דו”ח בינלאומי חדש: מנהיגי העולם קוראים ללגליזציה

“המלחמה בסמים לא רק שנכשלה, אלא מהווה איום ממשי על בריאות ובטחון הציבור, מעודדת אפלייה וגורמת להתפשטות והתרחבות הפשע והאלימות אותם היא אמורה למנוע” – כך קובע דו”ח חדש שיוצג הערב (ג’) בפני הוועדה המרכזית של האו”ם.

דו”ח בינלאומי חדש שהופק על ידי ‘הוועדה הבינלאומית למדיניות סמים‘ (GCDP) ויוצג הערב (ג’) בפני וועדה מיוחדת של האו”ם קורא למנהיגי העולם לאמץ גישה חדשה להתמודדות עם תופעת השימוש בסמים, להפסיק לרדוף, להאשים ולכלוא את המשתמשים ולטפל בבעיה בעזרת חינוך והסברה מתאימים.

על הדו”ח חתומים נשיאים לשעבר של ברזיל, קולומביה, מקסיקו, פולין, פורטוגל ושווייץ, שחברו יחדיו עם קופי אנאן, לשעבר מזכ”ל האו”ם, ריצ’רד ברנסון, המיליארדר מחברת ‘וירג’ין’, ג’ורג’ שולץ, לשעבר מזכיר המדינה האמריקני, פול וולקר, לשעבר ראש הבנק הפדרלי (‘פדרל ריזרב’) ואחרים, וכעת הם יוצאים בקריאה ברורה וכנה לשינוי מהותי בגישה של מדינות העולם כלפי נושא השימוש בסמים.

חברי הועדה GCDP
חברי הועדה GCDP

הדו”ח, שכותרתו “לוקחים אחריות: מדיניות סמים שעובדת“, יוצג כאמור בפני מזכ”ל האו”ם באן קי-מון הערב (ג’) ובו טוענים חברי הוועדה בתוקף כי המלחמה היקרה כל כך בסמים לא רק שנכשלה, אלא מהווה איום ממשי על בריאות ובטחון הציבור, מעודדת אפלייה וגורמת להתפשטות והתרחבות הפשע והאלימות אותם היא אמורה למנוע.

“העובדות מדברות בעד עצמן,” אומר קופי אנאן, לשעבר מזכ”ל האו”ם ואחד מחברי הוועדה, בהודעה לעיתונות. “אנו זקוקים למדיניות סמים המבוססת על עובדות ועל מה שבאמת פועל, ולא על נסיונות להפליל את השימוש בסמים בזמן שלא מספקים גישה לטיפול ומניעה מתאימים. זה הוביל לא רק לפיצוץ אוכלוסין בבתי הסוהר אלא גם לבעיות בריאותיות וחברתיות קשות ביותר.”

קופי אנאן
קופי אנאן: “הפסיקו המלחמה בסמים”

“העולם צריך לדון בגישות חדשות,” מסביר חואן מנואל סנטוס, נשיא קולומביה. “אנחנו עדיין חושבים באותן מסגרות של לפני 40 שנים. עלינו לנסות כעת גישה חדשה שתוציא את הרווחים והאלימות מתחום הסחר בסמים. ואם זה אומר לגליזציה, אני רק יכול לברך על כך.”

עוד בשנת 2011 פירסמה וועדה זו דו”ח דומה ובו קראה למנהיגי העולם לקדם לגליזציה: “המלחמה העולמית בסמים, אשר נמשכת מזה עשורים רבים, הינה כשלון נחרץ אשר גרם לתוצאות הרסניות לאזרחים, לחברה ולסביבה ברחבי כל העולם,” סיכמו אז חברי הוועדה, שכעת התכנסו שוב כדי להציג תכנית חדשה ללגליזציה – לקראת הדיון המרכזי בנושא חוקיות הסמים, שצפוי להיערך באו”ם בשנת 2016.

“אנו מונעים מתוך דחיפות העניין,” מסביר פרננדו קרדוסו, נשיא ברזיל לשעבר ויו”ר הוועדה. “ישנה הבנה כי המערכת הנוכחית לא עובדת וכי נדרש שינוי מהותי בתחום זה. אנו משוכנעים שכינוס האו”ם שייערך בשנת 2016 בנושא זה הוא הזדמנות מצויינת לדון בנושא ולמצוא פתרונות אלטרנטיביים שיתאימו לאג’נדה החדשה.”

נזקי המלחמה בסמים – על פי הדו”ח

 • המלחמה בסמים נכשלת: המדינות לא מבינות שלא קיים “עולם ללא סמים”, ייצור והפצה של סמים ממשיך להתרחב ולהתפשט – וזאת על אף משאבים אדירים שמושקעים מנגד.
 • המלחמה בסמים מעודדת פשיעה: במקום להפחית את הפשיעה, מדיניות סמים אלימה דווקא מעודדת אותה. המחירים הגבוהים של הסמים מעודדים כנופיות להיכנס לתוך עולם הסחר ולבצע פשעים בכדי לממן את העלויות הגבוהות.
 • המלחמה בסמים פוגעת בבטחון הציבור: חוקי הסמים הנוקשים מגבירים משמעותית את הסכנות שבצריכת סמים, בעיקר אצל אלו הפגיעים. זאת מאחר ובמקום לספק טיפול למכורים, אנו משאירים אותם בידיהם של ארגוני הפשע.
 • המלחמה בסמים מאיטה את ההתפתחות ומעודדת קונפליקטים: העבריינות והפשיעה גואים וישנו ניצול של אוכלוסיות שלמות שנפגעות מהסחר וההפקה של הסמים. השחיתות, האלימות וחוסר היציבות שנגרמים עקה חוסר הפיקוח על שוק הסמים גורמים לסיכון ופוגעים בהתפתחות.
 • המלחמה בסמים פוגעת בזכויות אדם ומעודדת אפלייה: הפללת צרכני הסמים פוגעת בזכויות אדם בכל רחבי העולם. היא יוצרת סטיגמה נגד יחידים וקבוצות – בעיקר נשים, צעירים ומיעוטים, גורמת למשפט לא הוגן ולעונשים חסרי פרופורציה.
 • המלחמה בסמים גורמת לבזבוז משאבים ופגיעה בכלכלה: עשרות מיליארדי דולרים מושקעים בכל שנה באכיפת השימוש בסמים. על אף שמדובר בעניין חיובי כשזה נוגע לתעשיית הנשק, ישנן השלכות הרסניות – הן כלכליות והן חברתיות.

גישות למדיניות סמים

המלצות הוועדה להתמודדות עם הנושא

 • יש לשים את בריאות הציבור כראשונה במעלה ולעבור ממדיניות אכיפה אלימה למדיניות המבוססת על בריאות וטיפול חברתי.
 • יש לספק גישה הוגנת לתרופות חיוניות, בעיקר לתרופות משככות כאבים המבוססות על אופיאטים.
 • יש להפסיק להפליל את צרכני הסמים ולהפסיק את עונשי הגמילה בכפייה המוטלים על החזקה או שימוש עצמי בסמים.
 • יש למצוא פתרונות אחרים מלבד מאסרים כנגד אלו המואשמים בגידול, סחר והפצה של סמים.
 • יש להתמקד בצמצום כוחם של ארגוני הפשיעה והאלימות שהם מביאים עימם.
 • יש לאפשר למדינות לייצר שוק מפוקח של סמים – בתור התחלה בנוגע לקנאביס, קוקה וחומרים פסיכואקטיביים שונים.
 • יש לנצל את ההזדמנות לקראת הוועדה בשנת 2016 ולקדם מדיניות חדשה בנוגע לאכיפת השימוש בסמים.

בסיכום הדו”ח כותבים חברי הוועדה כי “יש למסד פיקוח על השימוש בסמים בגלל שהם מסוכנים, לא בגלל שהם בטוחים. מודלים שונים של רגולציה יכולים להיות מיושמים כלפי כל סוג סם והסיכון לו הוא גורם. בדרך זו ניתן יהיה להפחית את הנזקים החברתיים והבריאותיים ולמשוך את הקרקע מתחת לארגוני הפשיעה”.

הערב (16:00 שעון ישראל) ייפגשו כאמור חברי הוועדה עם מזכ”ל האו”ם באן קי-מון ויציגו בפניו את ממצאי הדו”ח שהפיקו. הכינוס יועבר בשידור חי באתר הוועדה.

כחלק מקידום הדו”ח פרסמה הוועדה סרטון אנימציה חדש בשם “המלחמה בדראגו” (צפו כאן). בוידאו נראים תושבי עיירה מצויירת כשהם מבוהלים מהדרקון הלבן דראגו (Drugo) ומגלים רק לאחר קורבנות רבים כי הפתרון הוא לא להילחם בדרקון, אלא להכיל ולהבין אותו. לפני שנתיים השתתפו חברי הוועדה בסרט הדוקומנטרי “שוברים את הטאבו” (צפו כאן).

הדו”ח המלא:

ראו עוד:
זוכי פרס נובל לכלכלה: “המלחמה בסמים נכשלה”
דו”ח: המלחמה בסמים נכשלה – המחירים יורדים והאיכות עולה
ריצ’רד ברנסון: “אם המלחמה בסמים היתה עסק, היינו סוגרים אותה מזמן”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר