ג’יפ בחניה ומיליונים בכיס: הבדואים הם המרוויחים משוק הקנאביס החדש

לפחות עד שיגיע החורף מרבית הסחורה בשוק הקנאביס הלא חוקי המתרחב בישראל מגיעה מחממות של בדואים בשטחי אש בנגב. הצרכנים נהנים מירידה במחירים והבדואים מרוויחים מיליוני שקלים.

הברחות החשיש מגבול מצרים פסקו כמעט לגמרי בעקבות בניית גדר ההפרדה, ובמקומן הפכו חממות הקנאביס הבלתי חוקיות של הבדואים בנגב למקור העיקרי של סחורה לשוק הישראלי המתרחב, המתנהל כיום ברובו באפליקציית טלגרם.

בניגוד למגדלים הישראלים היהודים שמתמקדים ברוב המקרים בייצור קנאביס בדירות ומתקנים סגורים, המייקרים את התהליך לאור הצורך בציוד עזר יעודי, הבדואים שוטפים את שטחי האש בדרום הארץ בחממות מוסוות המאפשרות גידול בכמויות רבות יותר ובעלויות זולות בהרבה.

חממות קנאביס בנגב
חממות קנאביס מוסוות בנגב

“המגדלים הבדואים שינו את סדרי הסחר של הקנאביס בישראל”, טוען קצין מודיעין באזניו של כתב ‘מאקו’ שמעון איפרגן, שחשף השבוע את הסיפור. “הם שברו את המחירים בשוק בעשרות אחוזים לעומת מה שהיה קודם, וקשה מאוד לתפוס אותם כי הם משאירים בשטחי הגידול נשים שמפקחות על כך שלא יגנבו להם את הסמים. הם נעזרים בג’יפים, אופנועים ומכשירי קשר כדי לארגן את העברת הקנאביס משטחי הגידול לסוחרים במרכז הארץ.”

במקום להבריח, מגדלים

עוד מספרים הסוחרים הבדואים בכתבתו של איפרגן כי בניגוד להברחות ששמו אותם בסכנת חיים ובפני ירי אש חיה של חיילים, גידול קנאביס בחממות מסכן אותם לכל היותר במאסר. “פעם היו יורים לעבר הרגליים היום כבר יורים ישירות לעבר הגב, לפעמים אפילו לראש,” מעיד אחד המבריחים. “הם הפכו אותנו למחבלים ולאנשים מסוכנים כשאנחנו בסך הכול רצינו להתפרנס. לא פגענו באף חייל או שוטר. הבנו שאנחנו בסכנה ושהחיים שלנו חשובים יותר אז עברנו לגדל מריחואנה. ברוך השם יש מספיק שטחים בנגב ואפשר להרוויח המון כסף בלי לחטוף כדורים טועים או מכוונים”.

קצין מודיעין במשטרה ששוחח עם איפרגן מספר כי כיום אין כמעט הברחות של קנאביס מהגבול המצרי לישראל. “מאז הקמת גדר הגבול מספר נסיונות ההברחה הזה ירד ממאות לעשרות, אבל בזמן האחרון זה עומד כמעט על אפס”. המבריחים, כך מתברר, הפכו למגדלים הכי גדולים בישראל. “לא מזמן גידלו כאן קנאביס בווילות, אבל עכשיו זה עבר לשטחי אש, ואדיות וכרמים. הכמויות עצומות ויכולות להגיע לאלפי טונות בשנה. על כל חממה או שטח גידול שאנחנו תופסים הם מפעילים עשרה במקביל. הם חדורי מוטיבציה ומגלגלים עשרות מיליוני שקלים בשנה”.

מעדיפים חומר קצת פחות טוב במחיר נמוך יותר

הבדואים המגדלים קנאביס בנגב הם גם כנראה האחראים לירידה במחירי הקנאביס בישראל, לפחות בינתיים כל עוד מזג האוויר מאפשר זאת. בחורף, כך מעריכים בקבוצת המסחר “וויד 4 יו“, המחירים יחזרו להיות גבוהים שוב.

חממות קנאביס בנגב
חממות קנאביס מוסוות בנגב

“השוק מוצף בגידולי חוץ שהם במפתיע דווקא טובים למדי,” מעיד אחד המנהלים של וויד4יו בשיחה עם מגזין קנאביס. “לקוחות מעדיפים לשלם 420 ש”ח ל-10 גרם קנאביס מגידול חוץ בחממה על פני 850 ש”ח ל-10 גרם קנאביס מגידול ביתי. יש חממות שלא מביישות את חברות הקנאביס הרפואי”.

גם בקבוצת “טלגראס” מרוצים מהתופעה. מנהל הקבוצה עמוס סילבר מעיד בכתבה במאקו כי “הבדואים שברו את שוק הקנאביס וממחיר ממוצע של 100-120 שקלים לגרם, המחיר צנח משמעותית ל-70 עד 80 שקל לגרם”.

מנגד, בקבוצת המסחר “טלכאן” מסרבים לעבוד עם תוצרת מגידולי-חוץ, אלא רק מגידול ביתי. “רוב הסוחרים בוחרים לעבוד עם סחורה בדואית כי היא זולה מאוד,” מסביר בשיחה עם המגזין אחד ממנהלי הקבוצה. “זו הסיבה שפתחנו את הקבוצה מלכתחילה – כדי להבטיח רק תוצרת איכותית ממקורות מקצועיים”.

ג’יפים בחניה ובתים לילדים

אחמד, אחד ממגדלי הקנאביס הגדולים בפזורה הבדואית בנגב, מסביר: “היתרון שלנו בפזורה הבדואית בנגב הוא שיש לנו המון שטחים ריקים לגדל את המריחואנה. במרכז הארץ אתה לא יכול לגדל, אין שטחים. המשטרה כבר סגרה מעבדות בבתים ובווילות. אצלנו תופסים שדה אחד או שניים ולא קרה כלום – יש לנו שטחים מרמת חובב ועד מצפה רמון. בערך 50-60 שדות. תעשה לבד את החישוב כמה כסף אנחנו עושים. בכל שדה כזה אנחנו מגדלים יותר מטון של חומר. יש שדות יותר קטנים שמגדלים בהם כמה מאות קילוגרמים”.

עלות גידול של שדה קנאביס מסתכמת לדברי אחמד בלא יותר מ-30 אלף שקלים בך הכל, כולל כל הציוד והמים. “הכי טוב לגדל בשטחי אש, מקומות שצה”ל מתאמן בהם,” הוא מסביר. “נכון שהיו כמה תפיסות בשטחי אש, אבל עוד פעם אני אומר לך – זה שום דבר. אנחנו את המיליונים שלנו כבר עשינו. באים אליי חבר’ה ממרכז הארץ עם מסחריות וטנדרים ומעמיסים שקים. ללקוחות הקבועים אני עושה הנחות. באים אליי מתל אביב, נתניה, רמת השרון, סטודנטים מבאר שבע, שדרות ואפילו תושבים מהגליל”.

“אין מישהו שיעצור אותנו,” הוא מסכם. “חלק מאתנו קנה ג’יפים חדשים, וחלקנו בנינו בתים לילדים שלנו. כולם בעסק של הגידולים; האישה, הילדים, בני משפחה. שווה לגדל. השופטים לא מחמירים עם המגדלים. מבריחי סמים מקבלים עונשים הרבה יותר חמורים. אז למה שלא נהנה מזה?”

בשנה שעברה הזהירה תנועת ‘רגבים’, בה חבר גם ח”כ סמוטריץ’, מפני התופעה ההולכת ומתרחבת ובהודכה לעיתונות קראו לממשלה ולמשטרה לפעול למיגורה. הסרטון הנ”ל פורסם כחלק מההודעה ובו נראה המתואר בכתבה – תושבי הפזורה הבדואית רכובים על טרקטורונים ומעבירים שתילי קנאביס מחוץ לחממות המוסוות בשטחי האש.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר