קלי, ראש ה-NHTSA לשעבר, הצהיר כי “אין להתייחס לממצאי הדו”ח כהכרזה פשוטה שעישון קנאביס לפני נהיגה הוא בטוח, אך כדי להגיע לתוצאות מדויקות יותר עלינו לערוך מחקרים נוספים” על נהיגה תחת השפעת קנאביס הוא מוסיף כי “אי אפשר להגיד שאין בזה סיכון כלל, אנחנו יודעים שזה פוגע ביכולת לנהוג בבטיחות, אך רק כאשר נדע יותר נוכל להרחיב בנושא”.

בהצהרתו, פירט קלי לגבי שילוב של סמים ואלכוהול “ארה”ב אינה עושה מספיק בשביל לבדוק שימוש בקנאביס אצל נהגים. המשטרה לא טורחת לבדוק שרידי קנאביס אם כבר נמצא למשל אלכוהול אצל הנהג, אך השילוב של השניים יכול להיות הרבה יותר מסוכן”. עד כמה מסוכן? תראו בעצמכם:

השילוב הקטלני – מסוכן פי 2 מאשר האלכוהול לבדו

למרות התוצאות החיוביות הברורות שעלו מן הדו”ח, מייסון טוורט, מנהל התקשורת של פרויקט מדיניות הקנאביס בדנבר, הכריז כי הארגון אינו תומך בנהיגה לאחר צריכת כמות גדולה של קנאביס.

“אף אחד לא צריך לנהוג תחת השפעה של שום חומר, ולכן יש חוקים בספר שנועדו כדי לטפל בזה. בזמן שהדו”ח מבהיר בברור כי שימוש בקנאביס אינו מהווה בעיה, ולא מתקרב אפילו בקצת לרמת הסיכון שמציב שימוש באלכוהול בנהיגה, השימוש בקנאביס בכל זאת פוגע בצורה מינורית בכישורי הנהיגה. אנחנו צריכים לחוקק חוקים שיהיו מגובים על ידי המדע ולהעניש רק נהגים שנפגע אצלם כושר הנהיגה.”

בנוסף, בוחר טוורט להדגיש את הדרך הלא נכונה שנוקטת המשטרה בנושא הקנאביס. “מעצר של מאות אלפי אנשים, רק בגלל שנמצא עליהם קנאביס, לא יתרום דבר במניעת הטעות של לנהוג תחת ההשפעה. כמו שאין אפשרות לטפל בבעיה של נהיגה בשכרות על ידי הוצאת האלכוהול מחוץ לחוק, גם למבוגרים ששותים בצורה אחראית, זה מטופש באותה מידה לעשות את זה עם משתמשי קנאביס מבוגרים ואחראיים.”

דנוור, קולורדו – בדיקות קנאביס בצד הכביש

העמדה הרשמית של הממשל היא ש”קשה לקבוע באיזו רמה של שימוש הקנאביס פוגע ביכולות הנהיגה”, בשל העובדה שלהבדיל מבדיקת אלכוהול, אין רמת כימיקלים מדויקת בקנאביס שהוכח כמשפיעה על יכולות הנהיגה. בזמן שכל המדינות אוסרות על נהיגה תחת השפעת סמים, יש הבדל משמעותי בכמות המינימלית המקובלת של שרידי קנאביס המותרת בגוף הנהג.

16 מדינות בארה”ב, כולל מישיגן (במקום ה-12 בארה”ב בטבלת הנהגים אשר נהגו תחת השפעת סמים בשנית 2006-2009) אוסרות על נוכחות כל חומר אסור בגוף הנהג, בעוד 5 מדינות אחרות קבעו כמות הגבלה מדויקת המותרת לקנאביס.

באוקטובר האחרון, חתם מושל מישיגן ריק שניידר על תיקון לחוק המאשר למשטרה לערוך בדיקת סמים בצידי הכבישים, בנוסף לאלכוהול, למרות שכבר ישנן 8 ערים במדינה אשר אישרו בשנה שעברה מדיניות אי הפללה לצמח הקנאביס: ברקלי, האנטיגטון וודס, מאונט פלזנט, פלזנט רידג’, פורט הורון, סגינווה, אוק פארק והייזל פארק.

בינתיים, הסוכנות הלאומית לבטיחות בדרכים בארה”ב עורכת ניסויים נוספים, על מנת לנסות להבין את הסיכון של נהיגה לאחר שימוש בקנאביס. אחד הסקרים הראשונים על סדר היום: סקר הבטיחות בדרכים של מדינת וושינגטון, שנועד להעריך את הסיכון במדינה בה הקנאביס הפך חוקי לאחרונה. כמו כן עומד להיערך ניסוי של הרשות הלאומית להתמכרויות בארה”ב שיבדוק השפעת שימוש בסמים על הנהיגה באמצעות סימולטור נהיגה מתקדם – כאן תוכלו לראות את פרוטוקול הפרויקט (קובץ PDF להורדה).

“חוקרים פיתחו גוף מידע רחב על הקשר בין אלכוהול , נהיגה וסיכון, אנחנו יודעים שנהיגה בשכרות הורגת” אמר מנהל הסוכנות הנוכחי מרק רוזקינד אשר נכנס לתפקידו בסוף שנת 2014. את הנושא כולו הוא סיכם במילים “המסר המשולב של שני סקרים אלה הוא העבודה שהשקענו בלהבין ולהלחם בנהיגה בשכרות השתלמה, אבל יש לנו עוד הרבה ללמוד על על איך סמים אחרים ותרופות מרשם משפיעות על הבטיחות בכבישים. פיתוח הידע הזה הוא דחוף, מפני שישנם יותר ויותר נהגים עם סמים אלה בגופם.”

מקור: Detroit News

ראו גם:
לגליזציה וקוץ בה: מה עושים בקשר לנהיגה תחת השפעת קנאביס?
רוצה רשיון לקנאביס רפואי? תן את רשיון הנהיגה!
פייגלין בוועדת הכנסת: “קנאביס לא פוגע בנהיגה”
צפו: מבחן נהיגה למעשני מריחואנה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר