גלאוקומה הוסרה שוב מרשימת ההתוויות לקנאביס רפואי

שלושה שבועות לאחר הודעתו של סמנכ”ל משרד הבריאות על כך שגלאוקומה נכנסה לרשימת ההתוויות המזכות בקנאביס רפואי, חזר בו המשרד מההחלטה והודיע כי המחלה תוסר שוב מהרשימה.

לפני שלושה שבועות פרסמנו כאן את הודעתו של בועז לב, סמנכ”ל משרד הבריאות, אשר אמר בשידור חי בתכנית הרדיו “מה בוער” כי גלאוקומה נוספה לרשימת ההתוויות המזכות בקנאביס רפואי.

האזינו:

כפי שכתבנו אז, ההודעה של בועז לב באה בהפתעה שכן לא קיבלנו כל ידיעה על כך מגורמי משרד הבריאות. על מנת לבדוק האם הדברים אכן נכונים, פנה כתב המגזין אל מר לב בהודעה, ורק לאחר שזה השיב כי אכן גלאוקומה נכנסה להתוויות “לפני כחודש”, פרסמנו את הידיעה כאן במגזין.

התכתבות עם בועז לב

“שלום רב מר לב,” פנה כתב המגזין אל סמנכ”ל משרד הבריאות ב-24.10, מיד לאחר דבריו ברדיו. “אמרת הבוקר שגלאוקומה נכנסה להתוויות. מתי זה קרה? תודה.” – “חודש. בעז,” השיב.

למחרת, לאחר שבדקנו האם העדכון על מחלת הגלאוקומה נוסף באופן רשמי גם לטופס “נוהל 106” של משרד הבריאות, המפרט את רשימת המחלות המזכות בקנאביס רפואי, הופתענו לגלות כי גלאוקומה איננה מופיעה ברשימה.

שוב פנה כתב המגזין אל מר לב: “הנוהל 106 טרם עודכן עם הגלאוקומה. לידיעתך,” כתב. מר לב השיב: “יעודכן. תודה.”

כך חלפו להם כשבועיים ולאחר פניות של מטופלים שרופאיהם סירבו להמליץ להם על טיפול בקנאביס בגלל שהגלאוקומה לא מופיעה ברשימה, ב-7.11 פנה כתבינו שוב אל מר לב: “שוב שלום. רופאים מבקשים לראות אישור רשמי לכך שגלאוקומה נכנסה להתוויות. זה עדיין לא מופיע בנוהל 106. יש איזה מסמך רשמי?”

לא נתקבלה כל תגובה מסמנכ”ל משרד הבריאות ורק אמש (10.11), נתקבלה תשובה רשמית של דוברת משרד הבריאות ובה נכתב כי בניגוד לדבריו של לב, הוחלט לבטל את הגלאוקומה מרשימת ההתוויות – זאת, כך על פי המשרד, עקב חזרתו בו של יו”ר איגוד רופאי העיניים ד”ר דוד צדוק מהמלצתו.

“אכן וועדת ההתוויות בישיבתה הקודמת החליטה לשמוע את עמדת רופאי העיניים והגלאוקומה,” נכתב בתשובת הדוברת. “לאחר שהתקבלה תשובה ראשונית חיובית מאיגוד רופאי העיניים חזר בו האיגוד מאישור זה.”

“חוות דעתם של אנשי המקצוע השתנתה לאור העדר יעילות טיפולית בהורדת לחץ תוך עיני במינונים סבירים וקיומם של טיפולים חדשניים ויעילים בהרבה,” נכתב עוד. “צר לנו על שנאלצנו להשהות את ההחלטה שהתקבלה ולבחון אותה בשנית.”

דויד צדוק
ד”ר דויד צדוק – יו”ר איגוד רופאי העיניים בישראל

פנינו אל איגוד רופאי העיניים כדי לבדוק האם “הפלת האחריות” על האיגוד אכן מוצדקת והאם אכן משכו הם את המלצתם כפי שטוען משרד הבריאות. בניגוד להצהרת הדוברת, באיגוד הכחישו את הדברים. “מעולם לא העביר איגוד רופאי העיניים כל תשובה חיובית בנוגע לשימוש בקנאביס לטיפול בגלאוקומה,” אמר לכתב המגזין ד”ר דוד צדוק, יו”ר האיגוד.

עם זאת, ד”ר צדוק אישר שבמהלך השבועיים האחרונים שלח האיגוד התייחסות בנושא למשרד הבריאות ובו המלצתם שלא להכניס את הגלאוקומה לרשימת ההתוויות.

טענת משרד הבריאות בנוגע ל”העדר יעילות טיפולית בהורדת לחץ תוך עיני (גלאוקומה)” אינה עומדת בקנה אחד עם מחקרים רבים שנערכו בנושא ומצאו – עוד בשנת 1970 – את יתרונות הטיפול בקנאביס להפחתת הלחץ התוך-עיני.

ראו גם: כמה ישראלים (באמת) מטופלים בקנאביס רפואי?
ראו גם: מי באמת מקבל קנאביס רפואי בישראל?

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר