גרם קנאביס נתפס בפשיטת 4 שוטרים על ביתו של חולה

“נטלו ממני את האפשרות לעבודה,” אומר מ’, צעיר חולה קרוהן שהתכוון להיות נהג מונית אך תיק פלילי בו זכה מונע ממנו לעשות זאת. כח משטרה פשט לפני כשבוע על ביתו בשדרות ומצא במגירה לבסוף גרם אחד בודד של קנאביס.

מ’, צעיר בן 25 תושב שדרות, לקה בגיל 17 בקרוהן – מחלת מעיים חשוכת מרפא שפוגעת בדרכי העיכול. הוא אושפז בבי”ח, ירד 9 ק”ג ממשקלו והחל לקבל טיפול תרופתי.

מ’ סירב להצעות של חברים לבקש טיפול בקנאביס רפואי ואף לא ניגש לקבל קצבה מביטוח לאומי. “לא רציתי לקבל קצבת ביטוח לאומי כי זה מאוד מגביל ומונע ממך לקבל עבודה – וקנאביס לא רציתי כי חשבתי שזה סם עושה סאטלה ולא ייתן לי הרבה,” הוא אומר.

אך בגיל 22 כבר התפרצה המחלה שוב למרות השימוש בתרופות ומ’ השיל 14 ק”ג נוספים ממשקלו עד שהגיע למשקל 48 ק”ג בלבד. טיפול ביולוגי בזריקות וכדורים נוספים שקיבל גם כן לא עזרו לו בהתמודדות.

“זה היה ממש ייסורים,” הוא מתאר כעת. “בחיים לא חשבתי שאגיע למצב הזה. הלכתי לפרופסור בתל השומר והתחלתי בטיפול שנמשך כבר כמה שנים עם המון תופעות לוואי – פגיעה בזרע, בלבלב, בקרום המוח ועוד. הרופא המומחה לגסטרו אמר לי שזה נקרא ‘טיפול משולב’ והזהיר אותי שזה אף עלול להביא למוות אבל שאין מה לעשות.”

לפני כחצי שנה נתקל לראשונה מ’ בקנאביס, כשחברו הגיע אליו וביקש ממנו לנסות לבדוק אם זה עוזר. “אמרתי לעצמי מה יש לי להפסיד וניסיתי,” הוא מעיד כעת. “סופסוף ראיתי אור בקצה המנהרה. לפני שניסיתי חשבתי שמדובר רק ב’סאטלה’ אבל זה משהו אחר לגמרי, זה נתן לי תיאבון, זה נתן לי לישון לילות שלמים, עזר עם התקפי כאב והוריד נפיחות בבטן – מה שלא קרה עם אף תרופה אחרת.”

גם זה בטח יעניין אותך

נרגש מהגילוי החל מ’ בתהליך הגשת בקשה לרשיון קנאביס רפואי ממשרד הבריאות, שכן מחלת קרוהן נמצאת ברשימת ההתוויות המזכה בקנאביס רפואי. עד שיקבל את הרשיון החליט מ’ שימשיך לצרוך את הקנאביס הלא חוקי שעוזר לו כל כך.

לצערו אחרי שהמתין כשלושה חודשים לתשובת משרד הבריאות קיבל בחזרה מכתב ובו סירוב לאשר לו את הרשיון. “צ’יק צ’ק רופא מומחה נתן לי המלצה, צירפתי 38 דפים שמעידים על מצבי הרפואי, אישפוזים, דוח תרופות, ירידה במשקל, הכל הכל. אחרי כמעט 3 חודשים קיבלתי דחייה בה נכתב שעליי לנסות לפחות במשך 3 חודשים כדורים שאני לוקח כבר מעל 4 שנים, ובנוסף 3 טיפולים ביולוגים שאני כבר נמצא היום לפני טיפול חמישי!”

עכשיו מ’ רוצה להגיש ערעור על החלטת משרד הבריאות שהתעלמה מהתיק הרפואי שלו ומונעת ממנו את הטיפול בקנאביס – אך התור הפנוי הבא אצל הרופא הוא רק בעוד 3 חודשים. “עכשיו אני אמור לחכות עוד 3 חודשים בסבל וכאבים,” הוא אומר.

כדי להקל על מצבו החל מ’ לרכוש מעט קנאביס, גרמים בודדים פה ושם, באופן בלתי חוקי, אך לפני כשבוע בשעות הערב הוא נאלץ להתמודד עם המשמעות של החזקת קנאביס ללא רשיון בישראל, כש-4 שוטרים פשטו על בית אמו בשעה שישן שם והחלו לערוך חיפוש אחר סמים ללא שני עדים כמתבקש בחוק.

“4 שוטרים הגיעו לבית לקראת ערב בזמן שישנתי,” הוא מתאר. “אמא שלי פתחה את הדלת והשוטרים הודיעו לה שהם באו לעשות חיפוש על החזקת סמים. אמרתי להם לפני שהתחילו את החיפוש שאני חולה ושאני מעשן ושאם הם רוצים אני אביא להם את זה. בתגובה הם אמרו שהם באו לעשות את העבודה. עמדתי בצד והם הפכו את החדר ומצאו במגירה שלי גרם אחד בצנצנת במגירה.”

1 גרם קנאביס בצנצנת
1 גרם קנאביס נתפס בפשיטה של שוטרים על ביתו של חולה

לאחר חיפוש נוסף ברכב בו לא נמצא דבר ולמרות שהסביר כי הוא חולה קרוהן, השוטרים (רס”מ סשה גיאן, רס”ל שלומי ממן ורס”ל דוד מזור בפיקודו של רס”ר אנדריי קסנביץ’) עיכבו אותו לתחנת המשטרה, חקרו אותו והכניסו אותו לתוך מעגל הפשיעה עם תיק פלילי ראשון – שפוגע כעת בסיכוייו להתקבל לעבודה.

“לפני 3 חודשים הגשתי בקשה להוצאת רישיון מונית, מאחר ואני לא יכול לעבוד פיזית בגלל המחלה,” הוא אומר. “עכשיו פתחו לי תיק פלילי כי ‘אלו הנהלים’ – אז גם את הרישיון של המונית הפסדתי כי עכשיו יש לי תיק במשטרה ובשביל רישיון מונית צריך להיות ללא עבר פלילי. לא רק שלא קיבלתי רשיון קנאביס – נטלו ממני את האפשרות לעבודה.”

בתגובה מסרה המשטרה כי “חיפוש בביתו של נשוא פנייתכם נעשה כחוק על פי צו חיפוש כדין שניתן על ידי בית משפט. במהלך החיפוש ניתנה האפשרות לנשוא פנייתכם ולאדם אחר שנמצא בבית לצרף שני עדים מטעמם אך אלו סירבו. בתום החיפוש ובעקבות ממצאיו עוכב החשוד לתחנת המשטרה לחקירה שבסיומה שוחרר. בשלב זה התיק נמצא עדיין בחקירה.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר