מומחים: עד 2026 חברות הטבק ישתלטו על ענף הקנאביס

עד שנות 2026-2036 תעשיית הקנאביס האמריקאית תהיה שווה 50-100 מיליארד דולר. על חמישית ממנה צפויות להשתלט חברות הטבק. חברות האלכוהול חוששות מהפסדים. כך על פי דוח חדש שפורסם ב’בלומברג’.

ה’בלומברג’ מפרסם את פרטיו של דוח חדש שהופק על ידי חברת Cowen & Co המנתחת שווקים וכלכלות, על פיו עד שנת 2026 צפוי שווי שוק הקנאביס האמריקאי לחצות את רף 50 מיליארד הדולר בשנה.

נתון זה של 50 מיליארד דולר בשנה הוא גדול פי 10 משווי שוק הקנאביס האמריקני בשנת 2015 שעמד על כ-5.4 מיליארד דולר בלבד, אך תואם את הערכותיו של דוח קודם שפורסם בשנת 2014 וצפה שעד שנת 2020 יגיע שווי שוק הקנאביס האמריקני לכ-35 מיליארד דולר בשנה. באותה שנה כך לפי ההערכות יסיר הממשל הפדרלי בארה”ב את האיסור החוקי על קנאביס ויאפשר את פריצתו של השוק קדימה.

יש לציין שנתונים אלו אף נמוכים במעט מדוח שפורסם בתחילת השנה (2016) על ידי מכון המחקר Ackrell הפועל בתחום הקנאביס וצפה שבשנת 2029 שווי שוק הקנאביס האמריקני יחצה כבר את רף 100 מיליארד הדולר בשנה – חצי משווקי הקנאביס והקנאביס הרפואי וחצי מתעשיית הפארמה-קנאביס. ב-2026 על פי אותו דוח שוק הקנאביס האמריקני יהיה שווה 72 מיליארד דולר.

צפי שווי שוק קנאביס ארה"ב

לצד פרטי הדו”ח מפרסם ה’בלומברג’ כי 9 מדינות בארה”ב יצביעו בעוד שבועות בודדים במשאלי-עם על הצעות חוק הקשורות לתיקון חוקי הקנאביס – 5 מתוכן על לגליזציה ו-4 על קנאביס במרשם רופא. לאחר שארבע מדינות (וושינגטון, קולורדו, אורגון, אלסקה) כבר אישרו לגליזציה של קנאביס ו-25 מדינות כבר אישרו קנאביס רפואי, מקווים האמריקנים שכדור השלג ימשיך במסלולו.

הדו”ח צופה כאמור שבמהלך השנים הקרובות תאושר לגליזציה מלאה של קנאביס בארה”ב ברמה הפדרלית – גישה שזוכה לרוב של למעלה מ-50% מאזרחי ארה”ב. סקרים שנערכו בשנים האחרונות מצאו פעם אחר פעם נתונים של בין 51 ל-60 אחוזי תמיכה בלגליזציה מלאה בארה”ב. “האיסור על קנאביס נמשך למעלה מ-80 שנים, אבל הכיוון משתנה בבירור,” נכתב בדוח.

התפתחות זו של שוק הקנאביס האמריקני צפויה להשפיע על תאגידי ענק ועסקים רבים למרות שכיום מדובר בעיקר על סטארטאפים קטנים וחסרי משמעות יחסית. עד שהממשל הפדרלי לא יסיר את הקנאביס מרשימת הסמים המסוכנים ביותר חברות גדולות באמת יימנעו מכניסה לשוק זה.

אך מה שיקרה לאחר שינוי חוקי הקנאביס, כך על פי הדוח, הוא דריסת רגל גסה של חברות הטבק הגדולות ויצרני מכשירי האידוי המשמשים לצריכת טבק וקנאביס ללא עישון (“סיגריות אלקטרוניות”). “חברות הטבק יחלשו על כחמישית מתעשיית הקנאביס עד שנת 2036,” נכתב. “הן יוסיפו יותר מ-20% לרווחים השנתיים שלהם, מה שכמעט ויכפיל את קצב הצמיחה השנתי שלהן.”

יצרני האלכוהול מנגד לא יהיו כל כך שמחים מהתפתחות שוק הקנאביס וצפויים להיפגע במעט מהשוק החדש. “צריכת אלכוהול נמצאת בירידה במהלך 5 השנים האחרונות, בעיקר בקרב גברים, בזמן שצריכת הקנאביס נמצאת בעלייה,” נכתב. “מספר השותים שגם מעשנים מריחואנה אמנם עלה, אך מספר מעשני המריחואנה שגם שותים אלכוהול ירד.”

“כך או כך גם למנצחים וגם למפסידים צפויים שינויים משמעותיים ובלתי רגילים,” מעריך הדוח וקובע ש”קצב צמיחה כמו של תעשיית הקנאביס קשה למצוא בשוק הצרכנים כיום, בעיקר כשמדובר בשוק שיגיע עד למעלה מ-50 מיליארד דולר.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר