בימ"ש גרמני עצר את מכרז הקנאביס הרפואי

10 חברות בינלאומיות התמודדו בשבועות האחרונים במכרז לקבלת רישיונות גידול וייצור קנאביס רפואי בגרמניה במסגרת רפורמת המדיקליזציה שם, אך הבוקר הודיע בית המשפט הגרמני על עצירת ההליך לאחר שנתגלו בעיות בתנאי המכרז.

בית המשפט המחוזי של דיסלדורף, גרמניה, עצר את הליך המכרז לרישיונות גידול קנאביס רפואי במדינה שאמור היה לאפשר ל-10 חברות להצטרף להקמת הענף המקומי.

בין 118 החברות שהתמודדו במכרז היו גם מספר חברות ישראליות, חלקן ויתרו לאחרונה על ההתמודדות מיוזמתן לאחר שהבינו כי תנאי הגידול והייצור אותם דורשים הגרמנים הופכים את העסק ללא כדאי כלכלית.

שווי מניותיהן של חלק מהחברות הישראליות המונפקות בבורסה צנח היום בעשרות אחוזים בעקבות ההודעה.

על פי המכרז, שפורסם בחודש אפריל 2017, אמורות היו לקבל החברות בלעדיות על ייצור ואספקה של 6.6 טון קנאביס רפואי מדי שנה.

הסוכנות הפדרלית לפיקוח על תרופות בגרמניה (BfArM), האחראית על ענף הקנאביס הרפואי, פירטה במסמך בן 18 עמודים כי עד שנת 2022 נדרשת כמות אדירה זו של קנאביס וכן שהקציר הראשון צפוי להתחיל בשנת 2019.

הבוקר כאמור הודיעה BfArM כי לא יוכלו לעמוד בזמנים שנקבעו: "נקבל את ההחלטות הנדרשות כדי להצליח להתחיל במכרז חדש בקרוב ככל שניתן," מסרו בהודעה.

על פי הדיווח בעיתונות הגרמנית אחת הסיבות להחלטת בית המשפט לעצור את ההליך היא תלונות של חברה אחת לפחות מתוך 10 המועמדות הסופיות על כך שלא ניתנה להן ארכה מספיקה כדי להתכונן להגשת התכניות וכן שבמהלך השבועות האחרונים נעשו שינויים בתקנון להם הן צריכות להתכונן מחדש.

"בדיון שנערך בשבוע שעבר ביקר השופט היינץ-פטר דיקס את הליך המכרז הנוכחי ואמר כי הדד-ליין שניתן למועמדים היה קצר מדי ויש להאריכו," דווח. באותו דיון ציין עו"ד הייקה דאס המייצג את הסוכנות הממשלתית כי "עצירת ההליך תעשה נזק למטופלים".

יש לציין שענף הקנאביס הרפואי בגרמניה נפתח כבר בשנה שעברה, מרץ 2017, אך הדרישה העצומה מצד המטופלים והעובדה שגרמניה מתירה קנאביס רפואי בינתיים רק מיבוא מהולנד וקנדה הובילו לעלייה חדה במחיר הטיפול עד לעשרות יורו לגרם.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט